Muğla Büyükşehir Belediyesi'nden olası depreme yönelik açıklama

Başkan Gürün: "Önlem almaya devam ediyoruz"

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından Marmaris İlçesi'nde yaşanan depremler sonrası il genelinde olası bir depreme ilişkin tedbir ve hazırlıklara ilişkin açıklama yapıldı. Muğla'da yatay mimarinin önemine değinilen açıklamada Osman Gürün'ün de görüşlerine yer verildi. Başkan Gürün, "Deprem uzmanı Prof. Naci Görür Hocamızın 'Muğla'da en büyük deprem 6 veya 6,5 şiddetinde olacağını' öngörmesi bizi rehavete düşürmeden biraz olsun rahat olmamızı sağlıyor. Buna karşın tüm önlemlerimizi almaya devam ediyoruz" dedi.

Altar Zeyhan

Olası bir depreme yönelik tüm ilçelere lojistik destek sağlandığı belirtilen açıklamada; "Muğla Büyükşehir Belediyesi her ilçede yeteri kadar projektör, el feneri, jeneratör ve onlarca farklı lojistik destek malzemesi bulunduruyor. Ayrıca Menteşe, Milas, Bodrum ve Fethiye ilçelerinde bulunan itfaiye amirliklerine AFAD tarafından deprem anında kullanılacak malzemelerin bulunduğu deprem konteyneri da yerleştirildi. Muğla Büyükşehir Belediyesi ayrıca olası bir deprem için çadır ihtiyacı, battaniye, sedye, çorba ve yemek arabası hizmetlerini de devreye soktu" denildi.

YATAY MİMARİNİN ÖNEMİNE DEĞİNİLDİ

Muğla'nın şehir yapılaşma ve planlamasına ilişkin görüşlere de yer verilen açıklamada Muğla'da yatay mimarinin önemine değinildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Birinci derece deprem bölgesi olan Muğla'nın çok katlı binalara sahip olmaması ve kırsaldaki evlerin diğer bölgelere kıyasla sağlam olması olası bir depremin etkilerini azaltıyor. Türkiye genelinde yatay mimariye yeni yeni dönüş olurken Muğla yatay mimariye yıllar önce geçti. 1999 yılından önce 5 katın üzerinde binaların bulunduğu Muğla'da 1999 yılından sonra ise en fazla 4 katlı binalara izin verildi. Muğla Menteşe'ye yapılan 1.Etap TOKİ'ler de 4 kat olarak yapıldı."

GÜRÜN: "ÖNLEM ALMAYA DEVAM EDİYORUZ"

Olası depreme yönelik tedbir ve hazırlıklara ilişkin açıklamada Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün'ün görüşlerine de yer verildi. Başkan Gürün; "Türkiye nüfusunun yüzde 95'i deprem riski taşıyan bölgelerde yaşıyor. Depremin bir felaket olmaması için tüm paydaşların hazırlıklı olması gerekli. Muğlamız yapı stoğu, kırsaldaki evleri ile diğer bölgelerden biraz daha depreme hazırlıklı. Muğla'da çok katlı binalarımız yok. Muğlamıza yapılan TOKİ'ler için bile en fazla 4 kat uygulamasını şehrimizde gerçekleştirdik. Olası bir afet durumunda toplanma yerlerimiz belli. 13 ilçede haberleşmeyi sağlayacak uydu telefon sistemimiz hazır. Deprem uzmanı Prof. Naci Görür Hocamızın 'Muğla'da en büyük deprem 6 veya 6,5 şiddetinde olacağını' öngörmesi bizi rehavete düşürmeden biraz olsun rahat olmamızı sağlıyor. Buna karşın tüm önlemlerimizi almaya devam ediyoruz" dedi.

DİĞER HABERLER