AKYAKA'DA CAM SANATÇISI DEĞERLİ YAKIN BİR ARKADAŞIMIZ NECİP ÖZDEN UZ'U (1949-2021) KAYBETTİK

AKYAKA'DA CAM SANATÇISI DEĞERLİ YAKIN BİR ARKADAŞIMIZ NECİP ÖZDEN UZ'U (1949-2021) KAYBETTİK

 

 

Türkiye'de Camı eriterek sanat eserleri üreten çok az sanatçı olduğunu sanıyorum. Bunlardan biri de Özden Uz'du.

22.08.2014 tarihinde Akyaka'da Gökova Akyaka'yı Sevenler Derneğinde Cam Eserler Sergisini açmıştı. Bu sergi için hazırlanan bültende kendini şöyle anlatmıştır.

1949 Beyşehir (Konya) doğumluyum. Darüşafaka Lisesi'nden sonra İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi'nden Jeoloji Yüksek Mühendisi olarak mezun oldum. Uzun yıllar İstanbul'da kimyasal maddeler ürettim. 2000 yılında emekli olup Akyaka'ya kaçtım.

Cam Ocağı Vakfı'nda hafta sonu kursuna katıldım ve kalıpla cam şekillendirme çalışmalarına başlamış oldum. Kalıp hazırlamak için seramik çamuruyla model hazırlamam için seramik öğrenmem gerekti. Akyaka'da atölye açan Erdoğan Nur'dan seramik dersi aldım ve çok yararlı bir dönem geçirdik. Akyaka'da atölye açtım, dostlarla çok çeşitli ve keyifli çalışmalar yaptık.

Yaklaşık üç yıl resim, seramik, cam füzyon, cam heykel ve cam şekillendirme, kumaşa kalıp baskı çalışmaları yaptık. Şimdi evimdeki atölyede cam ve seramik çalışmalarına devam ediyorum.

Beş bin yıldır bilinen cam saydamlığı, ışığı yansıtması ve kırması ile oluşturduğu renkler ve ışık oyunları ile her zaman gözde bir malzeme olmuştur. Cam çalışmalarında zaman zaman sürpriz sonuçlar alınması da ayrı bir hoşluk yaratır.

Camın en önemli özelliği olan saydamlığı, sağladığı avantajların yanı sıra görünmeyen malzeme ile tasarım yapma zorluklarını da beraberinde taşır. Belki bu maceradır camı çekici kılan.

2013 de Teoman Ata'nın eğitimindeki Grup Gökova ile Nail Çakırhan ve Halet Çambel Kültür ve Sanat Evinde karma resim sergisine katıldım.

Özden Uz aynı zamanda benim de üyesi bulunduğum, Akyaka Kültür ve Sanat Derneği üyesi idi. Derneğin pek çok etkinliklerde ve gezilerinde bir arada olduk. Özellikle Dernek bünyesinde onun öneri ve öncülüğünde herkesin katılabileceği FELSEFE Gurubu oluştu. Bu toplantılara bende defalarca katıldım. Çok yararlı bilgiler edindim.

Felsefe toplantılarının oluşu Akyaka gibi küçük bir yerde ne çok aydın kişilerin yaşadığını gösteriyordu.

Derneğin düzenlediği tekne gezintilerde bir arada olduk.

Yıllar sonra dışarıdan Hukuk diploması aldı. Bunun kutlanması için 29.08.2016 günü tüm arkadaşlarının katıldığı bir yemekli gemi gezisi düzenlendi, benim için unutulmazdı.

Ben de kendisine Beyşehir doğumlu olduğunu hatırlattım, hemşeri miyiz diye sordum. Hayır dedi ben doğduğumda babam orada görevliydi dedi.

Yirmi yıldır Akyaka'da yaşayan Özden Uz'u kaybettiğimizi AKSD Derneği yazısından öğrendim. Özden Uz'un 10. Ağustos günü Akyaka Mezarlığında toprağa verilmiştir.

Çok değerli bir arkadaşımın kaybı ile derin üzüntü içindeyim. Tanrıdan rahmet ailesine baş sağlığı diler ışıklar içinde uyumasını dilerim

Yazıma Özden Uz'un bir portresi ile cam sanatından bir örnek eklenmiştir.(İnternet)

YAZARIN DİĞER YAZILARI