PROJE GELİŞTİRME SÖYLEMLERİ

                           

 

                         PROJE  GELİŞTİRME SÖYLEMLERİ

  Eğitim alanında, son yıllarda getirilen  bir "oyalama,uyutma" amaçlı ama eğitim diye sunulan bir projeler gerçeği yaratılmış ve okullara sokulmuştur.Nasıl ki toplumu oyalamak için öteden beri bir takım  Kalkınma Ajansları masalları söyleniyorsa bu kez aynı masalları eğitim alanında dinlemeye başlamış durumdayız. Eğitimciler arasında proje geliştirme furyası yaratılmış durumda.

    Bunlar dışarıdan gelen dayatmalar ve örneklerdir sadece. Bu toplumun ihtiyacı olduğu için geliştirilen uygulamalar değildir.Ancak meslek sokularında olabilir belki ama  bizde ilkokullarda bile uygulamaya sokulmuştur.

   Bu sözde proje dinilen masalın asıl nedeni bu işin başındakilere ek gelir yaratmak öğrenci ve velileri de oyalamaktır, uğraştırmaktır,Bu şekilde birilerinin başarılı çalıştığının da mesajı verilmektedir.O çok çalışkan biridir havası  estirilir bu projeler sayesinde..Asıl büyü hedeflerinden biri de bu proje anlayışıyla başarılı oyalama yapanların,suyun başındakilere  ek gelir yaratmaktır. Kalkınma ajansları denilen bir uygulama başlatılmıştır ülkemizde . Bu uygulama bizim ihtiyacımız olduğu için değil dışarıdan birilerinin isteği ve dayatmaları sonucu getirildi.Toplumun kendi ihtiyacından doğmuş bir Beş Yıllık Kalkınma Planı uygulaması vardı.Bu uygulama sayesinde ülkenin olanakları ve  bunların yardımıyla üretim gücünü artırma öngörülüyordu.Nerede  hangi ihtiyacımız var bunun nasıl karşılayacağız,bölgenin kalkınmasına nasıl yardım edeceğiz sorularına yanıt getiriyordu bu kalkınma  planları.Bu na göre toplumun ihtiyaç duyduğu elektrik,suyol ,köprü ve bölgenin özelliklerine göre  hangi üretim faaliyetleri yapılacaksa kalkınma planları bunların yapımını öngörüyordu.Gerekli olanaklar hazırlanınca da yapımına geçiliyordu.5 Yıllık Kalkınma planları ihtiyaçların saptanmasından sora bunların nasıl giderileceğini saptıyordu .Bu şekilde bölgenin ve ülkenin kalkınmasına  katkı sağlıyordu.Kereselleşmi denilen  öngörü içinde Pazar alanı olarak kullanılmak istenen ülkelerde ekonomileri bitirmek için u kalkınma planlarını yok ettiler.Kalkınmaya  yardımcı olacağız diye buna kalkınma ajansları kurdular.Örneğin ülkemizde  26 ya yakın bu ajanslardan kurulmuştu kalkınma planları yok edilince.Gerçekte bu kalkınma ajansları masalıyla dünyada kalkınan ne bir bölge ne bir ülke örneği vardır.Kalkınan kimlerdir biliyor musunuz?  Bu ajanslardaki resmi görevliler..Onların gelirlerine ek gelirler sağlamıştır bu ajanslar..Yani onların kalkınmasına hizmet etmektedir bölgelerin değil..

  Eğitimde sunulan projeler anlayışı  da burada görev alanların nemalanmasını getirmekten başka işe yaramıyor.Bu proje masalları ancak meslek okullarında hayata  geçirilebilir ama o da bu günkü anlayışla asla mümkün görünmüyor.Bu projeciler acaba köstebek yuvasına dönüştürülen okul bahçelerinin düzenlenmesine dair bir proje geliştirebilirler mi?

 Eğitimin bilimselleştirilmesine sanat eğitimine önem verilmesine dair hangi çizimleri yapabilirler dersiniz?

Apartman katlarında sıkıştırılmış okullarda hangi eğitimin nasıl verildiğini bir projesini çizebilirler mi?

  Çocuklarımızı oyalarken ana ve babaların oyalanmasını da sağlayan bu proje anlayışından vazgeçilmesi gerekir.Bunun için dışarıdan  gelen ve içeriden takviye edilen projecileri ek ücretlerin kesilmesi gerekir

  Bu proje anlayışına karşı çıkmakla nerede yanılıyoruz acaba?

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI