Nevruz kutlamaları renkli görüntülere sahne oldu

 Nevruz kutlamaları renkli görüntülere sahne oldu

Sakin Koşar
Muğla’nın Milas  ve Fethiye ilçelerinde nevruz bayramı çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Milas’ta Atapark’ta toplanan öğrenciler ve okul yöneticileri Türk Bayrakları eşliğinde Emek Mahallesi’nde bulunan Milas Mesleki Eğitim Merkezi’ne kadar yürüyüş gerçekleştirmesiyle başlayan program daha sonra okul bahçesinde devam etti. 
Atatürk ve şehitler için saygı duruşunda bulunulmasının ardından istiklal marşımız seslendirildi. Daha sonra programın açılış konuşması Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal tarafından yapıldı. Milas Belediyesi Başkan Yardımcısı Faik Karagöz ve Milas Kaymakamı Eren Arslan kısa tututkları konuşmalarında vatandaşların nevruzunu kutladılar. 
Yapılan konuşmalardan sonra öğrenciler tarafından şiirler seslendirilip, halk oyunları gösterisi sunuldu. Çeşitli yarışmalarla renklenen program kapsamında demirler dövüldü. Etkinlik yemek ikramıyla son buldu.

 Fethiye’de ise baharın gelişini müjdeleyen Nevruz Bayramı, Fethiye Belediyesi tarafından yapılan kutlamalar çerçevesinde yakılan ateşin üzerinden atlayan vatandaşlar, örs üzerinde demir döverek Nevruz Bayramı’nı kutladı. Başkan Behçet Saatcı nevruz hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Fethiye Belediyesi tarafından gerçekleşen nevruz, Belediye Mehteran Takımı’nın gösterisi ile başladı. Daha sonra baharın müjdecisi nevruzun Türk tarihi açısından önemi anlatıldı. Kutlamalarda kadınlardan oluşan Kargı Halk Oyuncuları ekibi yöresel oyunları sergiledi. Halk oyunları gösterisinde nevruzu kutlamaya gelen vatandaşlar da zaman zaman yerlerinde oynadılar.

Gösterilerin ardından Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı ve vatandaşlar Beşkaza Meydanı’nda yakılan ateşin üzerinden atladı. Daha sonra Başkan Saatcı, ellerine çekiç alan öğrencilerle demir döverek tarihi bir gelenek yaşatıldı.

“TÜRKLER, BİRLİK OLDUĞU ZAMAN NELER YAPABİLECEĞİNİ HER ZAMAN GÖSTERİRLER”

Başkan Saatcı yaptığı konuşmada, “Nevruz bizim çocukluğumuzda kutlanmıyordu. 1980’li yıllardan sonra kutlamaya başladık. Burada önceden 21 Mart’ta başlayan Türk kurultayı da yaptık. Bir rivayete göre 3 bin yıllık geçmişi var. Bir rivayete göre 2 bin, bir rivayete göre de 15 bin yıl önce Pers İmpratorluğu’nun cempişitin avcı toplumdan tarım toplumuna geçişi rivayet edilir. Ama Kürt kardeşlerimizde, İranlılarda, Perslerde ve bütün Orta Asya Türklerinde kutlanan bir bayram. Baharın müjdecisi. Gece gündüz eşitliği, yaza geçiş. Bu anlamda kutlanıyor olmasından büyük bir memnuniyet duyuyorum. Bizim çocukluğumuzdan beri hayalimiz; sınırlar olarak olmasa bile kültürel anlamda, gönül anlamında Türk birliğinin oluşturulması. Çünkü Türkler birlik olduğu zaman neler yapılabileceğini, adaletle dünyaya hükmedebileceğini, hakimiyetlerinde adaleti ön planda tuttuklarını her daim göstermişlerdir” dedi.

“DEVLET AKLINA İHTİYACIMIZ VAR”

Devlet büyüklerine Afrin’deki olumlu gelişmelerden dolayı teşekkür eden Başkan Saatcı, “Dünden bu yana Afrin ile ilgili çok olumlu gelişmelerde var. Bu anlamda devletimizin göstermiş olduğu kararlılığa, başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere saygılarımızı sunuyor ve teşekkür ediyoruz. Son zamanlarda uluslararası ilişkilerde Ankara’ya devlet aklının hakim olduğunu çok net görüyoruz. Siyasi parti aklının değil, devlet aklının hakim olduğunu görüyoruz. Bunu da ülkenin temel meselelerinde devlet aklının hakim olmasından dolayı çok büyük memnuniyetle karşılıyoruz. Devletimizin temel problemlerini parti aklıyla değil de binlerce yıllık geleneği olan, tecrübesi olan devlet aklıyla hareket edilmesi durumunda ülkede huzuru, ekonomik kalkınmayı, iç barışı sağlayacağına inanıyorum. Dışarıda ise, tek vücut olduğumuz takdirde neler yapabileceğimizi zaten herkes biliyor” diye konuştu.

 

 

 

 

DİĞER HABERLER