IŞIKLAR İÇİNDE UYU

IŞIKLAR İÇİNDE UYU

Tedavi gördüğü hastanede kalp krizi sonrası yaşamını yitiren Muğla basınının önemli isimlerinden Muğla Gazeteciler Cemiyeti Onursal Başkanı ve gazetemiz sahibi Gazeteci-Yazar Ünal Türkeş son yolculuğuna uğurlandı. Türkeş Kurşunlu Camii meydanında gerçekleştirilen tören ardından öğle namazı sonrası kılınan cenaze namazına müteakip Muğla Şehir Eski Mezarlığına defnedildi. Cenaze törenine katılan Muğla Valisi Esengül Civelek, kızı Aslı Ateş, gelini Asuman Türkeş ve torunu Melis’e başsağlığı diledi. Cenaze namazına, oğlu Atalay Türkeş, damadı Mahir Ateş, CHP Muğla Milletvekilleri Nurettin Demir ve Akın Üstündağ, AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, ilçe Belediye Başkanları, kurum müdürleri, STK temsilcileri ve sevenleri katıldı.

GÜRÜN: “3 AYDA 2 KİTAP YAZDI”

Türkeş adına düzenlenen törende konuşma yapan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, “Ünal Abi sabah 9’dan akşam 5’e kadar durmadan çalışan, Muğla’nın geçmişi ile ilgili bağını güçlendirmek için uğraşan bir insan, adeta bir öğretmendi. Bize vereceği daha çok şey vardı. Ben kendisinden sürekli bilgilerini kitap haline getirmesini rica ettim. Kendisine tahsis ettiğimiz kütüphanesinde bu bilgilerini kitap haline getiriyordu. 3 ayda 2 kitap yazdığını söylediler. Bizler yazdığı 2 kitabı yayına hazır hale getirip sizlerle buluşturacağız. Muğla için gerçekten büyük bir kayıp oldu. Onu çok arayacağız” dedi.

DEMİR: “MUĞLA’NIN EN GÜÇLÜ HAFIZASI”

CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir ise, “Ünal Amca’ya bir soru sorduğumuzda hemen gazetesinin raflarından bir belge çıkarır ve sorumuzu cevaplardı. Muğla’da hafızası bu kadar güçlü başka birisi yoktur. Muğla’ya aşık bir büyüğümüzü kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Kendisinden çok şey öğrendik. Işıklar içinde yatsın” diye ifade etti.

GÜMÜŞ: “EN SON ARASTA’YI ANLATTI”

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, “Ünal Amca’nın yaptığı hizmetler asla unutulmaz. Bizim danışmanımız, öğretmenimiz gibiydi. Belediye şenlikleri için çektiğimiz belgeselde bizlere son olarak Arasta’yı anlatmıştı. Hatta belgeselde geçmişin özlemiyle elini kalbine götürüyordu. Çok üzücü bir gün yaşıyoruz” ifadelerine yer verdi.

İBRAHİM TÜRKEŞ: “ABİM KENTİN KÜLTÜR DOKTORUYDU”

Ünal Türkeş’in kardeşi İbrahim Türkeş yaptığı duygusal konuşmada, “Muğla halkı gerçekten kendisine verilen değeri iyi biliyor. Bunu bugün görebiliyoruz. Abim Muğla aşığı bir insandı. Hatta kentin kültür doktoruydu. Fakat yanıldığımız bir durum var. Muğla hafızasını kaybetmedi. Muğla’nın hafızası abimin kitaplarında yıllarca kalacak.” diye konuştu.  

KAYTAN: “FAHRİ DOKTORA VERİLMELİ”

Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Kaytan Ünal Türkeş ile ilgili duygularını ifade ettiği konuşmasında, “Ünal Amca’nın ölümü ile Muğla kent hafızasını kaybetti. Türkeş ölmeden önce üniversite tarafından kendisine fahri doktora ünvanı verilmesini bekliyordu. Ben cemiyet başkanı olarak üniversitenin bu konu ile ilgili bir çalışma yapmasını temenni ediyorum” dedi. 

AKBULUT: “MUĞLA’NIN GOOGLE’I”

Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Süleyman Akbulut ise, “Muğla ve Anadolu Basını çok önemli bir değeri kaybetti. Bizler Ünal Türkeş’ten aldığımız bayrağı yukarılara taşıyacağız. Kendisinden öğrendiklerimizi gelecek nesillere aktarmayı görev olarak görüyoruz” diye ifade etti.

Kılınan cenaze namazının ardından Ünal Türkeş’in cenazesi omuzlarda taşınarak Devrim Gazetesi önüne getirildi. Burada yıllardır mesaisini harcadığı işyerinden alınan Türkeş şehir eski mezarlığında sevenleri tarafından toprağa verildi.

 

 

 

 

 

 

DİĞER HABERLER