BİRİLERİNİN AMMA DA ÇOK "ÖNEMLİ İŞLERİ VAR" SON GÜNLERDE


                      BİRİLERİNİN AMMA DA ÇOK "ÖNEMLİ İŞLERİ VAR" SON GÜNLERDE

      Ülkenin ekonomik, sosyal, siyasal, kültürel onca sorunu varken birileri için bunların hiç önemi yok gibi. Bunlar ülkenin sorunlarından değil onlar için. Açlık yoksullukla ilgili rakamlar ve söylemler onlar için önemli değil. Ülkenin dünyadaki sıralamalarda gösterildiği noktalar önemli değil. Hukuk demokrasi konusunda dünyadaki yerimiz önemli değil onlar için. HELE YOLSUZLUK GİBİ, RÜŞVET GİBİ dünyada adımızın en kötü yerlerde geçmesi zaten önemli değil. Önemli olan sadece ve sadece birilerinin nasıl ne zaman kimler ile evlenebileceği sorunu. Biz neden bilim alanında hukuk ve demokrasi alanında, sanat alanında olmamız gereken yerlerde değiliz gibi bir soru onları hiç ilgilendirmiyor. Onların baldızla evlenilebilir mi sorusu daha önemli geliyor sanki.. Kızların hangi yaşlarda evlendirilmesi gerektiği daha önemli onlar için.

    Dünya ahlak anlayışları vardır ilk çağlardan beri.. Bunlar arasında insanların kimlerle nasıl evlenmeleri gerektiği gibi sorunları işleyenler yok denecek kadar azdır. EVLİLİK OLAYI SEN ŞUNUNLA SEN BUNUNLA EVLEN DENİLECEK KADAR BASİT BİR OLAY DEĞİLDİR ÇÜNKÜ. Onun maddi ve manevi özellikleriyle toplumların yaşamlarında önemli bir yeri vardır.

  Aynı zamanda aile şekilleri ile ilgili bir çok görüşler ortaya çıkmıştır. Örneğin kimi anlayışlar için aile üyeleri arasındaki ilişkiler katı kurallarla belirtilmiştir. Aileden yakın olanların evliklerine bir takım engeller getirilmiştir. Örneğin Balkanlarda görüldüğü için adını BALKAN AİLESİ olarak almış bir aile anlayışında aile bireyleri birkaç kuşağa kadar yakın sayıldığı için aralarında evlik yasakları getirilmiştir. Balkan ailesinde sekiz kuşak ötesinde ancak evlilikleri izin vardır. Aralarında altı-yedi kuşak bulunanlar yakın akraba sayılır. Bunların da evlilikleri yasaktır. Bırakın amcakızı, teyzekızı, halakızı anlayışlarını yedi kuşağa kadar bunlar akraba sayılır ve kardeş olarak görünürler. Bunların evliliklerine asla izin verilmez.

BUNUN CANLI ÖRNEĞİNİ YAŞAMIŞ BİRİ OLARAK DEDEMİ ÇOK UZAK ZAYILAN BİR AKRABA İÇİN HALAMIN KIZINI İSTEDİLER DİYE ONLARLA ÖLÜNCEYE DEK KONUŞMADI. Çünkü ona göre bu çok büyük bir utanç sayılırdı. Bu olayın içende yer almış olan kişilerden bazıları hayatta şu an..

Bir ailenin içine karışarak geniş aile üyeleri oluşunca kimi toplumlar bunların birbirleriyle evlenmelerine yasaklar getirmiştir. Örneğin kadın tarafının akrabaları ile erkek tarafının akrabaları da akraba sayılmıştır. Bu yüzden bu akraba evliliklerine izin verilmemişti. Ancak akraba evlilikleri anlayışını delen mülkiyete bakış şekilleri olmuştur tüm dünyada. Varsıllar malların dağılımını  fazla istemedikleri için aile bireyleri arasındaki evliliklere yönelmiştir.

  Bu gün bilim  teyze çocuklarının amca çocuklarının evliliklerine izin vermez. Biyolojik kalıtımlardan dolayı sakıncalı görür. Bilimin izin vermediğini mi savunacağız yoksa yüzlerce yıl öncesinin gelenek ve göreneklerine mi sarılacağız?

  Bu günün temel sorunları nedir ey efendiler.. Onları nasıl çözebileceğimiz üzerine kafa yormak gerekmiyor mu yoksa?

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI