BİR ÇALIŞMA SÜRECİNİN ARDINDAN (5) ÖRNEK BİR KURUM

BİR ÇALIŞMA SÜRECİNİN ARDINDAN (5)

ÖRNEK BİR KURUM

İnsanoğlu sürekli her şeyin en iyisini istiyor. Bunun için durmadan çaba harcıyor. Önce kötünün iyisine razı iken sonradan bunun bir üstünü, daha sonra da iyinin de iyisini istiyor. Doymak bilmez bir iştaha sahip bu nedenle.

Elbette bunu, tutkuya dönüştürmeden tadında ve sınırında bırakmayı becerebilmek koşuluyla yararlı bir anlayış olarak nitelemek gerek. Yoksa herkes elindekiyle yetinseydi insanlığın bugünkü uygarlığa ulaşabilmesi nasıl mümkün olabilirdi?

Tüzel kişiliğe sahip kurumlar da tıpkı böyle bir yol izlerler. Her kurum, başka bir kurumdan daha güzel ve rahat çalışılır bir ortama sahip olmayı diler.

Bunun için öncelikle kurumların binalarının güzel ve rahat çalışılır bir ortamı sağlama konforuna sahip olması gerekiyor.

Şehrimizdeki kurumları birbirinden üstün tutmak istemeyiz. Ancak. Muğla'mızın bir kurumu var ki insan, orada çalışan birisi olmak istiyor. Öncelikle binası, örnek bir yapı özelliğini taşıyor: Muğla Ticaret ve Sanayi Odası.

Bizi kapıda karşılama inceliğini gösteren Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan ve ekibi, bu binaya yaraşır bir çaba göstermekteler. Herkes işinde elinden geleni yapmakta, incelik ve halka hizmeti zevk edinmiş izlenimi vermekteler. Örnek bir kurum olma özelliklerini sürdürmek istiyorlar.

Bir süre önce kendileriyle konuştuğumuzda Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan, sorularımızı açık yüreklilikle ve kendinden emin biçimde yanıtlamıştı.

Öncelikle kurumun tarihi hakkında bilgi verdi. Ticaret ve Sanayi Odası'nın görevlerini sıraladıktan sonra bu görevleri arasında özellikle eğitime destek konusuna çok önem verdiklerini belirtti.

Meslek komitelerine önem verdiklerini ve bu komitelerin nasıl verimli çalıştıklarını örneklerle açıkladı. Üyelerinin haklarını korumayı ödev bildiklerini sözlerine ekledi.

İşçi-işveren uyuşmazlıklarının önemi üzerinde geniş biçimde durdu. Bu konunun kendileri açısında büyük önem taşıdığını bu konularla kurumun hukuk danışmanının yakından ilgilendiğini açıkladı.

Yerli ürünlerin Markalaşması konusundaki bir sorumuza da bazı ürünlerin markalaşmasının sağlandığını, bazılarının da markalaşması için kurum olarak çabalarının ve çalışmalarının sürdürüldüğünü söyledi.

Başkan Ercan'ın gelecekle ilgili önemli tasarımları var: Kurumlarının A sınıfında bir kurum olma özelliğini sürdürmesi, her geçen gün, bir öncekine göre daha iyiye ve daha güzele ulaşması için tüm kurum çalışanları olarak her türlü çabayı göstermekte olduklarını Belirtti.

Çalışmalarında zaman kavramı tanımadan her türlü özveride bulunmakta olduklarını ve bu anlayışlarının da aralıksız sürdürüleceğini, bunda da çok iddialı olduklarını vurguladı.

Başkan Ercan, çalışmada sınır tanımayacaklarını ve kurumlarını örnek bir kurum olarak daha ileriye ve daha güzele götürmek amacında olduklarını, kendilerinden sonra gelecek yönetime daha güzel bir kurum devretmek istediklerini sözlerine ekledi.

Bize de kurumun çalışmaları hakkında okuyucularımıza bilgi aktardığımız için teşekkür etme inceliğinde bulunmayı unutmadı.

Biz de kendilerine çalışmalarında başarılar diledik. 13.11.2019

Nuri çelik

YAZARIN DİĞER YAZILARI