ÖĞRETMEN EVİ NEREYE GÖTÜRÜLMEK İSTENİYOR?

 

 

                   ÖĞRETMEN EVİ NEREYE GÖTÜRÜLMEK İSTENİYOR?

Muğlanın ortasında en çok ve en güzel çalışması gereken iki çay bahçesi, özellikle gündüzleri sinek avlıyor..Son iki yıldır Turizm bahçesini de çalıştıran öğretmen evi buranın da boş kalmasını sağlamıştır.Kendi bahçesi sanki dolup taşıyor da son iki yıldır komşu bahçeye de el koymuştur v e burayı da Öğretmen evi  işletir olmuştur..Adı işletiyor ama gerçekte işletildiği falan yok.Gündüz saatlerinde ise tek tük insan görebilirsiniz buralarda..

  Buranın adı çay bahçesidir.Ancak çay bahçesi zihniyeti ile değil memur zihniyeti ile çalıştırılmaktadır.Örneğin çay bahçesinde  sabahları çay içemezsiniz.En az dokuz buçuklara doğru beklemek zorundasınız.Akşama doğru zaten altılarda kapandığı için iki üç kişi bile bulamazsınız orada.bir kaç yıl önce en az oturacak yer bulunmazken bu gün konuşacak insan bulamazsınız. Son yılların idareci kadrosu yaratmıştır bu durumu.Çünkü b u kadro okul yönetmek için yetkilidir ama bir ticaret alanını işletmek için ne yeteneği  vardır ne bununla ilgili bir donanımı..Sadece birilerinin lütfüyle ve idareci olmaktan öte bir meziyetleri yok gibi görünmektedir.Bu tür işleri çalıştırabilmek için elbette bir takım yeteneklerin olması bir takım öngörülerin bulunması gerekir.Örneğin tam karşıda iki tane pastane dururken öğretmen evi pastane işletmecilğine  soyunmuştur.Buna ihtiyacı mı vardı?devlet öğretmenevine yönetici atarken burayı çalıştıran pastaneci mi atamıştır yoksa..Lokal ve çay bahçesi  işletmeciilği ile pastane işletmeciliğini karıştırırsanız tüm işleri de birbirine karıştırmış olacaksınız.r

  Bunun sonucu olarak da son  günlerde BERBER üniteleri  kapatılmıştır.Gerekçe  olarak da iş yapmıyor ileri sürülmektedir..İş yapması için berberin berber olarak çalıştırılması gerekir.Oysa son iki yıldır berber öteki işlerde çalıştırılmaktaydı.Öğleyin yemekhanede ,yemekten sonra yemekhanenin düzenlenmesine,toplantılarda salonun hazırlanmasında çalıştırılıyor.Ne zaman iş yapacak bu adam?Siz onun iş yapmasını değil yapmamasını istiyorsunuz ki berberi kendi yerinde görmemiz mümkün değildir.

 Çay bahçesi olarak işletilen alanlarda çay kahve ve öteki  fiyatlar ateş pahasıdır.Zaman  zaman çevreden gelenlerin söylediklerine bakılırsa marmariste bile çay fiyatları daha uygundur

Bu da çay bahçesinin boş kalmısını getirmektedir.Daha önce u konuyu yazdık ama denetecek mise bulamadık nedense..Diyorlar ki beğenmeyen çeker gider..Evet doğrudur.Ama bu doğru bir şeyi kanıtlamak için midir dersiniz? Örneğin son yıllarda söylenenlere bakılırsa öğretmen evi çalışmıyor diyerek satışa hazırlanmaktadır. Bundan önceki yönetimde duyduk bunları. Şimdi ise uygulamalara bakılırsa burada doğru bir gidiş var gibi görünüyor.acaba şu andaki kadro şu kesim iş yapıyor burası zarar ediyor dedirtmek için mi bir görev üslendi dersiniz?

  İşyapmıyor gibi gösterilen yerleri iş yapar hale getirmek için kimler devreye girmelidir dersiniz/neden iş yaptırılmıyor sorusunu kemlerin  el atması gerekir dersiniz?

Yaşamlarında lokal sorunu yaşamamış insanların lokal yöneticilğine getirilmesi demek orada sorunların yaşanmasına davetiye çıkarmak demektir.İşte öğretmenevlerinde yaşanan bundan ibarettir..

 

 

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI