BU "ZİKİR" HANGİ" FİKİR"DEN GELİYOR DERSİNİZ

 

                                      BU "ZİKİR" HANGİ" FİKİR"DEN  GELİYOR  DERSİNİZ

       Ekranlardan duyduğumuz bazı sözler var ki dudak  uçurturmaktadır. Çoğu insan için. Bunların  söyleyen insanların insanlığından kuşku duymak gerekir diye düşünebiliriz.Çünkü normal bir insanın söylememesi gereken sözler  bunlar.Örneğin bir ekrandan seslenen bir yaratık elinde öldürebileceği elli kişinin listesi olduğunu söylüyor.Bunu ekranlardan söyleyecek kadar  ileri gidebilmesi kimlere güveniyor ,kimlerden alıyor bu cesareti sorularının sorulmasını getiriyor akla.Dünyada bu tür söylemlerin söylenebilmesine olanak sağlayacak bir hukuk  mantığının  olabileceğini, asla düşünmek mümkün değildir.Bu sözlerin kullanılmasından sonra insan hukuk adına birilerinin harekete geçmesini  bekler.ancak bu yazının yazıldığı ana kadar hukuktan bu doğrultuda bir  ses çıkmamıştır.bu da yine hukuk adına bir büyük ayıbı getirmektedir.

   Neden çünkü aynı sözleri söyleyen sol adına birileri olsa sabaha kadar durdurmazlardı da ondan .Bunları söyleyen yandaş etiketli biri olmasa acaba aynı hukuk çevrelerinin tavrı aynı mı olacaktı?

  Bir başka söylem de bu kadar saygısızlık bu kadar yandaşlık kokan  sözler kullanılarak yapılıyordu.O zat da aynı şekilde ölürecekleri kişilerden söz etmiş ve sonunda bir iğrençliği kusmuştur ortalığa..Diyor ki tehdit ettiği çevrelere:Karılarınızı ,çocuklarınızı kimlere emanet ediyorsunuz..Ayıbın en büyüğü ,küfürün en zalimini-çirkinini söyleyen  kişi de aynı şekilde yandaş TV ekranından sesleniyordu.

Burada  yine akılın durduğu bir anı görüyoruz. Acaba bu tür sözleri sarfeden kişinin başka bir ideolojiden  güç alan biri olsaydı, yani kendisini bir  düşüncenin yandaşı olarak değil de başka bir düşüncenin adamı olarak tanıtmış olsaydı  ilgili hukuk adına nasıl   bir yanıt alacaktı?Yani aynı umursamaz tavır mı sergilenecekti bunları söyleyen mahlukatlara karşı?

    Bu fikir v zikirden olan bir diğer kişi de koskoca bir dekan olmuştur. Mikrofonun açık olduğunu unutarak şöyle dediği söyleniyor:Kızların resimlerini  görüyorum,çaktırma.

     Felsefenin tanımları arasında felsefeyi insanın davranışlarına kaynıklık eden dünya görüşü olarak tanımlayanlar vardır.Bunun anlamı ise İnsan neye göre davranışlarını yapar.elbette sahip olduğu dünya görüşüne göre.Yani insanın davranışlarında referans aldığı bir dünya. görüşü vardır.BU TÜM VAROLANLARLA İLGİLİ OLAN BİR GÖRÜŞTÜR.Dolayısıyla insan her zaman ve her durumda buna göre davranır.

Bizde de eskiler bunun İNSANIN FİKRİ NE İSE ZİKRE DE ODUR    diyerek formüle etmişlerdir.Bu fikir kendinden olmayan herkesi düşman sayıyorsa,herkesin yok edilmesini söylüyorsa elbette onu taşıyan insan da buna uygun  olarak davranmak isteyecektir.

   Demokrasi anlayışı geliştikçe bu aykırı fikirlerin ortadan kaldırılmasını da öngörmeye başlamıştır.örneğin demokrasi ANLAYIŞ ,SAYGI VE HOŞ GÖRÜ diye bir akış açısı getirmiştir.Neden çünkü her insanın kendine göre düşünceleri olabilir.kendine göre olanlar ise başkalarına zararlı olabilir.demokrasiler bu zararları gidermek için herkesi önce insan sonra herkesin düşüncesine saygı anlayışını getirmiştir.Onun için yukarıdaki örneklerin yaşanmasına hiçbir demokrasi ve hukuk anlayışı izin veremez.Bu yaklaşıma izin veren,sesini çıkarmayan kim varsa umarım ki bu gün hukukun öngörülerine seyirci kaldıkları gibi kendilerine gerekli olduğu  zaman aynı şekilde hukuka seyirci kalamazlar.Asla akıllarından çıkarmamaları gereken bir şey var bu gün seyirci kaldıkları hukukun bir gün kendileri için seyirci olmaması,yani bir gün onlara da bu hukukun gerekli olabileceğinin görmeleri gerekir.

   Bakanın göstereceği eşeğe bile oy veririm diyebilen bir anlayışın hukuk anlayışımızı nerelere getirdiğini görmek hiç de hoş değildirbAma görenler için,göremeyenler buna dahil değildir..

 

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI