390-90/485-160/360-170 ÇEŞİTLİ RAKAMLAR

 

 390-90/485-160/360-170 ÇEŞİTLİ RAKAMLAR

                  HER YILIN sonbaharında, ucuzluk yapılarak elde kalan ürünler vitrin fiyatının çok altında satılır. Pek çok ürün, yurttaş için cezp edicidir. Bu markalı, kaliteli giysi ve eşya pazarındaki ürünler “Çadır ve Garaj” adı ile satışa sunulur. Garaj satışları; eski eşyalardan oluşur ve bazıları gerçek, “Antika”dır. Bu tür eşyalar ev garajında bekletildiği, pazarlayıcıların da eşyaları buralardan derleyip topladıkları için, pazarın adını: “Garaj satışı” olarak tanıtmışlardır. Amatörce yapılan bu işten ekstra para kazanılır. Bu bir kazanma yöntemidir. Ancak satın alınan eşyanın antik olup olmadığı konusunda bilginiz yoksa ve satın aldığınızı da antika diye yerseniz, keyifli bir şekilde evinizin yolunu tutarsınız(!)

                  ÇADIR alışverişlerinde ise genellikle; marka giysi, ayakkabı, çanta vs. ürünler, “Batan geminin malı benzeri anlayış ve (Yağma Hasanın böreği) düzensizliği ile kapışılır. Taşradaki yurttaş ise karşı bakıcı konumundadır ve alışverişleri, televizyonda haber olarak seyreder.

                ÇEŞİTLİ marka ürünler; vitrinlerde beklerken pahalıdır. Ama modeli, yılın rengi ve albeni süresi sona erdiğinde ucuzluk pazarlarında çok uygun fiyatla elden çıkarılmaya çalışılır. Çünkü arkadan; yeni modeller, yılın tercih edilecek renk ve yenilikleri ile “Bayıldım” giysiler vitrinlere çıkmaya hazırlanır.

                BU ÜRÜNLERİ genellikle büyük şehirlerde, daha çok İstanbul’da yaşayanlar edinir. Şık giyecekler, pabuçlar, çantalar vs. “Kapanın elinde kalır” Nasıl satılmasın? Hanımları cezbeden giysiler, montlar, kabanlar, çantalar, çizmeler vs. öylesine indirimli satılır ki, insanın ağzı bir karış açık kalır. Üzerindeki etiketi gördüğünüz de, gözünüz fal taşı gibi açılır. Kamera, özellikle yakın plân görüntülediğinde, örneğin: Giysinin vitrin fiyatı 390.- TL. dır. Ama çadırda 90.- TL. satılır ve üstüne üstlük bundan da para kazanılır. Bir başka marka ürünün mağaza fiyatı 485TL. iken Çadır satışı 160.-TL. dir. Alanı hem sevindirir hem de marka giyiyorum diye böbürlendirir.

                YURTTAŞ çoğunluğu, normal zamanda bu ürünlerden birini mağazadan almaya kalksa kılı kırk yarmak ve cebindeki paranın yerinde harcanmasını hesap etmek zorundadır. Kartlı alışveriş ve taksit yaptırmak bu ürünleri almanın pratik yoludur. Eskiden mahalle bakkalının defteri vardı, Muğla ağzı ile: “Gırıkdelik” alındığında deftere yazılır, borç aybaşında ödenirdi. Kartlı alışverişlerde de, durum ayni. Ama o defter bakkalın değil bankanın!

                İKİ YIL önce bir ilde, tanınan bir ayakkabı mağazasına ayakkabı almak için girdim. Aşağı kata indik, çalışan hanım bir ayakkabı getirerek denememi istedi. Yine Muğla ağzı ile ayak,  “Ayakkabıya hokka gibi oturdu” sağından baktım, solundan baktım çok şatır duruyordu… Sıra pabucun fiyatını sormaya geldi. Aklımdan 150Lira geçiriyordum ama pazarlık eder 125.- Liraya alırım diye düşündüm. “Fiyatı nedir?” dedim: “360 TL.” deyince, o an gayri ihtiyari: “Anam!” diye tepki verdim, keyfim kaçtı. “Çok pahalı kusura bakmayın!” diyerek reddettim: “Beyefendi ekstra deri, böyle bir ayakkabıyı başka bir yerde bulmanız zor, bu ayakkabı sadece bu mağaza için yapılıyor kendimiz 330-TL ye yaptırıyoruz(!!!) siz bilirsiniz!” diye kestirip attı.  “Biraz indirelim şu fiyatı” Teklifim: “Tabii…” ile sonuçlanınca rakamı sordum: “350 liraya olur” dedi. Ben de bu indirimi karikatürize edip: “Aaa… Vallahi kabul etmem(!)Çok indirdiniz, bu kadar indirim vicdanımı rahatsız eder(!)” diye alaylı tavırla eleştirdim.  

                AYAKKABIDA gözüm kalmıştı. Mağazadan çıkarken, çalışan hanım “İki çift alırsanız, fiyatı bir şeyler yaparız” deyince: “Ayakkabılardan kaç çift var?” diye sordum. ”Dört çift” dedi. “Peki, dördünü de alırsam fiyatı kaç lira olur” dediğimde, biraz düşündü yetki kullanamadı ve patronuyla konuşup geldi: “Çiftini 170, liradan veririm.” Dedi ve ben de mal bulmuş Mağribi gibi sevindim. Tabii kart olunca alışveriş kolaylaşıyor. Ama: “Yoo! Pahalı şunu biraz daha indirelim, demeye yüzüm tutsaydı: 125.- TL ye alabileceğimden emindim.

               ŞU İŞE bakın! 360.- TL nerede 170.- TL nerede. Aldığım ayakkabıların çiftinin mağazaya girişinin 50.- lira olduğunu düşünüyorum. Çünkü gençlik yıllarımda İzmir Kemer altında, ayakkabıcılık yapan ve yakından tanıdığım biri vardı. Sohbet sırasında vitrinden bir ayakkabı çıkarıp gösterdi. “Ben bu ayakkabının çiftini 70.- liraya yaptırırım. Ayakkabının biri kârdır, diğeri sermayedir.” Sözünü unutmam! Vitrinden çıkarıp gösterdiği ayakkabının fiyatını söylediğinde, hayret ettiğimi görünce: “Ama sana bir şey diyeyim! Ucuz satmaya kalktığında, kimse dönüp bakmaz.  Yüksek fiyat etkilidir. Bizde “Ucuz etin suyu yavan olur” inancı yerleşmiştir. Pahalı ayakkabının prestij kazandırdığına inanır, yakınlarını imrendirdiğini bilir, arkadaşlarının edinme isteği tetiklenir!” Unutmadığım ikinci sözüydü.

YAZARIN DİĞER YAZILARI