Çevre Mühendisleri Odası Muğla Temsilciliği: "Diplomamız yok sayılıyor"

Çevre Mühendisleri Odası Muğla Temsilciliği: "Diplomamız yok sayılıyor"

Ocak 2021'de yeni yönetimi göreve gelen Çevre Mühendisleri Odası Muğla İl Temsilciliği tarafından, 'Atıksu Arıtma Tesisi' uygulamasında Çevre Mühendislerinin diplomalarının yok sayılarak birkaç günlük eğitimle farklı meslek gruplarına belge verilmesine tepki gösterildi.

Altar Zeyhan

Çevre Mühendisleri Odası Muğla İl Temsilcisi Adalet Öner tarafından yapılan açıklamada, "Sadece iki haftalık çevrimiçi atıksu arıtma tesisi yeterlilik eğitimi sonunda yapılacak bir sınavda başarılı olanlara, Bakanlıkça tesis sorumlusu belgesi verilmesi dayatması kabul edilemez bir durumdur. Bu uygulamanın ücret karşılığı yapılması, üstelik diğer ilgili ilgisiz disiplinlere de sektörde Çevre Mühendisleri ile aynı koşullarda kapı açılması akıl dışıdır" eleştirisi yer aldı.

Öner, "Atıksu arıtma tesislerinde çalışan teknik personele ilişkin tebliğ 23 Mayıs 2019 tarihinde yayımlandı. Odamız bu konuda tepkisini göstererek, sürecin iptali ve yürütmenin durdurulmasına yönelik dava açtı. Bizim 4 yıl boyunca eğitim gördüğümüz konularda, bir kaç günlük eğitimle diğer meslek gruplarına da sertifika verilmesi diplomamızın hiçe sayılması anlamına geliyor" dedi.

Adalet Öner, "Bu Tebliğ, ülkemizdeki mevcut atık su arıtma tesislerinin planlama, projelendirme ve imalat adımlarında yapılan hatalar yok sayılarak, sorunun yalnızca atıksu arıtma tesislerinin 'iyi işletilemediği tezi' üzerinden yola çıkılarak yapılmış bir düzenlemedir" denildi.

Açıklamanın son bölümünde, "Tesislerin doğru yönetilmesi ve işletilmesi; bu tesislere ilişkin tüm aşamaların bu konuda uzman meslek disiplini olan Çevre Mühendislerinin sorumluluğunda yürütülmesine, etkin denetim mekanizmaları ile yönetim ve işletme süreçlerinde çevre yönetimi anlayışının mühendislik, çevre ve halk sağlığı yararı kapsamında değerlendirilmesine bağlıdır" ifadeleri kullanıldı.

DİĞER HABERLER