Ekinci: "İnternet servis sağlayıcı şirketler çözüm üretmeli"

İYİ Parti  Menteşe İlçe Başkanı Deniz Ekinci uzaktan eğitime erişim sorunu yaşayan öğrencilere yönelik yaptığı açıklamada, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve internet servis sağlayıcı şirketlerin acilen bir araya gelerek çözüm üretmeleri için çağrıda bulundu.

Haber Merkezi

İYİ Parti  Menteşe İlçe Başkanı Deniz Ekinci yaptığı yazılı açıklamada , "Ülkemizde ve tüm dünyada yaşanan salgın koşullarının zorunlu bir sonucu olarak yaşamımıza giren 'Uzaktan Eğitimin ülkemizde, ilimizde ve özellikle kırsalda yer alan mahallelerimizde çözüm bekleyen pek çok sorunu var. Uzaktan eğitim, örgün eğitimin yerini alamaz ancak tamamlayıcı olabilir. Uzaktan eğitimin amacı öğrencilerin okuldan uzaklaşmamasını sağlamaktır. Öğrencilerin salgın hastalık döneminde okuldan ve derslerden kopmaması adına uygulamaya konulan uzaktan eğitimde tüm öğrencilerin erişimi ve ulaşımının eşit olarak gerçekleştiği söylenemez. Uzaktan eğitim, TV, bilgisayar ve internet üzerinden sağlanıyor. Ne yazık ki erişim sağlanamayan yoksul ailelerin çocukları, tarım işçisi olarak çalışan gençlerimiz, kırsal alanda, köylerimizde TV'ye bile erişim sağlayamıyorlar. Oysa dünyada birçok ülkede yaşıtları ücretsiz olarak internete ve teknolojik aygıtlara ulaşabiliyor"dedi.

Ekinci "Muğla Menteşeye bağlı kırsal mahallelerin (ki ben bunlara 'köy' demeyi daha uygun buluyorum) birçoğunda internet servis sağlayıcı şirketlerin alt yapı sorunları var. Özellikle dağ köylerinde hat olmaması ya da hatların kopuk olması vb. birçok alt yapı sorununa veliler çözüm bulunamadığını söylüyorlar. Özellikle Telekom olmak üzere tüm şirketlerden şikayetçiler. Evine internet bağlatmak isteyen vatandaş, salgın döneminde masrafların altından kalkamazken, şirketlerin internet hattının çekilmesi sırasında oluşacak artı masrafları da kendilerinden talep ettiğini, buna güçlerinin olamadığını söylemektedirler. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve internet servis sağlayıcı şirketlerin acilen bir araya gelerek çözüm üretmeleri için çağrıda bulunuyoruz. Yerelde Milli Eğitim Md. ve internet hizmeti sağlayan şirketlerle iletişime geçerek bu konuyu çözmeleri, eğitimde fırsat eşitsizliğine son vermeleri gerekmektedir. Yoksul çocukların, gençlerin ve dezavantajlı çocukların uzaktan eğitime ulaşmak için kullandıkları internet, bilgisayar vb. teknolojik aygıtlarının olmamasının eğitimde fırsat eşitliği ilkesini ortadan kaldırması nedeniyle gereksinimi olan tüm öğrencilere bilgisayar, tablet, TV. Gibi cihazların internet erişim ve kullanım olanakları devlet tarafından ücretsiz olarak sağlanmalıdır" diye konuştu.

 

 

DİĞER HABERLER