ÜNAL TÜRKEŞ BU KUBBEDE İNSAN , HOŞ SADA OLARAK DAİMA ANILACAKTIR.

ÜNAL TÜRKEŞ BU KUBBEDE İNSAN , HOŞ SADA OLARAK DAİMA ANILACAKTIR.

O gün cenaze töreninde İbrahim Türkeş konuşuyordu. İbrahim ağabey toprağı bol olsun, ruhu şad olsun. Makamlar, ünvanlar gelip geçicidir , Ünal Türkeş bu kubbede insan olarak hoş seda ile daima kalacaktır, anılacaktır diyordu. Muğla Kuvay-ı Milliye’nin vücut bulduğu “Kurtuluş Savaşında Muğla” o güzel eseri ile Kültür tarihine altın harflerle kazınmış yüzyıllar boyu anılacaktır, dedi. Muğla’nın kültür doktoru’dur diyerek uğurluyordu.

Geçen yıl Yücelen’de yatmıştı. Kendisini ziyaret ettik. Ziyaretimizde Hamdi Gürsoy ağabeyimiz vardı. Ünal ağabey Muğla toplumunun dinamik, etkileyici, şefkatli kucaklayıcısı değerinden Hamdi ağabeye ve Yücelen’e teşekkür ediyordu. Muğla’nın tüm değerlerinden söz ediyordu.

Sözü Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde açılacak kütüphanesi ve arşivinden dolayı Başkanımız Dr. Osman Gürün’e getirdi. Ne kadar kıymet veriyordu, tanığım. Açılışı için bir hayli heyecanı büyüktü. Tanıklık edemeyecek belki ama, içten duygu ve düşüncelerini, birikimlerini, teşekkürünü o yaşarken dile getirdi.

Hamdi Gürsoy ağabeyimi bu kez Ünal ağabeyin vefat ettiği gün de başsağlığı için gittiğimiz evinde gördüm, karşılaştım, çok duyguluydu hep olduğu gibi.

Muğla yaşayan bir efsaneyi kaybetti. Ancak o kaybolmadı, sadece vücudu ayrıldı yanımızdan. Ama düşünceleri, duyguları, belleği, arşivi, eserleri bizimle Muğla’ya ebedi hayat verecektir.

O hayatta iken Muğla Sanatseverler derneği olarak “Yaşayan Ustaya Saygı gecesi “ gerçekleştirmiştik, orada bir anı yazılıyordu.

Sevgili eşi Melda Türkeş ablacığım o gecede idi . Hep olduğu gibi bu tarihe gün ve geceye eşlik etmişti..
Melda Türkeş arka sıralarda oturmaktaydı. Ünal Türkeş ağabeyim, Melda neredeydin? Salonda gözlerim seni aradı, durdu diyordu.

Kaç yıllık beraberliğin, bu yolculuğa tanıklık eden beraberliğin, tarihi değil miydi izlenen, yaşayan ustanın.
İşte bu beraberliğin düşürdüğü izlerdir yarınlara, geleceğe hep tarih ve hazine dolu yaşamsal tadıydı.
Şimdi ise yalnızlığa alışamıyorum, Melda ablandan sonra, diyordu. Her ikisi de ışıklar içinde yatsınlar. Sevgiyle daima anılacaklar.

2007 yılıydı. İçimde bir heyecan, bir heyecan. Kütüphanem olarak etkinliğimde “Ünal Türkeş’e Özel Tarih ödülü”nü vermekten büyük gurur duymuştum, huzurluyum.

Benim duygularım bazen hüzün ve bazen sevinçle rüzgarların ince seslerine karışmaktadır. Yöremin o aydın kimliği ile tatarlar sokağından açılan evden, o sevgi dolu komşuluk izleri, anıları bırakılan yerden açılan, pek çok duygu ve düşünce duygularımda yer bulmaktadır..

Yerkesik dağların arasında kesişen, o coğrafyasında yaşadığım bu yaşama tanıklık eden ve “Yerkesik Toplum Yapısı Araştırması”nı sunan yöremin güzel insanı Ünal ağabeyin bu eserini yine yakın sürede tüm izleyenlerine yenilenerek baskısı yapılmalıdır.

Her ne kadar gözlerini Bodrum Turgutreis’te açmış olsa da Yerkesik kökenlidir. Annesi rahmetli Firdevs teyze ve babası emekli başöğretmen Hüsnü amca. Evleri Tatarlar Sokak’ta Yerkesik Kerimoğlu Türküsü evine giden yola da bağlanan yerdedir.

Geniş bir bahçe ve arsa içinde, eski yapı “iki katlı” bir ev. Zeytin bahçesine dek uzanır. Evin girişindeki bahçesinde çiçekler, ağaçlar vardır, bir ömür geçirmişler, “Firdevs teyze ve Hüsnü amca, burada”. Her gün elinde Cumhuriyet Gazetesi evin bahçesinden okuma köşesine geçerek aydınlanmanın ışığını çocukları İbrahim Türkeş’e, Ünal Türkeş’e, Tuğrul Türkeş’e, Ünsal Türkeş’e(Şeker) yansıtmışlardır.

Ağırbaşlılığın ve mütevazi duruşun, iyi komşuluk ilişkilerine yansıyan ışığıyla bakmışlar, komşularına.
Aynı sokakta evimiz var. Firdevs teyze yaşarken hatırını sorduğum günlerde sohbet ettiğim, sohbetinden huzur duyduğum bir büyüğümdü. Nur içinde yatsın.

Bu sokaktan bazen İbrahim Türkeş ağabeyim geçer, bazen de Ünal Türkeş ağabeyim, görüşürüz.
Onlar Yerkesik’in aydınlık duruşlu insanlarıdır.

Yanan meşaledir dedim onun için, Yöremizden yetişmiş büyük bir tarihçiydi. Bir devrin tarihsel belgeseli, canlı tanığı Ünal Türkeş ağabeyim idi. Her biri bulundukları yerde ışıkları ile bir parça ışık, bir parça aydınlık için durmadan çalışmışlar, yıllara tanıklık edecek bir belgeselin izlerini taşıyor o ev.

Zengin tarihi arşivi ile. Prof.Dr Şadan Gökovalı hocam der ki, Muğla yansa küllerinden çıkartır Muğla’yı, Ünal Türkeş dostum diyerek söz etmiştir..

Yaşamın her alanından insanın her parçasından izler düşüren Ünal ağabeyi daima sevgiyle saygıyla. anımsayacağız.Özleyeceğiz.

Aslı ve Atalay’a tüm ailesine, sevenlerine, basın dünyasına , siyasi ve kültür çevresine, dostlarına Muğla ve köylerine dek tekrar başsağlığı dilerim.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sevgili Ünal ağabeyciğim. haberi

Sevgili Ünal ağabeyciğim.

Sevgili Ünal ağabeyciğim. Yarın seni hüzün ve gözümüz yaşlı uğurlayacağız . Daima kalbimizin baş köşesinde olacaksın. Belki daha çok koyacaktır, seni Devrim’de görmedikçe. Sanki orada oturuyor olacaksın, buruk kalacağız. Nabide hoşgeldin, derdin he ...
Sevgili Ünal ağabeyciğim.
KÖY ENSTİTÜLERİ' Nİ ANDIK 17 NİSAN’DA. haberi

KÖY ENSTİTÜLERİ' Nİ ANDIK 17 NİSAN’DA.

KÖY ENSTİTÜLERİ' Nİ ANDIK 17 NİSAN’DA. Ne zaman Köy Enstitüleri konuşulsa, durmam o yılları dillendirir, anılar, izler bulurum.Kitaplar, belgeler elde ederim. O günler. Sancısız yıllara dokunan bir büyük proje. Şöyle düşünüp tarihi! Hangi günle ...
KÖY ENSTİTÜLERİ' Nİ ANDIK 17 NİSAN’DA.
 haberi

KERİMOĞLU TÜRKÜSÜ EVİNİ KİLİT DEĞİL, ZİYARETE AÇMALIDIR. Şimdi bunu baştan aşağıya Kerimoğlu Türküsü nedir? Topluma nasıl mal olmuştur? Olayın yaşandığı yerdeki öykünün süreci, vuruluşu nedir? Bunları konuşacak değilim. Yazılarımda veya  hakkı ...
ÜNAL TÜRKEŞ BU KUBBEDE İNSAN , HOŞ SADA OLARAK DAİMA ANILACAKTIR. haberi

ÜNAL TÜRKEŞ BU KUBBEDE İNSAN , HOŞ SADA OLARAK DAİMA ANILACAKTIR.

ÜNAL TÜRKEŞ BU KUBBEDE İNSAN , HOŞ SADA OLARAK DAİMA ANILACAKTIR. O gün cenaze töreninde İbrahim Türkeş konuşuyordu. İbrahim ağabey toprağı bol olsun, ruhu şad olsun. Makamlar, ünvanlar gelip geçicidir , Ünal Türkeş bu kubbede insan olarak hoş seda ...
ÜNAL TÜRKEŞ BU KUBBEDE İNSAN , HOŞ SADA OLARAK DAİMA ANILACAKTIR.
ÇANAKKALE 57. ALAY  VE TÜM ŞEHİTLERİMİZ ÖNÜNDE SAYGIYLA EĞİLİYORUM.. haberi

ÇANAKKALE 57. ALAY VE TÜM ŞEHİTLERİMİZ ÖNÜNDE SAYGIYLA EĞİLİYORUM..

ÇANAKKALE 57. ALAY  VE TÜM ŞEHİTLERİMİZ ÖNÜNDE SAYGIYLA EĞİLİYORUM.. Ürperten o yıllar ve Yarbay Mustafa Kemal... Bir cephe, bir sınır, bir ülke çizmeye kararlı idi. İnançlı... Dün akşam kitapta bir fotoğrafına rastladım. İlk defa gördüğüm bir ...
ÇANAKKALE 57. ALAY VE TÜM ŞEHİTLERİMİZ ÖNÜNDE SAYGIYLA EĞİLİYORUM..
ÇİZGİLERLE MUĞLA SERGİSİ  İÇİN ÇAĞRIMIZDIR. haberi

ÇİZGİLERLE MUĞLA SERGİSİ İÇİN ÇAĞRIMIZDIR.

ÇİZGİLERLE MUĞLA SERGİSİ  İÇİN ÇAĞRIMIZDIR. Gelebilecek tüm sanatsever dostlarımızı  MEHMET ERBİL’in sergisine bekliyoruz. Cumartesi saat 11.00 de Konakaltı’nda. Sevgili Erbil Ankara’da yaşıyor. Kızının Muğla’da oturması nedeniyle Muğla’ ...
ÇİZGİLERLE MUĞLA SERGİSİ İÇİN ÇAĞRIMIZDIR.
MEHMET  ERBİL RESİM SERGİSİ  MUĞLA ÇİZGİLERİ KÜLTÜR ŞENLİĞİ’NDE AÇILDI. haberi

MEHMET ERBİL RESİM SERGİSİ MUĞLA ÇİZGİLERİ KÜLTÜR ŞENLİĞİ’NDE AÇILDI.

MEHMET  ERBİL RESİM SERGİSİ  MUĞLA ÇİZGİLERİ KÜLTÜR ŞENLİĞİ’NDE AÇILDI. Mehmet Erbil’le tanışmamız Hasanoğlan Köy Enstitüleri belgeleriyle başlar. Hasanoğla’nı gidip görmedim, isteğimdir muhakkak göreceğim. Yine tanışmamız Köy Enstitüleri ...
MEHMET ERBİL RESİM SERGİSİ MUĞLA ÇİZGİLERİ KÜLTÜR ŞENLİĞİ’NDE AÇILDI.
OKTAY EKİNCİ’YE,  ÖLÜM YILDÖNÜMÜN GELDİ, 15 EKİM.   O ANI YAŞIYORUM. haberi

OKTAY EKİNCİ’YE, ÖLÜM YILDÖNÜMÜN GELDİ, 15 EKİM. O ANI YAŞIYORUM.

OKTAY EKİNCİ’YE,  ÖLÜM YILDÖNÜMÜN GELDİ, 15 EKİM.   O ANI YAŞIYORUM. Muğla’ya Emre Kongar geldi, kitaplarını imzaladı. Sizden en iyi dostumdur, diyerek söz etti. Muğla’ya Emre Kongar gelir de Oktay Ekinci’den bahsetmez mi? Ölüm anide ...
OKTAY EKİNCİ’YE, ÖLÜM YILDÖNÜMÜN GELDİ, 15 EKİM. O ANI YAŞIYORUM.
DEVRİM’İN YILDÖNÜMÜ BU KEZ  SENSİZ.  19 EKİM ,  58.YIL haberi

DEVRİM’İN YILDÖNÜMÜ BU KEZ SENSİZ. 19 EKİM , 58.YIL

Sevgili Ünal ağabeyciğim seni Melda ablanın yanına ışıkla, hüzünle uğurladık. Yalnızlığa alışamıyorum, demiştin. Hatıralarımız, fotoğraflarımız, arşivin belgelerin kaldı.  Bugün Devrim’de sensiz kaldık. Hayat işte. Ölüme yürüyen yol. Ebedi gidi ...
DEVRİM’İN YILDÖNÜMÜ BU KEZ SENSİZ. 19 EKİM , 58.YIL