2002'de Fethiye'de kurtarıldı, 2023'te Marmaris'te görüldü

Muğla'nın Marmaris İlçesi açıklarında geçtiğimiz hafta, Kaşalot (İspermeçet) cinsi balina, cep telefonları ile görüntülenmişti. Aynı cins balinanın 21 Haziran 2002 yılında Fethiye'de balık ağlarına yakalandığı, Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) tarafından 3 saat süren operasyonla kurtarıldığı öğrenildi. 2002 yılında TÜDAV tarafından operasyonla ilgili, "12 metre uzunluğunda dişi bir Kaşalot Fethiye'de balık ağlarına yakalandı. TÜDAV uzmanları 3 saat süren bir kurtarma operasyonu düzenledi. Hayvanın üzerinde bulunan ağ kesildi ve balinanın alt çenesinde ve kuyruğunda bulunan ağlar hayvandan uzaklaştırıldı. Türk donanmasının dalgıçları bu kurtarma operasyonuna katıldı" açıklamasının yapıldığı ortaya çıktı.

Altar Zeyhan

Muğla'nın Marmaris İlçesi açıklarında geçtiğimiz hafta, Kaşalot (İspermeçet) cinsi balina, cep telefonları ile görüntülenmişti. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halit Filiz, bu tür bir olayın 1994'lü yıllarda İzmir Körfezi'nde yaşandığını, o dönemde yine Kaşalot türü bir balinanın İzmir Körfezi'nde görüldüğünü belirtti.

Kaşalot deniz balinalarının Akdeniz bölgesinde varlıklarının bilinmesine rağmen çok görülmediğini ve açıklarda avlandıklarını belirten Prof. Dr. Filiz, "Baş yapısını gördüm, bidon-varil benzer bir kafa yapısı var. Bir de sırtının grisinde yer alan kamburu var. Bu görüntü bana, bu türün Kaşalot olduğunu söyledi. Kaşalot balinası bizim burada bildiğimiz bir deniz memelisi. Ege ve Akdeniz'de çok görülmese de burada olduklarını, gezdiklerini biliyoruz. Daha çok Antalya-Fethiye arasında görülürler. Genelde açıkları tercih ederler ama nadiren de böyle kapalı yerlere geldiklerini görüyoruz" dedi.

BALİNAYI GÖRÜNTÜLEYEN AKKAYA: "HALA OLAYIN HEYECANI İÇİNDEYİM"

Balinayı görüntüleyen Marmaris'teki su sporları tekne kaptanı Coşkun Akkaya, 18 yıldır Marmaris'te bu işi yaptığını ve hayatında ilk defa böyle bir olayla karşılaştığını belirterek, "Turunç Amos açıklarında teknemle turistleri gezdirirken, açıkta tanımlayamadığım bir cisim gördüm. Yanına yaklaşınca balina olduğunu gördüm. O anki heyecan ve duyguyu anlatamam, hala heyecanım devam ediyor. Bu denizlerde 18'inci yılım, ilk defa böyle bir şey görüyorum. Ben biraz balinaya doğru yaklaşınca turistler önce korktular ama sonra onlar da benim gibi heyecana kapıldılar. Sonra ben biraz daha yaklaşınca herhalde teknenin motorunun sesinden ürktü, 15-20 dakika oyalandık oralarda ama derinlere daldı kayboldu bir daha göremedik" dedi.

KAŞALOT BALİNASININ 2002 YILINDA FETHİYE'DE KURTARILMASI

Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) tarafından o dönem gerçekleştirilen kurtarma operasyonu ile ilgili şu ifadelere yer verildi: "21 Haziran 2002 tarihinde 12 metre uzunluğunda dişi bir Kaşalot Fethiye'de balık ağlarına yakalandı. TÜDAV uzmanları 3 saat süren bir kurtarma operasyonu düzenledi. Hayvanın üzerinde bulunan ağ kesildi ve balinanın alt çenesinde ve kuyruğunda bulunan ağlar hayvandan uzaklaştırıldı. Türk donanmasının dalgıçları bu kurtarma operasyonuna katıldı.

Balina şimdi güvende fakat bu durum balıkçılık aktivitelerinden bu hayvanların nasıl etkilendiklerini yeniden gözler önüne sermekte."

KAŞALOT (İSPERMEÇET) BALİNASI

Erkekleri 15-20 metre ve 45-70 ton, dişiler 9-13 metre ve 15-20 ton ağırlığında olur. Sırtı koyu gri, mavimsi siyaha kadar değişir, karın kısmı beyazımsıdır. Başı alışılmışın dışında iridir ve vücut büyüklüğünün üçte biri kadardır. Baş küt ve altçene dardır. Beyni yaşayan memeliler arasındaki en büyük beyindir, sırt yüzgeci yerini belirsiz bir tümseğe bırakmıştır. Kuyruk yüzgeci geniştir (4.6 metreye kadar) ve dalarken suya vurulur. Dişli balinaların en büyüğüdür. 20 metreye kadar olan boyu ve 50 tona kadar olan ağırlığıyla gerçek balinagiller (Balaenidae) ve çatalkuyruklu balinagillerin üyeleriyle büyüklük bakımından yarışır. Çok büyük olan başında yalnızca dişlerle (her biri 20 santim uzunlukta ve 500 gram ağırlıkta koni biçiminde 40 diş) donanmış çenesi vardır. Dünyanın en yüksek sesli hayvanıdır. Şekilleri biraz da olsa dikdörtgene benzer.

 

 

 

DİĞER HABERLER