MİMAR ARKEOLOG SU TARİHİ ARAŞTIRMACI ÜLKÜ İZMİRLİGİL 1941-2023


MEHMET BİLDİRİCİ

Arkeolog ve tarihi kentlerin Suyollarını araştıran ve bu konuda büyük hizmetleri olan Ülkü İzmirligil'i geçen yıl kaybetmişiz. Ben internetten yeni öğrendim. Işıklar içinde uyusun diyorum.

İzmirligil kökeni Konya olan bir ailenin kızı olarak İstanbul'da doğmuştur. Üsküdar Amerikan Kız Koleji ve Işık Mühendislik ve Mimarlık Okulu Mimarlık bölümünden mezun olmuştur. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Arkeoloji bölümünde okumuş aynı zamanda Mimar & Arkeolog olmuştur.

Kültür Bakanlığı Restorasyon ve Konservasyon Bölümünde 1983 yılında emekli olduğu 2006 yılına kadar görev yapmıştır.

Ülkü Hanım bu görevi sırasında antik kentlerin tarihi su sistemlerini incelemiş ve yayınlamıştır. Bu yönüyle Türkiye'de tarihi Suyolları konusunda az sayıda araştırmacılardan biridir. Antalya Side ve Atatürk Barajı suları altında kalan tarihi Samsat kentinin suyollarını sular altında kalmadan ortaya çıkarmıştır.

Bu yönü ile kendimi meslektaş sayıyorum. Bu vesile ile Restorasyon ve Konservasyon bölünde görevli iken kendisini ziyaret etmiş, çayını içmiş ve suyolları konusunda sohbet etmiştik.

Bu sohbet sonucu aile kökeninin Konyalı olduğunu öğrenmiştim. Aile büyüğü Mustafa İzmirlilgil'in Konya önemli bir tüccar ve eşi Sıdıka İzmirligil'in Konya İdadi'sinin (Konya Lisesi) ilk mezunu Tarihçi Yazar Faik Soyman'ın kızıdır. Ailenin kökeni eski ismi Detse (Yeşildere) olan Konya'nın güneyinde bir köydendir. Aynı aileden Firuzan Işık İzmirligil bu ata köyüne bir Okul yaptırmıştır. Bu konudaki yazım Yeni Konya 22.01.1996 tarihlidir. Ülkü İzmirligil hiç evlenmemiş İstanbul'da hayatını kaybetmiştir

Hakkında yazdığım yazı Devrim 17.12.2021 tarihinde yayınlanmıştır.

Yazıma internetten bir resmi eklenmiştir.
YAZARIN DİĞER YAZILARI