ŞİDDET NEDEN VARDIR TOPLUMLARDA

ŞİDDET NEDEN VARDIR TOPLUMLARDA

Geçtiğimiz hafta içinde bir büyük kentimizde yaşanan bir şiddet olayı yer almıştı ekranlarda. Çocukların kavgalarına büyükler karışınca bir ölüm ve birkaç yaralanma olayı ortaya çıkmıştı. Aynı mahallede yan yana apartmanlarda yaşayan aileler ellerine geçirdikleri silahlarla birbirini yok etmeğe çalışmışları ve bir ölü birkaç yaralı ortaya çıkmış.

Çocuklar aynı mahallenin çocukları olduğu İÇİN KİMBİLİR KAÇINCA KEZ BİRLİKTE OYUN OYNAMIŞLARDI. O güne dek belki defalarca kavga bile ettiler ama her seferinde yeniden oynamağa çalışmışlardı. O gün ne olduysa onların kavgalarına büyükler de karışınca ortaya bir arbede çıkmıştı. Kavga büyüyünce de çocuklardan birisinin yakını eve giderek pompalı tüfeğiyle öteki çocukların yakınlarına saldırmış. Balkondan rastgele ateş ederek birinin ölümüne neden olmuş.

  Bu nasıl bir anlayıştır, bu nasıl bin mantıktır. Bu nasıl bir akıldır? Bir insan önce bunun nasıl olacağını içinden geçirip yapıp yapmaması gerektiğini düşünmez mi acaba? Bu insana bunu düşündürmeyen hangi kuvvet var bilinç altında acaba? Bir insanın aklını tutsak eden hangi etkenlerdir bu durumda? Bir insan bunları yaparken nasıl bir sonuç çıkacağını hesaplamaktan bu kadar yoksun mu? Bir insan başkaları böyle yapıyor bende aynısını yapayım diyerek mi bu yola çıkıyor/Hiç mi onun davranışını frenleyecek bir anlayış bir değer yok içinde?

  Bu tür davranışları önlemeye gücü yetmeyen hangi kültür hangi değerlerdir acaba? TOPLUMDA BU TÜR DAVRANIŞLARI SORGULAMAKLA YÜKÜMLÜ KİŞİ VE KURUMLAR YOK MU ACABA? İnsanlarda eksik olan ne ki bu davranış örnekleri yaşatılıyor sürekli?

  Demek ki çok büyük bir eksiklik var.. Demek ki çok büyük bir değersizlik var ortalıkta. Bu davranışları önlemeye gücü yetmeyen bir şeyler var ortalıkta/İşte onları sorgulamak istemiyor toplum nedense.. ya günaha gireriz diye korkuyor ya birilerinin çıkarlarına dokunuruz diye çekiniyorlar ya da düzeltmek bana mı kalmış diyerek seyirci olmaya soyunuyor çoğumuz.. Ama o seyirci kalanların da bir gün başına neler gelebileceğini yine örnekler gösteriyor toplum..

  Kimse bana dokunmayan yılan masalına sarılmasın.. kimse her koyun bacağından asılır aldatmacasına sığınmasın. Çünkü koyunların çok olduğu yerde elbette her koyuna sıra gelecektir bir gün..

 O zaman elbirliğiyle değil toplumda insan davranışlarını olumsuz etkileyen ne kadar değer anlayışı ve yargı varsa hepsine birden karşı durmamız gerekir. Yanlışlık nerede ise birlikte üzerine gidilmesi gerekir. Yoksa rastgele kalabalıklara sıkılan mermilerden birinin seyircilerden birine isabet etmesini önleyemeyiz.

Toplumda şiddeti besleyen şiddeti barındıran ne kadar düşünce ve yargı varsa hepsinin yok edilmeden insanların huzur ve barış içinde yaşaması mümkün olmayacaktır. Ayrıca  şiddeti besleyen yargıların psikolojik sosyal kültürel unsurlarının hep birlikte temizlenmesi  için de birlikte çaba sarf etmek zorundadır herkes..

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI