Muğla'da mesleki eğitimin gelişimi değerlendirildi

 

Muğla'da mesleki eğitimin gelişimi değerlendirildi

Muğla'daki meslek liselerinin çalışmalarını ve mesleki eğitimi değerlendirme toplantısı, İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre başkanlığında gerçekleştirildi.

Haber Merkezi

Programda İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, ara eleman değil ana eleman yetiştirmeyi hedeflediklerini belirtti. Meslek liselerinin Kovid-19 sürecinde ön safta yer aldığına ve bu süreçte tarihe damga vurduğuna değinen Töre, "Maskeyi ilk üreten Milli Eğitim camiası oldu. Biz Muğla'da ilk olarak 5000 maskeyle yola çıktık ve şu ana kadar Menteşe Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizde 1 milyonu aşkın maske ürettik. Ayrıca maske üretimi yapan makineler de bir meslek lisesinde üretildi. Şunu özellikle ifade etmeliyim ki ekonomik bağımsızlık, fikri bağımsızlıkla, fikri bağımsızlık ise üretmekle olur. Üreten çocuk, mutlu çocuktur. Meslek liselerinde fikri bağımsız, üretmenin zevkine varan, vatandaşlık görevini ve geçmişini iyi bilen, geleceğe iyi hazırlanan, dijital çağı takip eden gençler yetiştirmemiz lazım." dedi.

Muğla'da 52 meslek lisesi ve 17.166 meslek lisesi öğrencisi olduğuna vurgu yapan Töre"52 meslek lisemizde toplamda 31 alan, 92 dal var. Bu alanlar içerisinde en çok tercih edilenleri ise yiyecek-içecek hizmetleri, elektrik-elektronik teknolojisi ve bilişim teknolojileri ilk üç içerisinde yer alıyor. En az tercih edilen alanlar ise harita-tapu kadastro, makine tasarımı ve büro yönetimi. Bu alanlarla ilgili eylem planlarımız var. Biz mesleki eğitimin her kademesinde kaliteyi artırmayı hedefliyoruz. Öncelik olarak işe aileden başlayarak öğrencilerimizin eğitim öğretim hayatları boyunca iyi yetişmelerini ve iyi evlat olmalarını sağlamalıyız. Bu bağlamda aile eğitimlerini önemsiyoruz. Konuyla ilgili olarak Hayat Boyu Öğrenme kapsamında  protokoller imzalayacağız" diye konuştu.

DİĞER HABERLER