Bodrum’da ana su borusu patladı, oteller boşaltıldı

Büyükşehir: "DSİ şartnameye uygun malzeme kullanmadı"

Muğla’nın Bodrum ilçesinde ana su borusu patlayınca ortalık savaş alanına döndü. Suyun şiddetiyle otellerin duvarları yıkıldı, odaları su bastı. Korku dolu anlar yaşayan turistler başka otellere tahliye edildi. DSİ'nin Geyik Barajı'ndan, Bodrum'a uzanan isale hattının ihalesi büyük tartışma yaratmıştı. Yapım sürecinde 3 müteahhit değiştiren proje, Bodrum kamuoyunda sürekli şaibelerle gündem işgal etti. DSİ 2011'den bu yana isale hattını Muğla Büyük Şehir Belediyesi'ne devretmeye çalışıyor. Ancak MUSKİ kullanılan malzeme ve yapılan iş standartlara uygun olmadığından dolayı isale hattının devrini almadı.

MUĞLA (İHA)

Torba Mahallesi’nde bulunan ana su borusu hattı henüz bilinmeyen bir nedenle patladı. Bölgede bulunan otel, ev ve çok sayıda işyeri sular altında kaldı. Suyun şiddetiyle duvarı yıkılan 3 otelin odalarını su bastı. Odaların ve restoranların sular altında kaldığı otellerdeki turistler korku dolu anlar yaşadı. Neye uğradığını şaşıran turistler bölgede bulunan başka otellere tahliye edildi. Otellerin içerisinde bulunan havuzlar ise çamurlu sular ile doldu taştı.

SPA MERKEZİNDE ÇALIŞAN 2 KADIN YARALANDI

Bir otelin Spa merkezinde çalışan 2 kadın ise hafif şekilde yaralandı. Ortalığın savaş alanına çeviren su hattı patlamasından 1 yaşlı kadın ise suların içinde mahsur kaldığı öğrenildi. Sular altında kalan otelin çalışanı Kardelen Beyazıt, “Bir anda sular hızlıca yükselmeye başladı. Biz sulardan çıkmaya çalışırken su bizi aldı götürdü. Ben bacağımdan, arkadaşım ise ayağından yaralandı” ifadelerini kullandı.

Evleri ve iş yerleri sular altında kalan vatandaşlar ise büyük şaşkınlık yaşadı. Cadde ve sokaklarda asfaltlar kalktı ve büyük çapta maddi zarar meydana geldi. Araç trafiğine kapatılan bölgeye verilen elektrik de kesildi. Boşaltılan otellerde büyük çapta maddi zarar meydana geldiği öğrenildi. Bodrum Belediyesi ekipleri tarafından bölgede temizlik ve hasar tespiti çalışmaları başlatıldı.

DSİ'NİN BODRUM İLE DANSI

DSİ'nin Geyik Barajı'ndan, Bodrum'a uzanan isale hattının ihalesi büyük tartışma yaratmıştı. Yapım sürecinde 3 müteahhit değiştiren proje Bodrum kamuoyunda sürekli şaibelerle gündem işgal etmişti. DSİ 2011'den bu yana isale hattını Muğla Büyük Şehir Belediyesi'ne devretmeye çalışıyor. Ancak MUSKİ (Muğla Su Ve Kanalizasyon İşletme Genel Genel Müdürlüğü) kullanılan malzeme ve yapılan iş standartlara uygun olmadığından dolayı isale hattının devrini almadı. Bu konu adliyeye de yansımış vaziyette. Patlama sonrası ise Muğla Büyük Şehir Belediyesi tarafından, " Bodrum İlçesi Torba Mahallesinde bulunan ve Bodrum’un içme suyunu karşılayan Devlet Su İşleri (DSİ) ana isale hattında patlak meydana geldi. 2011 yılında DSİ tarafından yapımı tamamlanan hatta yanlış tipte boru kullanıldığı tespit edilmiş ve bu nedenle devreye alındığı günden bu yana hatta 1200’ün üzerinde patlak meydana gelmiştir. Bu hatların şartnameye uygun malzeme kullanılmadan yapılması nedeniyle MUSKİ tarafından devri kabul edilmemiş ancak vatandaşlarımızın mağdur olmaması için işletilmeye ve meydana gelen arızaların tamiratı ekiplerimizce yapılmaya devam edilmektedir. 800’lük CTP hatta meydana gelen patlak nedeniyle bölgede bulunan ev ve iş yerlerinde maddi hasar meydana gelmiştir. Ev ve iş yerlerinde oluşan su baskınlarına Muğla Büyükşehir Belediyesi MUSKİ Genel Müdürlüğü, İtfaiye ekipleri ve Bodrum Belediyesi müdahale ederken yarın hasar tespit çalışmalarına başlanacaktır. Hatta meydana gelen patlak nedeniyle MUSKİ ekiplerimiz kısa sürede tamirat çalışmalarını başlatmış ve arızanın giderilmesi için yoğun çaba sarf etmektedir" açıklamasında bulunuldu.

 

DİĞER HABERLER