12 EYLÜL NEDEN YAPTIRILDI ?

                       12  EYLÜL  NEDEN YAPTIRILDI ?                         

 

Önce bunu yapanların kimliğine bakmak gerekir. Bunu yapanlar ,yaptıranların  "OUR BOYS"  dediği kişer olduğuna göre, rahatlıkla yapanlar ve yaptıran taraflardan söz edebiliriz.  Onun için 12 Eylül bu toplumun ihtiyacı olduğu için  değil ,emperyalizmin öngörüsü olduğu için ortaya çıkmıştı. Bakmayın  siz  yaldızlı yalanlarına birilerinin. Yok şu kadar insan ölüyordu bir günde şu kadar kavgalar yapılıyordu bir yerde falan filan. Ancak o ölenleri kimler bir noktaya taşıyordu? Kimler o kavgaların olup bitmesini sağlıyordu/Bunu anlamdan  olayı kavramak mümkün olamazdı. Bunu anlayabilmek için darbe liderinin "İsteseydik bir yıl önce yapardık ama olgunlaşmasını bekledik" Sözlerini çok iyi anlamak gerekir. Bunu söyleyen kişi bu toplumun en yüksek rütbeli  bir askeriydi. O rütbeyi devlet ona ölümleri önlesin diye veriyordu. Ölenler kendi yurttaşları olduğu bile bile ölümlerin çoğalmasını beklemişti. Çünkü o kişi OUR BOYS denilen övgünün, bir statünün kişisiydi.

  12 Eylülü anlayabilmek için öncesi ve sonrasını görebilmek gerekir. Örneğin öncesinde var olan bir anayasası vardı bu toplumun. Devletin bir yapısı ve işleyişi vardı. Bu yapı ve işleyiş 12 Eylül sonrası ortaya çıkan yapı ve işleyişi öncesinde yoktu. Çünkü buna eski anayasa asla izin vermezdi ve tam zıttı.12 Eylül sonrasının tüm yapılanmasına  öncesi asla izin vermezdi. Örneğin 61 Anayasası özelleştirmelerin hiçbirine izin vermezdi. Hukuk devleti anlayışına aykırı düşen hiçbir görüntüye izin vermezdi. Oysa 12 Eylülden sona getirilen sözde hukuk düzenlemeleri ve anlayışları  emperyalizmin öngördüğü bir  devlet anlayışını  getiriyordu

  12 Eylül öncesi  anayasada  kuvvetler ayrımı diye bir anlayış vardı. Oysa sonrasında ve bu günümüzde bu ilke tümüyle yok edilmiştir. Bu gün bu alanda ülkemiz son sıralarda yer alıyor. Hukukun üstünlüğü anlayışı egemen siyasetin üstünlüğüne dönüştürülmüştür.

     Emperyalizmin TC hedeflerinden biri onu yok etmektir. Daha onuncu yılının kutlarken bir emperyalist dergi Kemalist cumhuriyeti yok etmek için onun din ve kürt düşmanı olduğunu söyleyiniz  talimatı verilmişti içerideki işbirlikçilerine. Bu talimata uygun olarak işbirlikçileri Cumhuriyetin ne kadar değeri varsa, onu besleyen ne kadar fikri temelleri varsa açıktan saldırıya ieçiyordu.bu saldırılar ise son yıllarda açıktan yapılır oldu. Cumhuriyeti besleyen ne kadar  kültür unsuru varsa hepsinin yok edilmesi için birileri hızlı çalışıyor görünüyor. Örneğin beton Mustafa söylemleri askeri darbeden sonra açıktan kullanılabilir oldu. İşbirlikçilerden  bazıları keşke Yunan kazansaydı diyebilir oldu.Bunu 12 Eylülden önce söyleyemezdi  hiç kimse..

Kısaca 12 Eylülden önce açıktan söylenemeyen ve yapılamayanlar sonrası söylenebilir ve yapılabilir oldu. Bunu görebilen herkes darbenin niçin yaptırıldığını kolayca anlayacaktır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI