SORULAR YANITSIZ KALIYORSA GİZLENENLER VAR DEMEKTİR

 

           SORULAR YANITSIZ KALIYORSA GİZLENENLER VAR DEMEKTİR

 A. Nesin bir öyküsünde  kahramanını konuştururken şöyle der:” Akıllılar ne yaptıysa tersini yapın, doğrusu o dur..” Yaşanılan tüm sorunlara bakılınca bu doğru çıkıyor karşımıza..

    Eskiden Milli Piyango denilen bir çekiliş vardı ulusal sınırlar içinde yaşanan tek şans oyunuydu bu.. Önceleri ayın son günlerinde sonradan  ayın 9,19,29 tarihlerinde üç kez yapılan bir çekimi vardı bu oyunun. Birde yılbaşında ki bu çok önemli bir olaydı toplum için.. Bugün de aynı tarihlerde ve önemli günlerde bu çekilişler yapılmaktadır. Ancak 25 yıldır u şans oyununa  yenileri de eklenmiş durumda ve bunlar genellikle  LOTO çekilişleri olarak bilinmektedir

   M.Piyangonun tek şans oyunu olduğu yıllarda biletler genellikle İstanbul’da bir bayan büfeci ve İzmir’de Karşıyaka biletlerine isabet ettiriliyordu büyük ikramiyeler. Her ildeki biletçiler Karşıyaka ve İstanbul biletleri olarak satılıyordu.. Yani böyle sunuluyordu. Bu tarihlerde yapılan bir araştırma ilginç bir gerçeği ortaya çıkarıyordu. Örneğin biletlerin sadece  %25 satılıyordu İstanbul ve Karşıyakada.%75 ise Anadolu’nun öteki kentlerinde tüketiliyordu. Ancak nedense büyük ikramiye her seferinde sadece  %25lik satışın olduğu yerlerde çıkıyordu. Buna dikkati çeken bir araştırma grubu sonuçta bu azınlıklara çıkışın arkasında bir bit yeniğinin olabileceğine dikkati çekiyordu. Neden büyük ikremiye sadece biletlerin %25nin satıldığı yerlerde çıkıyordu da ötekilere çıkmıyordu? Bu konuyla ilgili sorular ve kuşkular armaya başlayınca il il gemilere geçilip İstanbul ve Karşıyaka  biletleri anlayışının silinmesini getiriyordu .Nasıl bir rastlantıydı bu anlamak ve anlatmak o kadar zordu ki?

   Loto oyunları geliştikçe de dikkati çeken gelişmeler yaşandı yeniden bu şans oyunları sahnesinde. Özellikle Süper Loto denilen  çekilişin ortaya çıkmasından sonra.. Daha önce bu loto oyunlarının çekilişi akranın önünde ve noter huzurunda yapılıyordu. Olup bitenleri  herkes görebiliyordu.Kimsenin aklına da acaba burada bir oyun olabilir mi sorusu gelmiyordu. Gelse bile bunu yüksek sesle dillendirene rastlanılmıyordu. Ancak son yıllarda çok önemli kuşkular yaratılıyordu bu çekiliş üstüne. Akla gelebilecek sorular bu kuşkuları artırıyordu. Örneğin bu çekilişler ekranlardan uzakta yapılmaya başlandık imlerin huzurunda yapıldığını çoğu insan bilemiyordu artık. Sadece sonuçlar açıklanıyordu ama bunların ne kadar çekilişten geldiğini kimse bilemiyordu. Bazı gelişmemiş toplumlarda bu tür çekilişlerin bir çok oyunlarla yapıldığı da yazılıyordu medyada. Aynı oyunların bizde olmadığını gösterecek bilgiler ise yoktu ortalıkta. Nedene

Se büyük paralar birikince bir kişiye çıkıyordu bu paralar. Nasıl çıktığını ise kimse bilemiyordu. Sadece kazanan numara diye bir açıklama ile yetiniliyordu. Bu kazanan numaranın neden ve nasıl oluştuğunu ise kimse anlayamıyordu. Bir rivayete göre bu kazanan numara genellikle çekimin başlamasına birkaç  dakika kala oynana birlikte çıkıyordu. Yani hep son anda oynanmış bir bilete isabet ettiği söyleniyordu

   Üstelik bu yüklü paraları alan nedense hep bir kişi oluyordu. Nedense birkaç kişiye isabet etmiyordu büyük ikramiye..

   Geçmiş yıllarda böyle durumlarda çok daha detaylı bilgiler olabiliyordu önümüzde. .Örneğin kimlerin ortak olduğu hangi kentte hangi büfede oynandığı türünden bilgilere rastlanıyordu. Ama Süper Loto denilen çekişlerde bu bilgilerden sadece o da her zaman olmamak üzere Hangi kentte isabet etiği yazılıyordu. Çoğu zaman ise bu de sır olarak kalabiliyordu.

  Akla gelen soruların başında neden bu çekilişlerin gizlice yapıldığı sorusu oluyordu. Önceden Noter huzurunda ve  ekran başında yapılırken neden bundan vazgeçilmişti? Bu vazgeçmenin gerisinde birilerine özel bir kazanç sağlamak isteği mi vardı/.Bu gizliliğin arkaınhda birilerinin kara para aklama gibi bir düşüncesi olabilir miydi?

    Sorulara alt alta sıraladığımız zaman bir şeylerin gizlenmekte olduğu varsayımı ortaya çıkmıyor mu/Çıkmıyorsa neden gizliliklere dayandırılıyor bu çekimler?

   Aklın sorabileceklerine doyurucu yanıtlar getirilmelidir ki kemse kuşkular yaşamasın.Bir hukuk devletinde bu tür gizliliklerin olmaması gerekir. Varsa da bir şeylerin toplumdan kaçırılmakta olduğu imajı yaratılmış olur..

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI