Saylak, zarar gören narenciye bahçelerini inceledi

Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak, geçtiğimiz hafta Ege ve Akdeniz'de etkili olan hava sıcaklığı ve yağış nedeniyle Köyceğiz havzasında bulunan narenciye bahçelerinin zarar görmesi üzerine bölgede incelemelerde bulundu.

Altar Zeyhan

Hava sıcaklığının 45 dereceye ulaşması ve ardından gelen şiddetli yağmurla çiçeklenme dönemindeki ağaçlarda yaşanan meyve dökümünü yerinde inceleyen İl Müdürü Saylak, Döğüşbelen, Zaferler ve Hamitköy'de zarar gören narenciye bahçeleri hakkında üreticilerden bilgi aldı.

"BİR AN ÖNCE TESPİTLERİNİZİ YAPTIRIN"

Saylak "Öncelikle tüm nar ve narenciye üreticilerimize geçmiş olsun diyorum. Buraya gelmeden önce bahçeleri dolaştım ve yaşadığımız bu talihsiz iklim değişikliğinin verdiği zararı bizzat gördüm. Burada bulunma sebebimiz, narenciye üretiminde ve ihracatında büyük payı olan siz değerli üreticilerimizin yanında olmak. Maalesef özellikle geçen hafta yaşadığımız gibi iklim değişiklikleri ürünlerimize ciddi zararlar verebiliyor. Sizden ricam bu süreçte ürünleri zarar gören üreticilerimiz bir an önce tespitlerini yaptırsınlar. Görevli personellerimiz de hasar tespiti için saha çalışması yapacaklar. Önümüzdeki hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi açılıyor. Milletvekillerimiz aracılığı ile sizlerin zararının karşılanması için taleplerimizi Sayın Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli'ye ileteceğiz. Emin olun sizlere yardımcı olabilmek için buradayız ve sürekli çözüm arayışı içerisindeyiz. TARSİM Bölge Müdürümüzle telefonda görüştüm, önümüzdeki hafta için tespite geleceklerini belirtti. Zararınızın karşılanabilmesi için görüşmelerimiz devam edecek. Tespitlerinizi titizlikle yaptırın. Biz beraber güçlüyüz. Bunu her zaman söylüyorum. Birlikteliği ve örgütlenmeyi sağlamalıyız. Biz üretmek zorundayız. Covid-19 Pandemisi süresince bunu daha iyi anladık ve gördük. Hayat dursa da üretim devam etti. Sizler bizim için çok değerlisiniz. Gücümüz yettiğince yanınızda olmaya devam edeceğiz" dedi.

MİLLETVEKİLLERİ İLE GÖRÜŞTÜ

İl Müdürü Saylak, konuşmasının ardından Ak Parti Muğla Milletvekilleri Yelda Erol Gökcan ve Mehmet Yavuz Demir'le telekonferans görüşmesi yaptı. Ak Parti milletvekilleri iklim değişikliğinden kaynaklanan süreci baştan beri takip ettiklerini belirterek üreticilere geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Gökcan ve Demir, zarar gören tüm çiftçilerin taleplerini Bakan Dr. Bekir Pakdemirli'ye ileteceklerini ve gerekli görüşmelerde bulunacaklarını sözlerine ekledi.

DİĞER HABERLER