BİR MUĞLA UZMANI

BİR MUĞLA UZMANI

                                                                   

Bu satırları yazarken hiç kimseye yaranmak gibi bir amaç peşinde olmadığımı peşinen belirtmek isterim. Hayatımın hiçbir döneminde kimseye yaranmak gibi bir duygunun içine girmedim. Girenleri de sevmem. Çocuklarımı ve öğrencilerimi her zaman her konuda , özellikle bu konuda uyarmışımdır. “Sevdiklerinizi yüzlerine karşı övmeyin. Dalkavukluk olur”.

Ne var ki “Sezar’ın hakkını Sezar’a vermek” gerektiğinde iyi ya da kötü niyetli  yorumları hiç dikkate almadan,  o hakkı teslim ederim. Bu yazım böyle bir durumun gereğidir. Bu gazetede yer alması kaçınılmazdır, çünkü ben ancak bu gazetede yazmaktayım.

Bu yazımda sözünü etmek istediğim kişinin Ünal Türkeş olduğunu sanırım anlamışsınızdır. Onunla 1963’ün son aylarından beri tanışıyoruz. Kendileri yanılmıyorsam lise son sınıfında öğrenci idiler. Ben de Muğla’ya yeni gelmiştim.O, sınıf arkadaşı Rasih Tombak’la(şimdi Fethiye’de Avukat) birlikte Devrim gazetesine gelip gidiyordu. Ben de Devri’deki “Köyden Sesler” başlıklı yazılarımı vermek üzere ayni gazeteye gelip gittiğimde konuşurduk. Fevkalade kişilik sahibi olan bu iki  gençle zaman zaman bazı konular üzerinde düşünce alışverişinde bulunurduk.Ben ilk günlerde Turgutreis Lisesinde ücretli öğretmenlik yapmaktaydım. Müdür İbrahim Şehidoğlu’nun ricasıyle, atama emrim gelinceye kadar bu şekilde idare edecektik. Birkaç ay sonra kararnamem Muğla Endüstri Meslek Lisesine geldi Turgutreis Lisesinden ayrıldım. Onlar lise öğrencisi; fakat benim  sınıfımda değildiler. Esasen ben de ortaokul kısmındaki öğrencilerin dersine giriyordum.

            Günler böylece gelip geçerken ben, Muğla  Öğretmenler Derneği yönetim kuruluna seçildim. Yönetim kurulunun başkanı İlköğretim Müfettişi Süleyman Koyuncu idi. Bazı kültürel etkinlikler yapmak için birkaç karar almıştık. Bunları programa göre uygulamaya başladık. İlk etkinlik sanırım Atatürk konulu bir açık oturumdu.  Oturum sırasında dinleyicilerin en arkasından yüksek sesli konuışmalar ve itiraz sesleri gelmeye başladı. Seslerin geldiği tarafa baktık ki Ünal Türkeş ve Rasih Tombak bir şeyler söyleyerek bizi protesto ediyorlar. Daha ileri bir tatsızlık çıkmasın diye onları makul karşıladık. Daha doğrusu ses çıkarmadık. Ertesi gün kendilerine ,bir ağabey edası ile bazı öğütler veren bir bildiri yayımladık. Aslında halen lise öğrencisi olan bu arkadaşları okul idaresine bildirip disiplin koğuşturması yapılmasını önerebilirdik. Bunu yapmadığımız için mi bilmiyorum, zamanla bize karşı tavırları değişti. Karşılıklı bir hoşgörü doğdu aramızda. İlişkilerimiz onlar üniversitelerine gidinceye kadar sürdü.

            Gel zaman git zaman, (1973-1974)yıllarında Ünal Türkeş, elinde bir  yığın kitapla görev yerime gelerek kendi yazdığı  bu kitapları pazarlamak istediğini belirtti. Birini elime aldım. Kapakta  “Kurtuluş Savaşında Muğla.” yazıyordu. Hem param olmadığından hem de kitabın içeriğini bilmediğimden  kitabı satın alamadım. Ne var ki biraz da güvenemedim. Okulun tarih derslerine gittiğim halde tarihle ilgili bir konuda ben bile kalem oynatmaya cesaret edemezken, çocuk yaşta bir üniversite öğrencisinin yapacağı çalışmayı galiba küçümsemiştim. Yanımda para bulunmadığından söz ederek kitabı almadım. O, “sonra verirsiniz” bile demeden çekip gitti. Sizin anlayacağınız bu kitap benim kitaplığımda yer alamadan emekli oldum.

            Esasen okuyacak zamanım da yoktu. Emeklilikten sonra okumaya daha çok zaman ayırabilir olunca  kitabı  kırtasiyecilerden aldım. Ünal’ın genç yaşta hazırladığı bu değerli eser  Kurtuluş Savaşının Muğla bölümünü gayet  doğru anlatmıştı. Benim başka bir kaynakta bulamayacağım bilgiler içeriyordu. Metot yönünden de sağlamdı. Kendisini ancak 30 yıl sonra kutlayabildim.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI