ORTADOĞUDAN TANIŞTIĞIM BİR BİLGE VE İSRAİL VE ÜRDÜN PETRA GEZİSİ

ORTADOĞUDAN TANIŞTIĞIM BİR BİLGE VE İSRAİL VE ÜRDÜN PETRA GEZİSİ

 

MEHMET BİLDİRİCİ

 

Bir önceki yazımda bir İsviçreli bilgeden halen temas içinde olduğum bir kişiyi tanıtmaya çalışmıştım. Bu defa da gezilerde tanıştığım İsrail’de yaşamış ve bugün hayatta olmayan YEHUDA PELEG’İ  (1924-2013) konu edeceğim.

Ben ilk uluslararası tarihi su toplantısına 2001 yılında İsrail’de Alman Profesör FHALBUSCH davetlisi olarak katıldım. Kendi masraflarımı kendim ödeyerek Türkiye’den tek katılımcı bendim, Yaklaşık 100

civarında katılımcı arasında Türkiye’den tek olduğum için bana özel bir 300 dolar indirim yaptılar, bunun beni nasıl mutlu ettiğini anlatamam.

Daha önce Uluslararası Drenaj komisyonu başkanı FHALBUSCH sayesinde yurt dışı toplantılara davet edilmiş ama katılamamış sadece İngilizce bildirilerim toplantı sonuç bildirileri kitabında yayınlanmıştı.

2001 İsrail toplantısı uluslararası bir toplantıda ilk İngilizcebildiri sunacaktım. Nasıl heyecanlandığımı anlatamam.

Sonuçta bu toplantı dolayısıyla ilk defa kutsal Kudüs (Jerusalem) görmüştüm. İlginç toplantının bildirileri bir kitap olarak yayınlandı.

Ben bunlara girmeyeceğim.

Web sitemde bu konuda çok geniş açıklamalar bulunmaktadır.

Bu gezide bir bilge ve tarih konusunda çok bilgili YEHUDA PELEG ile tanıştım. İlk defa bulunduğum farklı bir coğrafyada geziyor ve pek çok bilmediğim konular vardı. Bunlardan bir kısmını hep ona sordum, hep usanmadan cevapladı.

Daha sonra Efes (Türkiye) ve Ürdün Petra’da gerçekleşen toplantılarda birlikte olduk. Dostluğumuz yılbaşı tebrikleri ile devam etti. Tarihi su yapıları ile ilgili çok önemli kartlar gönderdi. Özellikle Petra

kenti hakkında buranın tarihi konusunda çok önemli açıklamaları oldu..

Yehuda’nın küresel çevresi çok genişti. Buna bir örnek vereceğim. Londra’da yaşayan Alan Edmonds isimli bir arkadaşı Osmanlı Su Terazileri konusunda araştırma yapıyor, rahmetli Kazım Çeçen

(1919-1997) ile tanışmış, ama bugün bu konuda bazı soruları var kime başvuruyum diyor. Yehuda’nın cevabı Mehmet Bildirici oluyor.

Bana Londra’dan yazdı, benden bilgiler istiyor, bu arada bu konunun Türkiye’de çok az incelendiği görüyorum. Edmonds benden bilgi alamayınca tüm bildiklerini benimle paylaşıyor. Bu konuda beni öne çıkarıyor….

Hazırladığım bu dosya Web 2014 İngilizce 20.1.102 bulunmaktadır.

2012 yılında İsrail’de yapılan II. Uluslararası su toplantısına yaşının ilerlemesi dolayısıyla katılmıyor. Ben kendisini evinden telefonla arıyorum. Hürmetlerimi sunuyorum.

Nitekim kısa bir süre sonra 2013 yılında ölüm haberini alıyorum. Hayat arkadaşı ölümünü İsrail dışındaki dostlarına duyuruyor. Yaklaşık 60 kişilik listede Türkiye’den sadece ben MEHMET BİLDİRİCİ var. Ne kadar gururlandığımı anlatamam.

Evrakları arasında İstanbul Suyolları için Mimar Sinan tarafından çizilmiş bazı krokiler çıkıyor, eşi (hayat arkadaşı) Almanya’da Fahlbush’a başvuruyor. O da Mehmet Bildirici’ye başvurun diyor. Bana

yazdı, araştırdım, sonucu kendisine bildirdim. Bana teşekkür etti.

Sonuç olarak tanıma fırsatı bulduğum bir bilge kişiyi kaybettik….

Yazımı 2007 yılında geçmiş bir anı ile sonlandıracağım.

Petra kenti hakikaten dünya harikası, ama WC yani hela yönünden çok ilkel, tuvalet soruyorsun, Arap bir duvar arkasını gösteriyor ve pisst diye işaret ediyor.

2007 yılında Petra’da Yehuda, eşi, Martin, Maria oturuyoruz. Arkamızda

mağaralar var. Eşi oraya doğru yürüyor. Gayri ihtiyari ben de bir

görüyüm diye kalkıyorum. Yehuda gitme diyor, evvela dinlemiyorum,

ikinci defa gitme diyor. Bende jeton düşüyor, hanım ihtiyacını

gidermek için mağaraya gidiyormuş !!!!!!!

Yazıya Yehuda Peleg ve Petra’da gerçekleşen toplantıdan birer resim eklenmiştir

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI