ENFLASYON RAKAMLARI

ENFLASYON  RAKAMLARI

Öteden beri söylenen enflasyon rakamlarına toplumun bakışı hep olumsuz olmuştur. Konuyla ilgili yaygın kanı bu rakamları yöneten anlayışlar kendilerine uygun düşecek şekilde açıklarlar. Ücretlilere ödenecek zamları düşük tutabilmek için düşük enflasyon örnekleri yaratırlar. Böylece çalışanların enflasyon altında ezilmediğini kanıtlamaya çalışırlar. Bunun için seçilen örnekler bazen çok ama çok komik olmaktadır. Örneğin birkaç yıl önce bir Haziran enflasyonu açıklanırken örnek alınan maddelerin şöyle olduğunu yazmıştı kimi gazeteler. Soba borusu, araba lastiği, pinpon topu gibi mayıs ayında en az kullanılan maddeler ölçü olarak kullanılmış. YANİ BU MALLARIN FİYATLARI ARTMADIĞI İÇİN DE Haziran enflasyonu düşük çıkmıştı.

Bu yıl Aralık ayı enflasyonu, yanlış hatırlamıyorsak, 10,56 olarak gerçekleşmiştir. Burada hangi ölçülerin kullanıldığını bilmiyoruz. Örneğin dondurma fiyatları  mı ölçü alındı? Tişört fiyatları mı ölçü olarak kullanıldı/Nedense enflasyon açıklamaları yapılırken bunun hangi ölçülere göre kullanıldığı açıklamalarına asla yer verilmemiştir.

Oysa son bir yıl artışlara bakarak enflasyon açıklamalarının inandırıcı olmaktan uzak durduğu görülür. Örneğin son yılda elektriğe  %71 zam gelmiştir. Doğalgaza  %58 zam gelmiştir. Gıdaya %54 zam gelmiştir. Özel sağlık kurumlarına da neredeyse  %  100'lük bir artış yüklenilmiştir. Acaba bu en çok kullanılan maddeler enflasyon hesaplarında göze alınabilmiş midir?

Her ay her yıl artan fiyatları bir ekonomiyi düzlüğe çıkarabilir mi/Her ay artan fiyatlar bir ekonominin geleceğine nasıl etki yapabilir? Eğer bu bir çözüm veya yöntem olsaydı bu toplumda 60 yıldır enflasyon muhabbetleri yapılmaktadır. Neyi çözdü bu sürekli enflasyon anlayışları. Üretimi mi artırdı. Ülkenin kalkınmasını mı kolaylaştırıldı? Yoksulluk gibi işsizlik gibi sorunların çözümünü mü getirdi.?

Elbette büsbütün yararsız değildir bu uygulama ..Varsılların gücüne güç katması, varsıllıklarının artırılması gibi yararlara da vardır bu enflasyonların. Örneğin malının değeri ıoo milyon olan birinin enflasyonla bu değer en az iki-üç milyon artar. Her halde bunun için egemen anlayışların ekonomi anlayışlarında enflasyonların önemli bir yere vardır. Siz hiçbir ekonomide bu yıl enflasyon olmayacaktır dendiğini duydunuz mu? Hatta enflasyonla ilgili önemli ekonomistler bunun yaralarını bile işlemektedir zaman zaman. Yararlarını elbette yadsımıyoruz ama kimedir bu yararların açıklanmasını isteriz. Kapitalist ekonomistler enflasyon olmadan üretimin bile olamayacağı yalanlarını kullanırlar zaman zaman.. Kullanırlar ama Küba'da enflasyonun olmadığını söylemezler. Eski Sovyetlerde 70 li yıllara kadar enflasyonun yaşanmadığını da söylemezler. Bir alandaki fiyat artışı öbür mallardaki azalma ile telafi edildiğini de söylemezler.

Enflasyonsuz bir ekonomi mümkündür ama bu kapitalist ekonomi değildir..

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI