"Topuklu Efe" nin Aydın'daki Başarıları !?

 

                "Topuklu Efe" nin Aydın'daki Başarıları !?

Yıllardır sağ iktidarların adaylarının görev aldığı Aydın İlimizde, 2009 yılında CHP'den Belediye Başkanı adayı olan sayın Özlem Çerçioğlu seçimleri büyük farkla kazanarak Belediye Başkanı seçildi... İlk yıllarında görev yapması pek kolay olmadı!.. Cesurca kararları, halka ve özellikle kadınlara yönelik hizmetleri bazı kesimlerden çok büyük tepkiler aldı... Öncelikle şehir içi düzeni sağladı, başıbozuk seyyar satıcıları kentten temizledi... Bunu sağlarken, evinin önüne "maket cenaze salı" koyarak, kendisini ölümle tehdit edenler bile oldu!..

Şiddet gören kadınları korumak için cesurca attığı adımlar, hiç bir tehdide boyun eğmeyerek, kadın haliyle gösterdiği büyük cesaret nedeniyle, Aydın halkı kendisine 'TOPUKLU  EFE' lâkabını uygun gördü ve bu lâkap şahsına çok yakıştığı için de tuttu!.. Üçüncü dönemde yine seçildi, 11 yıldır da bu görevini sürdürüyor!..

Biliyorsunuz, Ege Bölgemiz 'Efeleri' ile ünlü bir bölgemizdir!.. Çakırcalı Mehmet Efe, Posluoğlu Efe, Yörük Ali Efe, Atçalı Kel Mehmet Efe, Molla Ahmet Efe, Demirci Mehmet Efe, Şeyh Mehmet Efe, Kıllıoğlu Efe, Kasıralı Mustafa Efe... gibi, dağlara adını kazımış insanlar bu bölgemizde yetişmişlerdir!.. Hâlâ 'Erkek Egemen' bir toplum olduğumuz için, "Halide Edip Adıvar, Kara Fatma, Yörük Ana, Çete Emir Ayşe, Nene Hatun ve Nezahat Onbaşı... gibi birçok yiğit kadınımızın isimleri hep geride tutulmuş, unutturulmaya çılışılmıştır!.. Günümüzde çok az kalan bu yürekli kadınlarımızdan 'Topuklu Efe Özlem Çerçioğlu'nun biraz kadrini - kıymetini bilelim gari...

Peki Aydın'da neler yapmış bu yürekli Başkanımız? 01 Mayıs 2020 tarihli Sözcü Gazetesi'ndeki Gökmen Ulu'nun röportajında şu hizmetleri sıralanıyordu: "Özlem Çerçioğlu Aydın'daki çiftçilerine tam 'Üç Milyon Fide' dağıtarak, yerli tohumun çoğaltılmasına çalışıyor!.. Tarım, hayvancılık, yerli tohum, kadın kooperatifleri konusunda örnek çalışmalar yapıyor... 'Halk Ege Et' marketleri açıp, şubelerinde halka ucuz et, süt, peynir, narenciye, konserve, köylü kadınların ürettikleri doğal reçeller, pekmezler satılıyor!.. Aydın'da yüzyıllardır geleneğimiz olan 'İmece'yi yeniden hayata geçiriyor!.. Atalarımızdan kalma 'Yerli Malları Haftası'nın, yerli ve milli ürünlerle kutlanmasını sağlıyor!.. Kadınlara bedava hayvan dağıtıp, onlara ekonomik güç sağlayıp, çocuklarını rahat okutmalarına katkıda bulunuyor!.." diyordu... E daha ne olsun, daha ne yapsındı ki?

Aydın ve Çine'deki bu Belediye'nin halka satışlarından çocuklarımla beraber biz de defalarca yararlandık!.. İşimiz gereği oralara her gittiğimizde, bu ucuz fiyatlarla et, peynir ve reçellerden biz de epeyce satın aldık!.. Aynen röportajda denildiği gibi, ürünler hem ucuz, hem kaliteli ve hem de doğaldı!.. Kendi İl ve İlçelerimizin çalışkan ve üretken Belediye Başkanlarını tenzih ederek diyorum ki; "Yüce Allah her yerleşim yerine böyle 'Topuklu Efe' gibi halk yöneticileri nasip etsin inşallah!.."   

Ben bu keyifli röportajı okuyup, içime bir ferahlık ve huzur yayıldığı bir sırada, aynı günkü diğer gazetelerde keyfimi kaçıran bir haber okudum: "Merkez Bankası (MB)"nin, 2020 sonu enflasyon tahmini '7.4' olarak, yazı ile 'Yedi nokta Dört' olarak açıklandı!.." deniliyordu... Yahu bu hesapları yapanlar uzayda mı yaşıyorlar!? Bunlar hiç hesap-kitap bilmiyorlar mı, vatandaşın haykırışlarını hiç duymuyorlar, hiç bu ülkenin pazarlarını-esnaflarını gezmiyorlar mı!? Vatandaş bas bas bağırıyor; "Başımızdaki esas enflasyon % 35 ile % 40 arasında!.. Bırakın giyimi-kuşamı da, şu mübârek Ramazan gününde bile oruçlarımızı açmak için, karnımızı doyuracak birçok yiyeceği alamaz hale geldik!.. Bu ülkede liyakat sahibi ekonomi uzmanı kalmadı mı yahu?" diyorlar!.. Hangi '7.4' enflasyon rakamıymış bu!? Sakın bu hazırlık, yine bizim Temmuz emekli maaşlarına zam vermemek için, şimdiden bir hazırlık olmasındı!?

01 01 1945 yılında Orhan Veli "Giderayak" şiirinde şöyle diyordu:

"Handan, hamamdan geçtik/ Gün ışığındaki hissemize razıydık./ Saadetinden geçtik/ Ümidine razıydık./ Hiç birini bulamadık!/ Kendimize hüzünler icat ettik,/ Avunamadık!../ Yoksa biz,/ Biz bu dünyadan değil miydik!?"                         Sakin KOŞAR...

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI