RESMİ TARİHTE YAZMAYAN GERÇEKLER...

RESMİ TARİHTE YAZMAYAN GERÇEKLER...

ABD'NİN  YAKIN TARİHİMİZDE TÜRKİYE'YE ÇEKMİŞ OLDUĞU 10 AYAR.

1-FULLBRİGHT ANTLAŞMASI :Fullbright Antlaşması :27 aralık 1947'de imzalanan Fullbright Antlaşması ile Türk eğitim sistemi ABD'nin kontrolüne geçmiştir.Dünyada örneği olmayan ve ''Türk Rönesansı'' olarak adlandırılan Köy enstitülerinin kapatılması da bu antlaşma sonucunda gerçekleşmiştir.

O dönemde gerçekleşen Sovyet istekleri Türkiye'nin kimyasını bozmuştur.Bunun sonucu olarak Milli Eğitimimizi Fullbright Komisyonu'na, savunmamızı da NATO'ya bağlayarak günü kurtardık .Ama ülkeyi ABD'ye teslim ettik.

2-MENDERES'İN İPİNİN ÇEKİLMESİ :Türkiye'yi ''Küçük Amerika '' yapmayı hedefleyen Adnan Menderes ABD'nin sağlamış olduğu Marshall Yardımı sayesinde ilk başta başarılı gibi gözükmüş olsa da 1957'de ABD'nin niyetini anlamış ve Sovyetler Birliği'ne karşı yakınlaşma politkası gütmüştür.Bunun sonucunda Petrol Ofisi ve İş Bankası'nın Sovyetler Birliği'ne satışı gündeme gelince ABD Menderes'in ipini çekmiştir.Sonuç malum .27 Mayıs 1960 ihtilali.

3-JOHNSON MEKTUBU:Kıbrıs Sorunu'nun patlak vermesi üzerine Türkiye, dönemin Başbakanı İsmet İnönü öncülüğünde Kıbrıs'a çıkarma kararı alır.Gemilerimiz yolu yarılamışken ABD Başkanı Johnson Türkiye'ye bir mektup gönderir.Bunun üzerine gemilerimiz yarı yoldan geri döner.

Bu mektuba karşılık olarak ismet İnönü'de ''yarın yeni bir dünya kurulur ve Türkiye o dünyada yerini alır diyerek Sovyet kartıyla ABD'ye gözdağı vermek ister.

1965 Seçimleriyle İsmet İnönü Başbakanlığı Adalet Partisi genel başkanı Süleyman Demirel'e kaptırır.

4-HAŞHAŞ EKİM YASAĞI:ABD Hükümeti'nin Vietnam Savaşı'na karşı oluşan Hippy hareketini ve ABD gençliğini uyuşturucudan kurtarmak amacıyla defalarca Demirel Hükümeti'ne yapmış olduğu Türkiye'de haşhaş ekim yasğı getirlmesi ve haşhaş üreticilerinin zararının ABD tarafından karşılanması önerisine karşı çıkması üzerine 12 Mart Muhtırası gerçekleşmiştir.

Bunda da ABD'nin oy kaygısından dolayı hiç bir hükümetin böyle bir karar alamayacağı,ancak oy kaygısı olmayan bir Hükümetin bu kararı alabileceği düşüncesi etkili olmuştur.Nihat Erim başkanlığındaki ara rejim hükümeti 29 Haziran 1971 tarihinde Türkiye'de haşhaş ekim yasağını başlatmıştır.

1 Temmuz 1974 tarihinde Bülent Ecevit Başbakanlığındaki CHP- MSP koalisyon hükümeti Türkiye'de haşhaş ekim yasağını kaldırmıştır.

5-SİLAH AMBARGOSU:Türkiye 20 Temmuz 1974 tarihinde ABD'nin karşı çıkmasına rağmen Kıbrıs Barış Harekâtı'nı başlattığı için ABD tarafından silah ambargosuyla cezalandırılmıştır.Ordusundaki silahların tamamına yakını ABD yapımı olması Türkiye'yi çok zor bir duruma düşürmüştür.Gerekçe de Türkiye'nin Kıbrıs'ta NATO envanterli silahları kullanmasıymış.Koskoca uçaklar küçücük bir yedek parça yokluğundan havalanamamış ve bu ambargo Türkiye'ye büyük sıkıntı yaşatmıştır.

Amerikan Kongresi'nin 5 Şubat 1975'te Türkiye'ye silah ambargosu kararı alması üzerine başlatılan uygulama 26 Eylül 1978'e kadar sürmüştür.

ABD Türkiye'ye uyguladığı ambargo ile Türkiye'yi uyandırmış oldu.Savunma konusunda bir tek devlete bağlı olmanın hatasını anlayan Türkiye bir çok devletten silah almış,ardından dünyanın da sayılı elektronik devlerinden biri olan ASELSAN'ı kurmuştur.Nitekim ABD hatasını anlamış ve 1978'de Ambargoyu kaldırmıştır.

6-YOUR BOYS HAVE DONE İT ( SİZİN ÇOCUKLAR BAŞARDI):Avrupa piyasalarının ticari mallara doyması üzerine küresel sermaye Türkiye'ye ''Pazar ülke '' rolü biçti.Bunda da Türkiye'nin jeopolitik konumu etkili olmuştur.Türkiye'nin Orta Doğu 'ya açılan bir pazar olması bu kararın alınmasında etkili olmuştur.

Dünya Bankası'nda çalışan bir uzman olan Turgut Özal 24 Ocak 1980 Ekonomik Kararlarını yayınlamıştır.Burada sıkıntı Soğuk Savaş'ın hüküm sürdüğü bir dönemde Türkiye'de yaşanan sisyasi istikrarsızlıktı.Bu da 12 Eylül darbesi ile giderildi.

12 Eylül askeri Hükümetleri döneminde ve daha sonraki kısıtlı demokrasi döneminde Turgut Özal ANAP iktidarı döneminde Türkiye'yi küresel kapitalizme teslim etmiştir.

7-MUAVENET MUHRİBİMİZİN VURULMASI VE EŞREF BİTLİS'İN İN UÇAĞININ DÜŞÜRÜLMESİ:1988'den sonra başımıza bela olan Çekiç Güç( gerçeği Kalkık Horoz'dur.Bu tanımlama Türkiye'de yanlış anlaşılır diye Çekiç Güç diye çevrilmiştir) Türkiye'nin Güney Doğu sınırında ABD'nin Yüzyıl önce yarım bıraktığı Kürdistan projesine hizmet edip PKK'ya silah ve mühimmat vermesi üzerine Türkiye'den yükselen tepkiler üzerine 2 Ekim 1992 tarihinde Türk donanmasının en büyük gemisi olan Muavenet ,Ege Denizi'nde gerçekleştirilen tatbikat sırasında yanlışlıkla ! vurularak beş askerimiz şehit edilmiş ve ''Çekiç Güç PKK'ya yardım ediyor diyen Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis Ankara'da uçağı düşürülerek şehit edilmiştir.

8- SÜLEYMANİYE'DE 11ASKERİMİZİN KAFASINA ÇUVAL GEÇİRİLMESİ:ABD İkinci Körfez savaşı sırasında Kuzeyden ,Türkiye üzerinden Irak'a yönelik bir cephe açarak Irak işgalini gerçekleştirmeyi planlamıştı.Bu konuda dönemin iktidarından alınan olur üzerine Irak sınırında bazı yerler satın alınarak bazı binalar yapılmaya başlanmıştı.Ama TBMM'nin 1 Mart 2003 tarihinde yapmış olduğu oylamada red cevabı vermesi günlerce İskenderun Körfezi'nde askerlerini bekleten ABD'yi çılgına döndürmüştür.

ABD rövanşı kendilerinin kuruluş tarihi olan 4 Temmuz 2003'te Süleymaniye'de 11 Türk askerinin kafasına çuval geçirerek almıştır.

Türk askerinin kafasına çuval geçirmenin rövanşı memleketim Bodrum'da ABD askerlerinin kafasına çuval geçirilerek alınmıştır.

Dava sırasında sanıklar ABD askerlerinin gururlarını rencide etmekten yargılanmıştır.Ya Süleymaniye'de kafasına çuval geçirilen Türk askerlerinin gururu ne olacak?

9- 15 TEMMUZ ASKERİ KALKIŞMASI: ABD ''Truva Atı '' olarak kullandığı malum cemaat sayesinde Türkiye'nin Kozmik odası'na girmiş ve Türkiye'yi silah atmadan işgal etmek istemiştir.Bu konuda Soğuk Savaş Dönemi'nde güttüğü ''Yeşil Kuşak Projesi '' uyarınca beslediği cemaat aracılığıyla Türkiye'ye ayar çekmek istemiştir.Ama başta Türk ordusundaki şerefli subaylar ve askerler ile ölümü hiçe sayan halkımız tankların önüne yatarak bu hain darbeye geçit vermemişlerdir.

Bu yüzden diyoruz ki '' Kahrolsun ABD emperyalizmi.Yaşasın tam bağımsız Türkiye''...

10-RAHİP BRANSON’U BAHANE EDİP TÜRKİYE’YE EKONOMİK SAVAŞ İLAN ETMESİ.

ABD Başkanı Donald Trump’ın  10 Ağustos 2018 tarihinde rahip Braonson’un serbest bırakılmasıyla ilgili olarak attığı bir tweet sonrasında Türkiye’ye yönelik gümrük vergilerinin arttırılması talimatı vermesi ve ardından yüksek döviz kuruyla Türkiye’yi ekonomik kıskaça sokmak istemesi Türk – ABD ilişkilerinde derin bir yara açmıştır.

SON SÖZ.

Bizler ABD’nin çirkin yüzünü 40 kusür yıl önce görmüş ve “ Yaşasın Tam Bağımsız Türkiye “ diye haykırmıştık.O dönemde ABD değirmenine su taşıyıp,bizlere kurşun sıkanların da ; bugün ABD konusunda bizim yanımızda yer alması ülkemiz açısından büyük bir kazançtır.Emperyalizme karşı birlik olup safları sıkıştırmak zorundayız.Bu ülke hepimizin.Başka Türkiye yok.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI