MUÇEP: "Akbük özel sermayeye peşkeş çekiliyor"

Ak Parti Menteşe İlçe Başkanı Eray Çiçek'in Akbük girişindeki mülkiyeti ormana ait olan 25 dönümlük yerin 20 yıllığına MUÇEV'e verilmesi için sözleşme imzalandığını açıklamasının ardından Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) tarafından basın açıklaması yapıldı.

Haber Merkezi

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Muğla Akbük'de 25 dönümlük bir alanın işletmesi, bir kez daha, Muğla Valiliği kontrolündeki Muğla'ya Hizmet Vakfı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kontrolündeki Türkiye Çevre Koruma Vakfı tarafından kurulan, vakıf görüntüsü verilmeye çalışılan Muçev Turizm Ticaret Ltd. Şti. isimli şirket tarafından özel sermayeye peşkeş çekiliyor. Yani Anayasaya aykırı olarak kıyılar kamu yararı adı altında ticarileştirilerek özelleştiriliyor."

"MUÇEV'İN HUKUKSUZLUĞU SINIR TANIMIYOR"

"Muçev'in daha önceki uygulamalarında da AKP'nin elinde olmayan belediyelerin işletme alanında olması gereken kıyılar ve diğer doğal alanların işletmesini kendi destekçilerine fırsat olarak sunmaya çalıştığı sayısız örnek yaşandı. Muçev'in hak sahibi olmadığı bu alanlardaki hukuksuz girişimlerine halkın tepkisi yoğun. Bu girişimler, birçok kez protesto edildi, sayısız dava açıldı. Davalar kazanıldı. Ancak Muçev'in hukuksuzluğu sınır tanımıyor."

"AKP İLÇE BAŞKANI TARAFINDAN SANKİ MÜJDELİ HABERMİŞ GİBİ SUNULUYOR"

"AKP elinde olmayan sahil beldelerinde Muçev el artırıyor. Muçev rezaletinde son perde, idare-devlet kararlarının ilgili idare birimleri yerine, bizzat iktidar partisi AKP il-ilçe başkanları tarafından açıklanması ve sanki müjdeli bir habermiş gibi sunulur olması.

MUÇEP olarak bir kez daha ifade ediyoruz ki: Muçev'i tanımıyoruz, meşru ve hukuki kabul etmiyoruz. Muçev ile imzalanan her tür sözleşmeye karşı her türlü hukuki yola başvuracağız, protestolarımızı yükselteceğiz ve parti ayrımı gözetmeksizin kıyıların özelleştirilmesine her zaman karşı duracağız."

DİĞER HABERLER