PERŞEMBE'NİN GELİŞİ

PERŞEMBE'NİN GELİŞİ

Yazan:Salih Kocatepe/ Selanikliler Der. Başkanı-Fethiye

 

GÜNEY HAVALARI VE ÜNAL ŞÖHRET DİRLİK

 

"Hey gözünü sevdiğim

Tütüncü kızlar,

İncirköy'lü kızlar,

Üzümlü'lü kızlar,

Arpacık'lı kızlar,

Kızılbel'li kızlar Bu şiir sizin olsun,

Siz o kokusunuz,

Siz o kokusunuz,

O kokuda siz varsınız,

O koku sizsiniz !"

"Şimdi sevdalı-sessiz

Umutsuz gözleri yaşlıyım

Yıllar önce nasıl bıraktınsa yine öyleyim

Türkülerimizi söylüyorum martılara

Acılı akşamlarında güneyin"

 

Ünal Şöhret Dirlik meğer, birbirinden güzel aşk şiirlerinin de ustasıymış. O hem tütün tarlalarındaki köylü Keziban'a sevdalı ve hem de Al yazmalı selvi boylu Türkân Şoray'a aşık. Şiirlerinde ben böylesine, toprağın yağmuru sevmesi, aşkını bereketlendirmesi kadar, yağmur, toprak, çiçek, aşk bütünlüğünde aşk şiirlerinin tarifini anladım.DİRLİK ve Güney sözcüğü birbirine karışmış iki ad, birini anınca ötekini de anmamak mümkün değil. Güneyin portakal, limon, tütün,üzüm, anason dolu, bereketli Meğri Ovası'dır o. Muğla'lı şair İbrahim Ergin'in dediği gibi.. "Kayaköy'lü Despina"farklı olabilir mi?Mutlaka o da Türk dostudur. Ünal Şöhret soruyor kitabında " Despina sağ mıdır acaba ?" Keşke sağ olsa! İki büklüm beliyle çıkıp gelse! Yollarına güller dökmez miyim ?Gözyaşımla ıslak mendiller sermez miyim?...Pekmez nasıl kaynatılır, bağ nasıl budanır , tekrar tekrar sormaz mıyım ? Anadolu'dan selam olsun Dido! Selam olsun Despina ! Ve ellerin dert görmesin Ünal Şöhret! Sen bir yediveren gülüsün..."

Şair Güney Havaları isimli kitabının Ağlayacağım isimli şiirinin 5. bölümündeki dizelerinde :

"Sarı Bekir Çaldağı'ndan bir yük kar indirecek

Yürekleri soğutacak

Kar şerbetçilerini görüp

Tütün dizerken seni düşleyeceğim

Hüzünleneceğim

Gözlerim dolacak

Çaresiz seni düşünüp

Bir hoş olacağım

Gözlerim yaşaracak

Ağlayacağım."

Bu dizeler bana çocukluğumun kar şerbetçilerini geri getirdi. Tütün zifirli ellerimle kupa kupa renkli kar şerbetleri içtim,tütün dizerken. Hatice'yi yad ettim. Lepiska saçlı, saçının her teline bin şair kurban olası Hatice'yi düşledim, Akdeniz kokulu, portakal renkli Hatice'yi düşledim. Elime iğne batınca da düş tarlasından silkindim.

Güney Havaları kitabının 78. sayfasında Meğri Şarkısı şiiri var, altında ; "Bu şiir Muğla'lı Bestekar Ünal Türköz tarafından Acemaşiran makamında bestelenmiştir." İbaresi yer alıyor. Fethiye'yi dillerde dolaştıracak, tatlı vegüzel bir şarkı bu. Saygı değer belediye başkanım; şiir burada, beste burada, haftada bir kez hoparlörü Cumhuriyet Mahallesinin yamacının 40. kırık basamağında yankılansa, bir garip Orhan Veli gibi bu garip Salih de keyiflense. Bir güzel, bir yaman sevda, bir cennet yatağı Meğri Şarkısı'nın güftesine bakın.

Meğri içinde bir güzel oturur

Aklımı alır da nere götürür

Pek yaman sevda bu beni bitirir !

Güzeller yatağı, cennet Fethiye.

 

Meğri'li bir güzel aklımı aldı,

Sevda türkülerim hep yarım kaldı,

Seni gördüm, gönlüm hayale daldı,

Güzeller yatağı cennet Fethiye.

Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Güney Havaları kitabının giriş yazısında; "eserini yayınlamaktan kıvanç duyduğumuz bu büyük "üretici"nin önünde saygıyla selam dururuz" diyor. Aynen öyle, ben de saygı ile selam duruyorum sayın öğretmenim.


YAZARIN DİĞER YAZILARI