YABANCI DÜŞMANLIĞI NEREYE GÖTÜRÜR TOPLUMU

          YABANCI DÜŞMANLIĞI NEREYE GÖTÜRÜR TOPLUMU

  Kimlerin yabancı hayranlığı kimilerinin yabancı düşmanlığı vardır. Hemen hemen her toplumda görünen bu özellik bizde çok daha olumsuzluklarla çıkıyor karşımıza sıkça. Körfez depremi sırasında Yunanistan ve İsrail yardımlarını bile yadsıyan bir anlayışı gördük. Bir felaketten sonra yardıma koşan elleri bile bu yabancı düşmanlığından dolayı yadsımaya kalkıştık. İsrail’in kurmak istediği hastaneye bile izin vermedik ve aylarca çürümeye terkedilmişti pek çok malzeme.. Böyle bir anlayış olamaz. Böyle bir mantık da olamaz. İnsanlık adına en büyük utançtır bu. O sıralarda İspanyada düzenlenen oyunlarda takımımız saha girerken tüm stadyum ayağa kalkarak alkışladı bizi. Bu utancı  hatırlayan var mı içimizde?

    Birilerinin anlayamadığı bilemediği insanlık diye bir anlayış ve ortak değer vardır dünyada. Bundan yoksun olanlar ise bunun ne olduğunu bir türlü öğrenemediler. İnsanlıktan uzak bir topluluk hangi değerlere sahip olabilir ki dünyada? İnsan olamayanların bir insani değeri taşıyabilmesi mümkün mü?

   Son günlerde ortaya atılan bir tartışma da cenaze marşı tartışması olmuştur. Bu marşın yabancı olduğu onun yerine yerli bir marşın konması gerektiğini söyleyenler bile oldu. Hata bunun ilk denemesi de başkentte bir cenazede yapıldı. Tüm insanların kabul ettiği bir cenaze marşının yadsımanın kime ne getirisi olacaktır? Neden böyle bir şeye ihtiyaç duyulmuş olsun ki?

Bu marşa karşı çıkanlara şunu desek olur mu? Örneğin günlük yaşamımızda her an kullandığımız ne kadar yabancı patentli araç ve gereç varsa hepsini atalım. Acaba bize yabancı olmayan ne kalır ortada? Aspirinden toplu iğneye kadar çevremizde var olan araç ve gereçlere bakınca bunların arasında kaç  tane yabancı patentli olmayan görebiliriz. İlaçlar ve tüm tıbbi cihazlar arasında kaç  tane Müslüman yapımı araç bulabiliriz etrafımızda? Hangi ilacın yabancı imzası yok acaba ec zanelerimizde. Bindiğimiz hangi aracın yabancı etiketi  yok dersiniz-Kullandığımız hangi bilginin yabancı kaynaklı olmadığını görüyoruz. Mesala şu kullandığımız g3özlüklerin kimini biz bulduk biz yarattık?

   O zaman bize yabancı düşmanlığını öğütleyenlerin yrli bir malzeme sunmaları gerekmez mi/Bu kadar zavallı olmayın beyler.. İnsanlık adına kullanılan malzemelerin yerli –yabancı ayrımlarını yapmayın. Kendiniz kurtaran şu aşağılık duygusundan da biraz insanlığımızı hatırlayalım beyler..

    Cenaze marşı yabancı diyerek yerine yerlisini koymaya çalışanların ne durumlara düştüğünü biliyor muyuz. Örneğin marşın yerine getirilmek istenen İtri Efendi müziğinin ne kadar yerli olduğunu biliyor muyuz? Çünkü öz müziğimiz diye bahsedilen İtri Efendi müziğinin Bizans müziği olduğunu söyleyenler de var müzisyenlerin arasında. Doğru mu yanlış mı bilemiyoruz ama böyle söyleyenlerin varlığını da görmemiz gerekir. Gerçekten bu yerli müzik denilenin Bazns müziği ile ilgisi  varmıdır? Öyle ise, bu güne dek gavur bestesi sayılan cenaze marşının Türk müziği ile nasıl bağdaştırılacağını merak ediyoruz

     Bırakalım da bu güne dek sürüp giden ne ise bundan sonra da sürüp gitsin. Tüm danyanın kabul ettiği bu marşı yerli malı diyerek ne olduğu bilinmeyen bir müzikle karşılaştırmayalım. Yoksa yerli müzikle defnedilenlere  nasıl bir ayrıcalık yaratmış olacağız?

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI