“KAĞIT SIKINTISI” NEDEN YAŞANIYOR

 

 “KAĞIT SIKINTISI” NEDEN YAŞANIYOR

 Vaktiyle,türkiye bu tür sıkıntıları yaşasın diye yapıldı tüm özelleştirmeler. Sevgili gençlerimizin bu özelleştirme yalanları yaşanırken analarının-babalarının ne yaptığını sorması gerekir bu gün.N eden sorması gerekir?

   Çünkü tüm özelleştirmeler bizim ekonomimizin ihtiyacı olduğu için ortaya çıkmadı. Emperyalizmin ulusal üretim güçlerini yok etmek yaptırıldı tüm dünyada. Yani gelişmemiş kapitalist toplumlarda. Gelişmiş kapitalist toplumlar ise özelleştirmenin kıyısından bile geçmedi. Bazı örnekler vermek istedilerse de kısa sürede bunlardan vazgeçtiler. Özelleştirmeler sonucu yok edilen ulusal üretim güçlerinin   Pazar alanları ise tekellere bırakılıyordu. Yani özelleştirmeler uluslar arası sermayeye Pazar    alanlarını açabilmek için yaptırılmıştı.. Dün bunu göremeyenler bari bu gün görsün ve anlasın. Bu özelleştirme olmasaydı Türkiye bu gün kağıt sorunu yaşamayacaktı..

   Hangi yalanlarla toplumun önüne çıkıyordu özelleştirme  savunucuları ve onların yardakçıları-şakşakçıları? Üretim artırılacak, dışa bağımlılık azalacak, kalite yükselecek, rekabet hızlanacak.iş sahaları açılacak ve çoğalacak ,iç-dış borcumuz azalacak…tıı.Acaba hangisi oldu bunların? Yalanların hangisi tutuyorsa bu yalanlarda tutmadı işte.. Vicdanları ve kalemlerini bu yalanları savunmak için seferber etmiş zavallılar,satılmış kişiler bu yalanları alkışlıyordu dün de bugün de..

   Bu zavallı kişiler vicdanlar ve kalemler özelleştirmenin ne olduğunu niçin olduğunu bilmiyorlarmıydı?bal gibi biliyoralardı ama bir kemik yalayabilmek uğruna bilmemezlikten geliyorlardı.Bu gün onların çoğu aldatıldık diye pişmanlık duysa bile bunu torunlarının emeklerini yazgılarını çalarken görmeleri gerekirdi..

   Özelleştirme projesini çizen ve uygulayan emperyalist kuruluşun adı  DÜNYA BANKASI ve IMF  idi.Bu kuruluşlar dünyada özelleştirmeyi savunsun diye önemli siyasi kişilere medya patronlarına ve köşe yazarlarına banka hesapları açıyorlardı ve buralara dolarları yatırıyorlardı. Banka hesapları açılmış kişiler ise tüm güçleriyle özelleştirmenin gereğini savunuyordu.Ülkelerinde özelleştirme soygunları yaşansın diye kullanıyorlardı bunlar statülerini.Bu paraları  alanların çocukları “d ikili ağaçları”bile yokken sonradan nasılsa koca  koca ormanlara bile sahip oluyordu .Ülkemizde de böyleleri vardı elbet…Bunları açıklayan da bizim gibiler değildi o kuruluşların memuru olanlar söylemişti bunları..Bunları söyledikleri için de görevlerinden atılmışlardı.

  Vicdanları ve kalemleri özelleştirme tutsağı yapılmış olanların biri  bu gün çıkıp da nasıl yanıldıklarını açıklasa olmaz mı?

Çocuklarına ve torunlarına karşı bir parça vicdanlarını rahatlatmayı düşünemezler mi?

Bunu yaparlarsa ancak çocukları bu gün neden kağıt sıkıntısı çektiğimizi anlayabilirler.

    İzmit SEKA hangi zorluklarla ve hangi umutlarla kurulmuştu/Burada üretilen ilk kağıt nasıl dolaştırılmıştı sokaklarda?

Cumhuriyetin bu gururu nasıl sergilenmişti topluma ve dünya ya karşı?

   Beyler efendiler..Bu gün o gururunyerine neyi sergiliyorsunuz o sokaklarda..

 

 

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI