BULUŞLARI İLE ÇAĞINA 300 YIL DAMGASINI VURAN MATEMARTİK VE MEKANİĞİN TEMELLERİNİ ATAN ISAAC NEWTON (1643-1727)

BULUŞLARI İLE ÇAĞINA 300 YIL DAMGASINI VURAN MATEMARTİK VE MEKANİĞİN TEMELLERİNİ ATAN ISAAC NEWTON (1643-1727)

 

MEHMET BİLDİRİCİ

 

Rönesans (yeniden Doğuş) hareketinin oluşumu ile Sanat, Mimari ve Resim Sanatında büyük gelişmeler görülmüş ardından gelişmeler bilim, matematik, mekanik konularında dev adımlar atılmıştır. Bunların en başında İngiliz Isaac Newton, Robert Hooke (1635-1703) vs gelmektedir. Her iki bilim adamının aynı çağda yaşaması ilgi çekicidir.

Newton Matematik, Fizik Astronomi ve Yazar olduğu kadar kendisini Doğa Filozofu olarak da görür. Thales gibi..

Her şey çok olağan bir olayla başlamıştır. Dünyada pek çok elma ağacı vardır. Elmalar olgunlaşınca toplanır. Newton bir elma ağacı altında düşünceye dalmışken başına ağaçtan olgunlaşan bir elma düşer. Newton daha önce kimsenin düşünemediği bir soruya cevap arar. Elma neden yerin merkezine doğru düşer. Yer çekimi kanununu bulur. Bunun gibi güneş, dünya ve ayında birlerini etki yaptığını açıklar. Kitleleri ile birbirlerine etki ettiğini açıklar

Isaac Newton kimdir? Onu inceleyelim.

Newton 1643 yılında İngiltere de (Woolstrophe) dünyaya gelir. Babası daha önce ölmüş 3 yaşına kadar annesi Hannah büyütmüş, annesi yeniden evlenmesi üzerine Newton anneannesi büyütülmüştür. Annesi evlendiği kocasının ölümü üzerine yüklü bir mirasla geri dönmüş onun Üniversite okumasını sağlar. 

Yazdığı "Philosophiae Naturalis Principa Mathematicks" yaklaşık 300 yıl en önemli bilim kitabı olmuştur. Başarılarının sebebini soran Robert Hooke'a çok kolay omuzlarına bastığım dâhilerdir demiştir. Aristoteles düşüncesi Newton'a kadar hâkim görüştü, Newton onu bir ivme vererek 300 yıl öteye fırlatmıştır. Yukarıdaki kitap Newton'un ana dili İngilizce olduğu halde Latince yazılmıştır. Ayrıca kendisi üniversitede ileri derece Eski Yunanca'yı öğrendiği bilinmektedir.

Buradan şu gerçekte görülmektedir. Aydınlanma çağında bilimde meydana gelen gelişmelerde eski Yunan etkisi Rönesans'ta olduğu gibi net bir şekilde görülmektedir.

Newton ayrıca biz mühendisler için çok önemli olan matematik ve mekanik bilimlerinin kurucusudur. Pek çok matematik probleminin çözümünde katkısı olmuş, integral hesabın esaslarını belirlemiştir.

Özellikle Mekanik bilimi ona çok şey borçludur.

Ayrıca Newton'un pek çok konularda çalışmaları bulunmaktadır. Optik gibi

Newton tarihin en önemli fizikçilerinden biridir. Koyduğu prensipler NEWTON FİZİĞİ olarak Avrupa'da yaklaşık 300 yıl hâkim olmuş, ancak daha sonra bir başka dahi (Belki de şimdiye kadar gelen) olan ALBERT EINNESTEIN (ölümü 1955) buluşları ile adeta Newton Fiziğini rafa kaldırmıştır. Matematik ve Mekanikteki buluşları önemini korumaktadır.

Son yıllarında Üniversitede Matematik Profesörü olarak görev yapmış, 1727 yılında İngiltere'de ölmüştür. Newton hayatı boyunca hiç evlenmemiştir.

Yazıma bir resmi eklenmiştir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI