"İKİYÜZLÜLÜK" ÖRNEK OLMASIN ÇOCUKLARIMIZA

 

 

 

                     "İKİYÜZLÜLÜK"  ÖRNEK  OLMASIN  ÇOCUKLARIMIZA

Bir     toplumda  benzer olaylar karşısında benzer yaklaşımlar gösterilmezse orada gençlerin yetişkinliklere bakışı istenilenden uzak olacaktır.Geleceğe bırakılacak en güzel miraslardan biri doğruluk,tutarlılık,duyarlılık gibi etik değerler olmalıdır.Bunu belirleyecek olan ise büyüklerin bakışları ve davranışlarıdır.

    Camide siyaset olmaz,sporda siyaset olmaz.Bazı kurumları siyaset üstü tutmak gerekir.yani bunlarda siyaset olmamalıdır..

Bu söylemleri sıkça duyarız ve bizler de sıkça kullanırız.bu söylediğimiz ve kullandığımızı uygulamadığımız zaman çelişki yaratmış oluruz.Çelişki ortaya çıktığı zaman ise mutlaka yanlışlık vardır,diyor bilim bize..

Bir otobüste asker  yolcular var.Askeri kıyafetlerle gidiyorlar..Arka sıralardan bir-iki asker isi bir siyasi partinin işaretini yapıyor gülerek..Sosyal medyada bu görüntü yer almıştı birkaç gün önce.Bu işareti yapan askerler bir siyasi partinin militanları değildi..Üzerlerinde ordunun resmi üniformaları vardı.

      Bunu nereden cesaret alarak yapabiliyordu bu kişiler.Bunun kimlere hangi mesajı vermek için yapıldığını açıklamak mümkün mü?

Yanı şekilde bu siyasi işareti kullanan sol görüşlü askerler olsaydı acaba durum nasıl  olacaktı?

Sol görüşlü askerler   yapsaydı   aynı sessizlik  tepkisizlik ,görmemezlik ve duymamazlık  yaşanır mıydı?

Yoksa sağcılar yapınca suç olmuyor da solcular yapınca mı suç oluyor bazı işaretler?

   Siyasetin dışında tutulması istenenlerden biri de spor değimlidir?

Ancak birileri spor alanlarında ünlü RABİA denilen işareti yaparken o  sporun kontrolunun sağlamakla yükümlü kişilerin sesi çıkmamıştı.

TVlerde herkesin değil tüm dünyanın gördüğü bir dini işareti kullanan  futbolcuya karşı hangi yaptırımı getirdi beylerimiz acaba?

Daha açık yazalım mı? Emre diye bilinen bir futbolcu sahada RABİA işareti yaptığı içi uyarıldı mı,ceza aldı mı?

İzmir marşının söyledi diye bir kulübün taraftarlarına KÖTÜ TEZAHÜRAT diye ceza kesen ler aynı cezai işlemi neden  Emre için yapmadılar dersiniz?

    Şimdi bu ikiyüzlü örnekleri sunduğumuz çocuklarımıza nasıl doğrudan ,etikten yana olmalarını isteyebiliriz/Bu ikiyüzlülüğü sergileyenlerin sözleri ne kadar inandırıcı olur bundan sonra?Bu ikiyüzlülüğü sergilemiş olanların hangi ahlak hangi değer adına gençlerimize örnek olabileceğini söyleyebiliriz ?

   Beyler söylemlerinize biraz dikkat ediniz.Kullandığınız sözcüklerin  ne demek olduğunu tartışın öyle kullanın.çünkü gelecek kuşalların sözler kadar örneklere de ihtiyacı vardır..

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI