BABALAR VE OĞULLAR

BABALAR VE OĞULLAR

 

          Bu hafta da Sovyetlerin büyük yazarlarından Rus asıllı Turgenyev'in "Babalar ve Oğullar" adlı eserini tanıtacağım. Dünya klasikleri serisinde yayımlanan bu güzel romanı severek okudum. 300 sayfa bir hafta geçmeden bitiverdi. Doktor Şevket Yanar 2 ay önce eczanede okuyordu. Biraz da ondan etkilenip bu kitabı aldım, okudum.

       "Babalar ve Oğullar" Turgenyev'in en iyi romanı olduğu gibi aynı zamanda, on dokuzuncu yüzyılın da en başarılı romanlarından birisidir. Turgenyev, kuşaklararası çatışmanın en iyi örneklerini sergilerken, günümüzde batının jenerasyon dediği bizde ise gelenek ve göreneklerin ağır bastığı aile içi başkaldırıyı günümüzde hala var olan geçerliliği nedeniyle okunması gereken bir romanda anlatıyor.

           Gerçekten Turgenyev bu yapıtında, roman kahramanı Bazarov'u merkeze alarak o dönemin Rusya'sındaki kuşaklararası çatışmayı ustalıkla işler. Romana derinlik, zenginlik ve inandırıcılık kazandıran özellikleri arasında kuşaklararası çatışmanın yanı sıra kent kökenli radikal aydın çevrelerde kır kökenli tutucu-liberal toprak sahiplerinin kusursuzca betimlenmesidir. Ayrıca bu özelliklere kadın ve erkek karakterleri, duygusal ve inançlar arasındaki karşıtlıklarını başarılı yansıtılmalarını da eklemek gerekiyor.

        Babalar ve Oğullar ilk kez 1859'da Rusya'da yayımlandığında radikal çevrelerle gelenekçi-muhafazakâr çevreler romanı odak alarak birbirlerini oldukça sert ve karşılıklı yargılarla eleştirmişlerdir.

      Promosyonlu kitap dünyası klasikleri çok ucuza satılıyor. 20-30 tl fiyatlarla kitapçılarda, kırtasiyelerde ve alışveriş merkezlerinde satılıyor. Alın okuyun. Zihinsel beslenmenizi arttırın, tamamlayın. Bilginize bilgi, kültürünüze kültür katın.

           Babalar ve Oğullar'ı okuyunca aile içi saygı ve sevgi erdeminiz daha da büyüyor. Ailenize, çocuklarınıza, büyüklerinize ve eşinize daha da çok bağlanıyorsunuz. Onları çok seviyorsunuz. Türkler' de aile bağı kuvvetli gibi görünse de ekonomik sıkıntılar nedeniyle yıprandı. Umarım gelecekte sorunlarımız çözülür ve yeniden kuvvetlenir. Gelecek kuşaklar rahat eder. Sevgi ve saygınlıkla ailemize örnek olalım. Sevelim. Sorunlarımızı konuşarak, anlaşarak giderelim. Kuşaklar sevginizi bekliyor. Herkes ailesini sevsin. Sevginiz daim olsun.

YAZARIN DİĞER YAZILARI