ABD TALİBAN'LA ANLAŞTI VE AFGANİSTAN'I TALİBAN'A BIRAKTI!

ABD TALİBAN'LA ANLAŞTI VE AFGANİSTAN'I TALİBAN'A BIRAKTI!

 

Amerika Birleşik Devletleri Afganistan'da yönetimi anlaştığı "Taliban"a bıraktığı iddiaları hiç de yabana atılacak bir iddia değildir. Buda nereden çıktı, ABD yenildi ve çekildi diyenler buzdağının suyun üzerindeki görüntüden yola çıktıkları açık ve alenidir. Esasen buzdağının suyun altındaki büyük bölümünün tarihsel ve siyasi olarak yorumladıktan sonra görünür kılmak gerekmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri soğuk savaş döneminde Sovyetler Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin (SSCB) önünü kesmek için, İslam aleminin en gerici, radikal (selefi) olan, (hatta Müslümanlığın kötülenmesi ve ortadan kaldırılması için İngiliz İstihbaratının da desteği ile "selefi" bir mezhep alarak kurulduğu bilinmektedir) İslam karşıtı bir yorumu olan mezhebi örgütleyerek "El-Kaide" örgütünü kuran, kurduran bir devlettir. Peki, Taliban denen dünyanın en acımasız terör örgütü El-Kaide'nin devamı olan bir örgüt değil mi? Taliban'ın örgütlenmesinde, güçlenmesinde, silahlanmasında ABD'nin bilgisi dışında olduğunu mu zannediyorsunuz? Suriye'yi karıştırmak, yönetimi değiştirmek için kurulan IŞİD gibi bir terör örgütünün kuruluşunda, eğitiminde, silahlandırtmasında ABD'nin elinin olmadığını mı düşünüyorsunuz? İsrail ve Türkiye'de tedavi olup, Suriye'nin yıkımında görev alan IŞİD militanlarının İsrail'e saldırdığını gördünüz mü? IŞİD de El-Kaide militanlarından oluşmadı mı? Adının El-Kaide olmuş, El-Nusra olmuş, IŞİD olmuş, FETÖ olmuş, Taliban vb. olmuş, hepside ABD'nin bilgisi dâhilinde, ABD'ye hizmet eden terör örgütleri değil mi?

ABD Afganistan'ı işgal edeli yirmi yıl olmuş. Peki, Taliban denen terör örgütü yirmi yılda ortadan kaldırılamayacak bir güç müydü? Uydudan yerdeki karıncayı gören, nokta atışlar yapan teknolojiye sahip bir güç, nasıl oluyor da Taliban gibi dinci, gerici, kıyıcı, insanlık düşmanı terör örgütlerini yok edemiyor. ABD kâr, kâr, yine kâr için milyonlarca kendi vatandaşını yok etmek için gözünü bile kırpmadan yerine getirir.

ABD'nin her zaman A,B,C,D,. bir planı mevcuttur. Taliban denen terör örgütünü ehlileştirdikten sonra kendi amaç ve çıkarlarında kullanmak üzere Afganistan'ı Taliban'a bırakmıştır. Taliban'ın bilinmeyen lideri ABD yanlısı bir ülkede yaşadığı iddiaları vardır. Ülkesini bir kurşun bile atmadan Taliban'a teslim eden Cumhurbaşkanı Eşref Gani, "Kan dökülmesini önlemek için ayrılmak zorunda kaldım" diyerek dünyayla dalga geçiyor. ABD'nin isteği üzerine terör örgütüne ülkeyi teslim ettim diyemiyor! Afganistan Ordusunun komutanlarının hepsi mi vatan haini? Görülüyor ki, başka bir plan devreye sokulmuş durumda.

Taliban on gün içinde tüm ülkeyi kurşun atmadan ele geçirmiş bulunuyor. Tüm şehirleri ele geçiren Taliban, günlerdir Hamit Karzai Havalananı ele geçiremiyor. Taliban'a karşı direnen Ulusal Direniş Cephesi lideri Ahmet Mesud, Pençşir vadisinde üç kasabayı Taliban'dan ele geçirdiği bildiriliyor. Taliban o kadar güçlüde bir avuç direnişçiye neden elindeki kasabaları bırakıp kaçıyor?

ABD'nin Afganistan'la ilgili buzdağının su altındaki kalan büyük planı açığa çıkarılmadan komplo teorilerinin önüne geçmek mümkün değildir. Bu komplo teorilerinden birini Mahsun Kırmızıgül'ün değerlendirmesidir. Kırmızıgül, "Yeni senaryo yazılmış. Yok edemedikleri İran İslam Devleti'ne karşı Afganistan Sunni İslam Devleti tanınacak ve güçlendirilecek, silahlandırılacak. Sonrasın da ise BOP'nin final sahnesinde bu iki ülke savaştırılacak. Bu kirli oyun mezhepçi ülkeleri de içine alıp paramparça edecek,

Afganistan'daki kafa kesen katiller, sömürgecilerin beslemesi, yeryüzünün zebanileri bizim kardeşimiz olamaz. Ülkesine karşı darbe yapan bu canilere, emperyalizmin maşası olan bu ırz düşmanlarına kardeşim diyenleri sakın unutmayın. Çünkü aynı oyun bu ülkede de oynanacaktır." (https://www.sözcü.com.tr.)

Mahsun Kırmızıgül'ün bu değerlendirmesi yerinde bir değerlendirmedir. Afganistan'daki gelişmeler, ABD ve Ülkemiz yöneticilerinin tutumu başta olmak üzere, Avrupa'nın ve birçok ülkenin Taliban yönetimine karşı yürüttüğü yumuşak politikalar, Kırmızıgül'ü doğrular niteliktedir. BOP ve GOP Eşbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan "Türkiye'nin Taliban'ın inancıyla alakalı ters bir yanı yok. Daha iyi anlaşabileceğimize inanıyorum." (21 Temmuz 2021) sözleri ürkütücüdür. O zaman sorarlar; ABD ile beraber Afganistan özelinde ne gibi bir gizli anlaşmanız vardır? Diğer bir korkutucu durum, Recep Tayyip Erdoğan'ın Taliban terör örgütü lideri Gulbeddin Hikmetyar'ın dizinin dibinde oturması, selefi dünya görüşünde, çektirdiği fotoğrafta gizilidir.

ABD hiçbir zaman gelişmemiş ülkelerin kalkınmasından, gelişmesinden, demokratik olarak yönetilmesinden yana olmamış, bu ülkeleri bölerek, karıştırıp birbirine kırdırarak sömürmüştür. Buna Güney Amerika ülkeleri de dâhildir.

Atatürkçü geçinen, Atatürk'ü kullanarak (Kenan Evren gibi), Atatürk Devrimlerine ve ülkeye ihanet eden bir grup insan, Afganistan'daki Taliban'ın ülkeyi ele geçirmesini, Kurtuluş Savaşına benzetip; "Emperyalizme karşı ülkelerini kurtardılar" gibi mide bulandırıcı, tiksindirici, diyalektikten yoksun, abuk-sabuk değerlendirme yapıp beni acı acı güldürdü ve düşündürdü.

Değerlendirmeleri akıl ve bilimsel olmayan, diyalektik düşünmeyen toplumların ve ulusların sonu Afganistan'daki Taliban yönetim anlayışına ve Ortaçağ karanlığına gömülü kalır!

Akıl sağlığı ile kalın.

 

Kemal Gürbüz            

Şair, Yazar-Devlet Sanatçısı

24.08.2021

 

 

 

  

YAZARIN DİĞER YAZILARI