TELEFONU İNSANLIĞA ARMAĞAN EDEN GRAHAM BELL (1847-1922)

TELEFONU İNSANLIĞA ARMAĞAN EDEN GRAHAM BELL (1847-1922)

MEHMET BİLDİRİCİ

Bugün özellikle cep telefonu o kadar hayatımıza girmiş ki bazı dostlarla nerede ise konuşamıyoruz. Onların konuşmalarının bitmesini beklemek durumunda kalıyoruz. Cep telefonları aşağı yukarı 1990’lı yıllarda hayatımıza girdi. Ben 1998 yılında ilk cep telefonumu aldığımı hatırlıyorum. Ondan önce ev telefonları vardı, onların evlerimize kurulması için ne kadar süre sıra bekledik. Örnek olarak Akyaka’da bir telefon sahibi olmak için yıllarca beklediğimi unutmuyorum.

Ev telefonlarımı geçen yıl kapattım. Sadece cep telefonum var. Düşünürsek teknolojik olarak baş döndürücü bir süreçten geçiyoruz.

Pekiyi bu telefonu bulan kim? Aleksandır GRAHAM BELL.

Bu yazımda ikinci el kitap satışlarından edindiğim bir kitaptan bunu incelemeye çalışacağım.

Kitap TÜBİTAK tarafından çıkarılmış Popüler bilim kitaplarından, 1996 yılında yayınlanmış (Tübitak’ın bugün böyle bir teknik bir kitaba din ağırlıklı kitaplar yanında yer vereceğini sanmıyorum !!!!!)

Yazarı Naomi Pasachoff,  148 s (Türkçesi Leyla Uslu)

Graham Bell 1847 yılında İskoçya’da Edinburg kentinde doğmuş, 1870 yılında ailesi ile Kanada’ya göç etmiş, 1870’li yıllardan (25 yaşlarında) ses ve sağırların eğitimi ile ilgilenmiş, çalışmaları sonucu Profesör olarak atanmıştır.

1877 yılında eşi Mabel Hubbard ile evlenmiş, İki kızı Elsie (1878) ve Daisy (1880) olmuş. Eşi de araştırmacıdır ve Graham Bell’in diğer insanlara göre çok zeki olduğunun farkındadır. Eşine devamlı yardımcı olmuştur.

Uzun uzun çalışarak ilk TELEFONU buldu, maalesef bu bir takım davaları da beraberinde getirdi. Ama hepsinden de aklandı. Ömrünün sonuna kadar kendini bilime verdi. Devamlı çalıştı, çalıştı, çalıştı…

Telefon dışında işitmeyen insanların eğitimi için çok büyük çalışmalar yaptı. Onların hayata tutunmasını sağladı. Buna en güzel örnek tanınmış yazar, pedagog kör sağır ve dilsiz Helen Keller’e (1880-1968) onun sayesinde hayata tutundu.

Kendini insanların daha iyi yaşamasına adayan Graham Bell’in ismi Bell ses birimi olarak kabul edildi. Bu büyük bir ses, bugün bunun 10 az katı Desibel kullanılmaktadır. Örnek olarak bir odadaki ses 20-30 desibel, gürültülü bir konser 120-150 desibel civarındadır.

İnternet ortamında çok çeşitli bilgilere ulaşmak mümkündür. Kendini teknoloji ve sağırlık konularına adayan bu bilgiler unutulmamalı, unutulmasın diyorum. Yazıya kitabın kapağı eklenmiştir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI