TOPLUM NEREYE GÖTÜRÜLMEK İSTENİYOR

        TOPLUM NEREYE GÖTÜRÜLMEK İSTENİYOR

      Geçmiş uygarlıkların hiç birinde ve çağdaş uygarlık denilen düzeyde görülmeyen, aklın, mantığın, asla kabullenemeyeceği örnekleri yaşıyoruz son yıllarda. Atatürk’ün  “şeyhler, müritleri ülkesi olmayacağız..”diyebildiği bir toplum bu gün dünyanın en ilkel toplumlarında görülmesi mümkün olmayan örnekleri yaşamak zorunda bırakılmıştır. Üstelik de din adına  yaşatılanlar bizi karanlık bir dünyaya doğru sürüklemektedir. Gerçekten inanmış gerçekten dindar insanların ise olup bitenleri sesleri çıkmıyor nedense. asıl ürkütücü olan da bu..

      Gazeteler haberi “şeytan ilanına yök dur dedi” olarak verdi. Bir üniversitemizin bir yandaşına mevki kazandırmak için açmayı düşündüğü bölümle ilgiliydi bu haber.. Açılmak istenen bölüm “Şeytanla mücadele edecek İnsan eğitimi üzerine çalışmaları bulunan” yardımcı doçent arayışına girişmiş üniversite.. Bu konuda ise çalışması olan sadece bir akademisyen (?) varmış. İşte ona üniversitede yer açmak için tam çalışmasına uygun bir bölümü açmayı düşünmüşler÷

   Bu konuda çalışması bulunan yardımcı doçent acaba nereden hangi esintiyle böyle bir çalışma yapmış ve unvan kazandırmış kendine? Kim ona sen bunu hazırla sana yer buluruz dedi acaba/Bu kendisiyle savaşılan şeytanın aklına bile gelmeyecek bir örnek değil mi? Dünyanın hiçbir üniversitesinde yeri olmayan bir ünvana erişmek fikrini bu doçent beyimize kim vermiş acaba/belli ki savaş ilan ettiği şeytandan almış bunu .Çünkü ancak şeytan bilebilirdi gelecekte bu kişinin işine yarayacağını böyle bir çalışmanın. Dünyanın hiçbir yerinde ve üniversitesinde açılması  mümkün olmayan bir bölümünün açılıp o doçentini akademik çalışma alanının  yaratılacağını ondan başka bilen var mıydı dersiniz?

   Ne var ki YÖK bu çok  önemli çalışmalarıyla doçentlik hakkını kazanmış bir kişiye YÖK nedense kapılarını açmak istememiş. Bu çalışmanın akademik teamüllere ve kriterlere uymadığı gerekçesiyle bu büyük bilim insanımızın kariyerine gölge düşürmüştür. Yani onun daha fazla ilerlemesinin önüne geçmiştir

    YÖK’ün bu iptal kararına çok içerlemiş olmalı ki aynı üniversete bu kaldırma kararını “şimdilik” kaydıyla  kabul etmiş görünmektedir. Yani ileride yeniden ele alınabilir demeye getirmiştir üniversi.. Ne zaman ileride? Örneğin tüm dünya üniversiteleri aynı bölümü açmaya kalkışırlarsa bizimkiler onlardan önce davranacaklar mı denmek isteniyor? Şimdilik kaydı bunun için mi düşülmüştü dersiniz/

           Şimdi bu gelişmelerden sonra Diyanetin yapması gereken bir açıklama  beklemek  gerekmiyor mu?Örneğin Dinimizde Şeytanla mücadele edecek insan eğitimi Diye arı bir eğitim şekli  var mı? Şeytan taşlayanların bu konuda aldıkları eğitim var mıydı? Her hacca gidenin böyle bir eğitim almadan şeytan taşlaması ne kadar doğrudur? Yıllardır taşlana taşlana yok edilemeyen şeytan acaba bu alanda eğitim kişilerin taşlamasından mı cesaret bulup kendini yok etmiyor? Yani bu güne dek şeytan taşlayanların bilgisizliği mi vardı da bir türlü şu şeytan silinmedi yeryüzünden?

    Bir şey merak ediliyor bu ara.. Bu şeytan taşlama eğitimine böylesine önem veren üniversitenin yolsuzluklarla, haksız kazanç yollarının varlığıyla, Rüşvet gibi bir çirkinlikle mücadele etme gibi bir düşünceleri ve girişimleri bulunmuyor mu? yoksa bu tür işler arasında şeytan yer almıyor mu?Yani şeytan bunlara karışmıyor mu onlara göre?

Dünyada her dönemde bir uygar toplumların geldiği nokta bir de uygarlıktan yoksun toplumların  yeri vardır. Uygarlık denilen düzeye ulaşmada bu şeytan taşlamanın yeri ve önemi nedir dersiniz?

Çoğu ateist olan bu toplumlara şeytan giremiyor mu yoksa?

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI