KARGAŞAYA GİDEN YOL!

KARGAŞAYA GİDEN YOL!

 

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve seçim işleri başkanı Ali İhsan Yavuz, “Hiçbir şey olmasa bile kesinlikle bir şeyler oldu ama fark edemedik.” Dedikten sonra yalnızca İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanlığı seçimi iptal edildi. İBŞBB’ lığını kazanan Sayın Ekrem İmamoğlu görevden alınarak mazbatasına el konuldu.  

 

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul’da seçimin iptal gerekçesini, 225 sandık kurulu başkanı ve 3500 üyenin açık hükme rağmen kamu görevlisi olmamasına dayandırdı. Fakat aynı sandık kurulu başkanları ve üyeleri Muhtarlık, İl Genel Meclisi Üyeleri, İlçe Belediye Başkanlarını da seçti ama yolsuzluk ve hile yalnızca İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yapıldığını iddia etti. Aynı zarftan çıkan oylardan üçünde hile yok, fakat biri için nasıl olmuşsa, bir şeyler olmuş(!) Buna kargalar, kediler, bütün mahlûklar güler. YSK’nın bu kararı kargaşaya giden yolun taşlarının döşenmesine neden oldu, dersem yanlış olmaz sanırım!

 

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), bu kararıyla demokrasiyi, adaleti, hukuku yok saydığı gibi toplumsal, siyasal ve ekonomik bir çöküşün de önünü açmış bulunmaktadır. Biliyorum ki, yenilenen bu seçimi kim kazanırsa kazansın (Büyük İhtimalle ve bütün hileleri de kullanarak seçimleri Binali Yıldırım’a vereceklerdir) arı yuvasına çomağı sokmuşlardır. Hiçbir maddi temele dayanmayan iptal kararı, akıl ve mantıktan da uzaktır. Bu durum bir kurumun, toplumun, yönetimin çürümeye başladığının kanıtıdır. Bu hukuksuzluk devleti çökerterek kargaşaya giden yolu da açar!

 

Bu iptal kararı daha önce yapılan Cumhurbaşkanlığı, Milletvekili seçimlerini de tartışmaya açmıştır. Cumhurbaşkanlığı, Milletvekilliği seçimleri meşruiyetini yitirmiştir. Bu güne kadar yapılan kanunlar, genelgeler, atamalar, işe almalar vb. faaliyetler yok hükmündedir! Ülke çadır ülkesine dönmüş, hatta daha da geriye götürülmüştür.

 

Bu iptal kararına başka bir pencereden bakalım; bazı komşu ülkeler veya emperyalist ülkeler, “Türkiye’de hiçbir şey olmasa bile bizi zarara sokan bir şeyler olmuştur” dense ve bazı isteklerde bulunsalar ne yapardınız? Yok, vallaha biz size zarar vermedik, kuran çarpsın ki mi diyeceğiz. Böyle bir durumla karşılaşmanızı akıl ve mantık alır mı?

 

Ben de diyorum ki; bir şeyler cebimden çalındı ama ne çalındı fark edemedim, onun için hazine bana şu kadar borçlu deme hakkına sahip miyim değil miyim?  Eh, benim gibi kaç milyon insan çıkar, orasını bilemiyorum.  

 

Başka bir açıdan değerlendirmişler Facebook’ta, “Adama 100 TL. Uzattım, adam parayı evirdi… Çevirdi… Bunun 25 Lirası sahte dedi” diye yazmışlar. Gülmekten karnıma ağrılar girdi.  Size yüznumaralık bir soru, bu adam yüz liranın yirmi beş lirasının sahte olduğunu nasıl anladı(?) Eğer bu soruyu bilirseniz size garanti ederim Ekrem İmamoğlu belediye başkanlığı seçimlerinden çekilecek!

 

Aynı zarftan üçü geçerli, biri geçersiz oy çıkıyor, aklım almıyor. Ayrıca bu sandıklarda Binali Yıldırım’a %ellinin üzerinde, Ekrem İmamoğlu’na %kırk yedi civarında oy çıkıyor! Nasıl olacak bu iş?

 

Seçim iptal olmadan önce Sayın Kemal Kılıçdaroğlu; “…Hukuku çekip çıkarırsanız, devlet organize suç örgütüne dönüşmüş olur. Bir devleti organize suç haline sokmamak yargıçların elindedir, hâkimlerin elindedir.” Diyerek devletin ve demokrasinin, adaletin çürümesinin nasıl önleneceğine değinmiş oldu.  

 

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) hem itibarını zedelemiş, hem de güvenirliğini yitirmiştir. Adaletin, hukukun olmadığı bir devlet ya yıkılır, ya da başka ülke ve toplulukların sömürgesi haline gelir.

 

Saygılarımla.

 

Kemal Gürbüz

Şair, Yazar-Devlet Sanatçısı

09.05.2019     

YAZARIN DİĞER YAZILARI