İLK DEFA PORTEKİZ'DEN AFRİKA'YI DOLAŞARAK DENİZDEN HİNDİSTAN'A GİDEN AVRUPALI VASCO DA GAMA

İLK DEFA PORTEKİZ'DEN AFRİKA'YI DOLAŞARAK DENİZDEN HİNDİSTAN'A GİDEN AVRUPALI VASCO DA GAMA (Portekiz 1469-Hindistan 1524)

 

 

Kristof Kolomb bulduğu toprakların farklı büyük bir kıta olduğunu öğrenemeden 1506 yılında ölmüştür. Bu koskoca kıtaya daha sonra AMERİKA denmiştir.

Amerika kıtasının keşfinden birkaç yıl sonra Portekizli Vasco da Gama Afrika kıtasını güneyden dolaşarak Hindistan'a ulaşmayı başarmıştır. Avrupa'dan deniz yolu ile ulaşan ilk Avrupalı olmuştur. İnsanlık tarihi açısından bence çok önemli bir olaydır.

Vasco da Gama 1469 yılında Portekiz'de dünyaya gelmiştir. Gemiciliğe meraklı bir kişidir.

Portekiz genç bir devlettir. 1143 tarihinde kurulmuştur. Bu yıllarda denizcilikte çok önde bir ülkedir. Denizde ki keşifleri sayesinde dünyanın her tarafında koloniler (sömürgeler) kurmuş, dilini ve kültürünü taşımıştır. Güney Amerika'da Brezilya, Afrika'da Angola,  Mozambik Hindistan'da Goa ve Çin'de Macao bunlardan bazılarıdır. Keşifler sayesinde Portekiz çok büyük devlet haline gelmiştir.

Portekiz Kralları bu keşifleri hep desteklemiştir.

Portekiz Kralı 1. Manuel (krallığı 1495-1521) Doğu ülkelerine denizden ulaşabilmek gerekli desteği Vasco da Gama'ya sağlamıştır. 1496 yılında 4 gemi ve 160 denizci ile yola çıkmış Afrika kıtasının en güneyi olan Ümit Burnuna dönerek Hint Okyanusu'na açılmış 1498 yılında Hindistan'da Kerala eyaletine ulaşmıştır.

Marco Polo daha önce İpek yolundan Çin'e kadar gitmişti. Denizden Hindistan'a giden ilk Avrupalı Vasco da Gama olmuştur. Yerliler tarafından hoş karşılanmamıştır. 1499 yılında aynı yoldan Portekiz'e dönmüş bir kahraman olarak büyük törenlerle karşılanmıştır.

Vasco da Gama ilk seferinden sonra daha daha gemi ve denizci ile yeni seferler yapmış, 1524 yılında orada ölmüştür. Cenazesi Portekiz'e getirilmiş bir Manastır'da gömülmüştür. Portekiz ulusal bir kahraman kabul edilmektedir. Yaptığı gezilerin bir haritası yazıya eklenmiştir.

Denizlerdeki bu keşifler ve baş döndürücü gelişmeler Müslüman Ülkeler olan Osmanlı İmparatorluğu, İran'ın aleyhine olmuştur.

Yazı ekine internetten bir portresi ile modern zamanlarda onun adı verilen Portekiz'deki bir köprünün resmi eklenmiştir.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI