EĞER SEN DE BÖYLE YAPARSAN!

 EĞER SEN DE BÖYLE YAPARSAN!

              YURDUM yurttaşının önemli sorumsuzluklarından en önde geleni, mümkün olduğunca kuralsız yaşamak ve zorunlu değilse kurala uymamak. Saygı gösteren yurttaşa sözümüz yok. Bu kural saygısızlığına, yaşamımızın her an’ında rastlanır ve de hiç kimse yadırgamaz. Çünkü ulusun çoğunluğu olağan karşılar. Örneğin geçen hafta, bir caddedeki delinatörleri (Yurttaş duba olarak tanımlar.) ezip üzerine park eden sivil araçların yanı sıra, belediye Fen İşleri Müdürlüğünün çift şoför mahalli kamyonetini de görebilirdiniz! “Ne var bunda?” diye düşünebilirsiniz. Hatta “…pek çok sivil otomobil sürücüsü bunu yapıyor!” diyerek, “Belediye aracı yapmışsa ne olmuş?” sorusunu mırıldanabilirsiniz. O zaman da insanın aklına, hani: “İmam şey yaparsa cemaat da bilmem ne yaparmış ya!” O kaba söz gelir!

              NÜFUSUN %75’nin kurallara uymadığı ve kuralın ne demek olduğunu bilmediği yurttaşlardan oluşan bir toplumuz. Geçen hafta, sorumu yanıtlayabileceğini sandığım hemşerilerimden rastgele birini, kenara çektim ve sordum: “Kural ne demektir?” diye. 2-3 saniye yüzüme baktı. “Bilmiyom” dedi. “Hiç duymadınız mı?” diye sordum. “Duydum!” Deyince, “Eee neymiş?” söyle bakalım dedim. “KUR-AL, EV-KUR’un bi türlüsü! Aşağıda!(Hemşerimizdeki garantiye bakın,sanki gerçekten varmış gibi AVM’lerin bulunduğu yeri tarif ediyor.) Fakat yerini bilmiyom!” “Tamam hemşerim!” Demek zorunda kaldım. “Sana bir soru daha“ Bilgiç edası ile “Sor” dedi. “Muğla Büyükşehir Belediye başkanının adı soyadı nedir?” Düşünmeden yanıtladı: “Osman Gümüş!” “Bunu da bildin, tebrikler(!) Peki, merkez belediye başkanının adı soyadı: “Bahattin” Soyadı: Biraz düşündü, “Dilimin ucunda ama” dedi. “Gürün mü?” dedim, “Hah tamam, Gürün” Diye yapıştırdı. Maşallah hemşerimiz hedef belirlemeden atış yapıyordu. “Son bir soru” Dedim. Soruları bildi ya(!) bu nedenle kendine güvenen hemşerim: “İstediğin kadar sor!” dedi! İl Valisi bay mı, bayan mı?” cevap: “Yalan söylemeyim, Vali beyi hiç görmedim, bilmiyom!” deyince: “Helâl olsun sana hemşerim! Soruyu dinlerken kulaklarını kullanmadığın belli ama cevaplar harika oldu(!)” dedim. “Kulaklarını kullanmadığın belli” dediğimi sanırım ya anlamadı ya dikkate almadı, ama “Cevaplar harika oldu” dediğim, çok hoşuna gitti,bayıldı.

               DAHA sonra bir başka yerde, anne ve kızı olduğunu tahmin ettiğim iki hanıma sordum. “Hanımlar! Kural ne demek?” Önce birbirlerine bakıp gülümsediler, arkasından genç olan: “Yorum yok” diye yanıtladı ve yürüyüp gittiler.(Allahallah dedim içimden. Yoksa farkına varmadan ekonomik durum hakkında ne düşünüyorsunuz) dedim de, onun için mi “Yorum yok” dedi? Diye kala kaldım. Hatırlayamayanlar için; kural: “Davranışlarımıza yön veren ve uyulması gereken temel bilgidir.”

               YİNE geçen hafta ışıkların birinde, yeşilin yanmasını bekliyordum. Kırmızı yanıyordu ama trafik akışı yoktu. Bekleşen 6-7 kişi, karşı tarafa geçti. İçlerinden biri dönüp “Aklı sıra yeşil de geçecek Geri zekâlı” Der gibi bana baktı. Alınsam da, yapılacak bir şey yoktu. Oysa Yeşil ışık da çok kısa süre sonra yandı ve ben de kurallara uygun olarak geçtim. İnsanın başarılı olamayacağı işe yönelmemesi, yönelirse de, başkalarından medet ummaması için söylenen bir söz vardır:  “Ne Şeytanı gör ne Salavat getir” Ama ben bu sözü; tehlikeli bir davranış için adım atmadan önce kurallara uyulması, tedbir alınması ve zor durumda kalınmaması için söylenen bir söz olarak değerlendiriyorum.

               ON BEŞ gün önce iki video seyrettim. Ancak animasyon olup olmadığını bilmiyorum. İlk video köpekle ilgiliydi. Köpek yaya geçidinden, karşıya geçiş için kaldırımda bekliyordu. 3-5 kişi daha geldi ve onlar da beklemeye başladı. İnsanlar bir süre bekleyip, trafik akışı olmayınca karşıya geçti.(Bu durumda videonun Türkiye de çekildiğini düşünüyorum.)Köpek arkalarından baka kaldı. Çok kısa zaman sonra yeşil yandı ve bu kez köpek geçti. Vallahi inanılır gibi değil! Kendi adıma söyleyeyim, şaşırıyorum. İnsanların kuralı çiğneyip, köpeğin dikkat etmesine ne denir bilmiyorum!

               DİĞER videoda ise 15-20 ördek parka benzeyen büyük bir yeşil alandan, caddeyi aşarak karşıya geçeceklerdi. Geldiler ve kaldırımda beklemeye başladılar. Kamera, ışığa yöneldi kırmızı yanıyordu. Belli bir süre sonra yeşil yandı, önce bir ördek yaya geçidine indi. Arkasından diğerleri birerli kolda dizelenerek karşıya geçtiler. İnanın bu da beni şaşkına çevirdi. Aklı başında insanlar kurala uymazken,  hayvanlar kırmızı ve yeşil ışığın anlamını öğrenmiş de, bunu kural olarak uyguluyor! Helal olsun hayvanlara.

YAZARIN DİĞER YAZILARI