Akbük girişindeki 25 dönümlük alan MUÇEV'e veriliyor

AK Parti Menteşe İlçe Başkanı Eray Çiçek, parti binasında gerçekleştirdiği basın toplantısında, "MUÇEV tarafından çalıştırılması hususunda yaptığımız girişimler sonucunda Akbük girişindeki mülkiyeti ormana ait olan 25 dönümlük yerin 20 yıllığına MUÇEV'e verilmesi için sözleşme imzalanmıştır. Koyda bulunan günübirlik tesislerin işletmelerinin MUÇEV'e devredilmesi çalışmalarında sona yaklaşılmıştır. Bundan sonraki süreçte MUÇEV'in alt ve üst yapı konusunda ciddi çalışmalar yapacağı, sahilin ortasından geçen yolun çevre yolu olarak alternatif üretilerek kaldırılması ve içme ve kullanma suyu konusunda önemli adımlar atacağını düşünüyoruz" dedi.
Altar Zeyhan

Başkan Çiçek açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Bir turizm şehri olan Muğla'mız yer altı ve yer üstü zenginlikleriyle adeta bir doğa harikasıdır. Turizm noktasında her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlayarak katma değer yaratarak, hazine bütçesinden alan değil bütçeye katkı sağlayan bir il konumundadır. Sürdürülebilir kalkınma vizyonumuzu oluşturan sürdürülebilir şehirler ve sürdürülebilir turizm çerçevesinde Menteşenin iki önemli sorunu olan Akbük Koyu'nun işletilmesine ilişkin problemlerin çözülmesi ve Özlüce Mahallesi'nde bulunan Trolian Park'ın, turizm destinasyonuna kazandırılmasına ilişkin girişimlerimizi Muğla kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.
Girişimde bulunduğumuz problemlerden ilkini oluşturan Akbük Koyu, dünyaca bilinen denizi ile Muğla'mızın en güzel koylarından biri olarak adeta Muğla'nın,  dünyaya açılan kapılarından biridir. Bu nedenle menteşeli hemşerilerimiz için çok kıymetli olduğu bilincindeyiz. Başlangıcından itibaren işletilmesi ile ilgili sorun ve problemler yaşanmıştır. Bunlara son vermek ve Menteşe'nin güzel insanlarına daha sağlıklı ve güzel hizmet alabilmeleri için işletme iştiraklarının tamamını kamuya ait olan MUÇEV tarafından çalıştırılması hususunda yaptığımız girişimler sonucunda Akbük girişindeki mülkiyeti ormana ait olan 25 dönümlük yerin 20 yıllığına MUÇEV'e verilmesi için sözleşme imzalanmıştır. Koyda bulunan günübirlik tesislerinin işletilmesi hakkında MUÇEV'e devredilmesinde sona yaklaşılmıştır. Bundan sonraki süreçte MUÇEV'e alt ve üst yapı konusunda ciddi çalışmalar yapacağı, sahilin ortasından geçen yolun çevre yolu olarak alternatif üretilerek kaldırılması ve içme ve kullanma suyu konusunda önemli adımlar atacağını düşünüyoruz." 

ÖZLÜCE'YE TROLİAN PARK VE YAŞAYAN YÖRÜK KÖYÜ
AK Parti Menteşe İlçe Başkanı Eray Çiçek, girişimde bulundukları konulardan birinin ise Özlüce Mahallesi'nde bulunan fosil alanının turizm destinasyonuna kazandırılması olduğunu açıkladı. Başkan Çiçek; "Deniz turizminin egemen olduğu diğer ilçelerle kıyasladığımızda menteşe ilçemiz turizm noktasında birçok turizm değerini bünyesinde barındırmasına rağmen diğer ilçelerin gölgesinde kalmaktadır. Menteşe ilçemizin sahip olduğu bu değerlerden en önemlisi ve bugüne kadar ihmal edilmiş olan Özlüce Mahallemizde bulunan fosil alanıdır. Bu alanda 9 milyon yıl öncesine ait gergedangiller, filgiller, domuzgiller vb. fosiller yer almakla birlikte aynı zamanda Muğla'nın geçmişine de ışık tutmaktadır. Bu sürdürülebilir küresel kalkınma hedeflerini taahhüt eden ülkemiz bu bağlamda sürdürülebilir bir toplum ve gelecek için üzerine düşen sorumluluğu alıp gerekli adımları atmaktadır. Bu vizyon çerçevesinde 27 haziran 2020 tarihli 2669 karar sayılı cumhurbaşkanı kararı ile Muğla ili Menteşe ilçesi sınırları içerisinde bulunan Özlüce Saçlıktepe doğal sit alanının kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edilmesine karar verilmiştir.
Sürdürülebilir turizm noktasında kültürel bütünlüğün, ekolojik süreçlerin ve biyoçeşitliliğin korunarak bölgenin turizm destinasyonuna kazandırılması amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda bölgede kurulması planlan "Trolian Park ve Yaşayan Yörük Köyü Projesi" ile hem kültürel mirasımızın korunması ve yaşatılması hedeflenirken aynı zamanda bölgenin sürdürülebilir turizm vizyonunu oluşturan ekonomik süreklilik, yerel kalkınma, sürdürülebilir istihdam ve kaynakların verimli kullanımı çerçevesinde bir cazibe merkezi haline gelmesi amaçlanmaktadır.
Menteşeli hemşerilerimizle bu güzel haberleri paylaşmaktan mutlu ve gururluyuz. Bu çalışmalarımızda bize desteklerini hiç esirgemeyen sevgili kardeşim milletvekilimiz Yelda Erol Gökcan'a, değerli abim milletvekilimiz Mehmet Yavuz Demir'e ve bu konudaki koordinasyonları için Sayın Kadem Mete'ye teşekkür ederim" dedi.

 

 

DİĞER HABERLER