Göcek Tüneli'ne yapılan zamlara STK'lardan tepki

    Göcek Tüneli'ne yapılan zamlara STK'lardan tepki

Fethiye bölgesinin önemli sorunu haline gelen Göcek Tüneli'ne yapılan son zamlar sivil toplum kuruluşlarının tepkisine neden oldu. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO), TÜRSAB, Fethiye Esnaf ve Sanatkârlar Odası (FESO), Fethiye Şoförler Odası, Fethiye Otelciler Birliği (FETOB) tarafından yapılan ortak açıklamada yüzde 50'ye varan son zamların makul seviyeye indirilmesi istendi.

Haber Merkezi

"ZAMLAR ENFLASYONUN ÇOK ÜZERİNDE"

Türkiye'deki 172 karayolu tünelinden 171'inin ücretsiz olduğuna dikkat çekilen ortak açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Ülkemizin tek ücretli tüneli Göcek Tüneli'dir. 2006 yılında açılan ve toplamda 960 metre uzunluktaki tünel 25 yıl süre ile özel bir şirket tarafından yap-işlet-devret modeli ile işletilmektedir. Tünelin geçiş ücretlerine geçtiğimiz günlerde % 30 ile % 50 aralığında değişen oranlarda zam yapılmıştır. Yapılan son zamlardan sonra binek araçlar 18 TL, minibüsler ise 30 TL çift yön geçiş ücreti verilerek geçiş yapmak zorunda bırakılmıştır. Bu ücretler, enflasyonun çok çok üzerindedir. Kaldı ki bir kısım araca % 30, bir kısım araca ise % 50 zam yapmak doğru değildir."

"ESKİ YOL İÇİN YÖNLENDİRME TABELALARI YETERSİZ"

"Asgari ücrete bile % 15 zam yapıldığı bir ortamda özel bir şirketin % 50 zam yapması kabul edilememekte bölgemizde haklı tepkilere neden olmaktadır.  Son zamlarla her gün aracı ile Dalaman'dan Fethiye'ye gelip giden bir vatandaş, ayda toplam 540 lira tünel ücreti ödemek zorundadır. Ticari araçları varın siz düşünün. Geçiş ücretini yüksek bularak tüneli kullanmak istemeyenler için alternatif yol olan eski yol için var olan yönlendirme tabelaları yetersiz olduğu gibi bölgeyi bilmeyenlerin direkt ücretli yola girmesine neden olmaktadır."

"ESKİ YOL TEHLİKELERLE DOLU"

"Diğer taraftan eski yol olarak adlandırılan dağ yolunu kullanan sürücüler de tehlikeli bir yolla karşı karşıya bırakılmaktadır. Bölünmüş yol olmayan, dar ve virajlı bu yol, aydınlatma eksikliği, uçurumlar ve düşük banketlere rağmen koruma bariyerleri bulunmadığı için çok tehlikelidir. Yol çizgileri ve trafik işaretleri yetersiz olan bakımsız yolda; yağmurlu ve rüzgârlı havalarda yola düşen kaya parçaları da tehlikeyi arttırmaktadır."

"TURİZMİ OLUMSUZ ETKİLİYOR"

"Tarihi, doğası, kültürel yapısıyla eşsiz bir coğrafyaya sahip ülkemiz dünyada en çok turist alan 6. ülke konumundadır. 2019 yılında 45 milyona yakın yabancı turist ülkemizi ziyaret etmiştir. Ülkemize gelen turistlerin büyük bölümü bölgemizde ağırlanmaktadır. Bu noktada yapılan bu yüksek oranlı zamlar özellikle Dalaman Havalimanı aracılığıyla gelen misafirlerimizin bölgemize transferlerini gerçekleştiren seyahat acentaları başta olmak üzere turizmden gelir elde eden tüm sektörleri olumsuz etkilemektedir.

"ÜCRETLER GÖZDEN GEÇİRİLMELİ"

"Yapılan zamları turiste yansıtmamak için sektör aktörleri çaba sarf etse de her geçen gün maliyetleri her anlamda artan işletmecilerin buna ne kadar süre dayanabileceğini kamuoyunun takdirlerine sunuyoruz. Her yıl ülkemize daha fazla turist getirmek için canla başla çalışan sektör temsilcileri, Türkiye'nin tek ücretli tünelinin ücret düzenlemelerinin yeniden gözden geçirilmesini talep etmektedir. Buradan Sayın Cumhurbaşkanımızın sesimize kulak vermesini diliyor, bu önemli hususta bizlere yol göstermesini temenni ediyoruz."

"DAĞ YOLU MODERN HALE GETİRİLMELİ"

"Turizmin gelişimi için fedakârlıkla çalışan üyelerimizi temsilen, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası, Deniz Ticaret Odası, TURSAB, Fethiye Esnaf ve Sanatkârlar Odası, Fethiye Şoförler Odası olarak taleplerimizi özetleyecek olursak; Tünele yapılan son zamlar ivedilikle makul seviyelere çekilmelidir. Ücretli geçişe alternatif olan dağ yolunu seçmek isteyenler için yol ayrımının yönlendirme tabelaları daha görünür olmalı ve sürücünün dikkatini çekecek şekilde düzenlenmelidir.  Ücretli geçişi kullanmak istemeyenler için dağ yolu diğer ana yollarımız gibi bakımlı, modern ve güvenilir bir hale getirilmelidir." Basın toplantısının ardından hazırlanan ortak açıklama imzaya açıldı."

 

DİĞER HABERLER