SENDİKALARIN NİSAN KAVGALARI HEP AYNI

                                       SENDİKALARIN  NİSAN KAVGALARI HEP AYNI

Her Nisanda aynı türküler söylenir aynı sazlar çalınır sendika sahnelerinde.Bir  Mayısa kadar devam eder bu görüntü..Önce kimler  kutlayacak  nerede kutlanacak sorularına yanıtlar aranır. Hiç bir sendika ,sarı da olsa ben kutlamaların dışında kalacağım diyemiyor.Hiç bir sendika I Mayıstan bana ne diyerek proğramın  dışında görünmemeğe. çalışır. Çünkü tüm dünyada kutlanır  1Mayıs..Onun için kutlama çalışmaları başladığı zaman hepsi orada yerini alır.Ama zamanla birer birer kutlama programından ayrılıklar ortaya çıkar.Kutlama  görüşmeleri  Mayıs yaklaştıkça kopmalarla bir iki büyük sendikanın elinde devam ettirilir.Onlar da  aynı yerde kutlamak için üyelerinin tepkisini çekmemek için son anda farklı yerlere alanlara kaydırılar

   Sendikaların rengi ne olursa olsun hiçbirisi ben bu kutlamaların dışında kalacağım diyemediği için uzun görüşmeler sürdürülür önceleri.Anlaşmazlıklar yavaş yavaş ayrılıkları getirir. 1 Mayısın kutlama gerekçesi  BİRLİK,MÜCADELE VE DAYANIŞMA GÜNÜ olarak belirlendiği için bunun dışında kalmak istemezler.Üyelerine en azından bakın görüştük ama anlaşamadık diyebilecek ir anı kollarlar ki kimse birlikten yana yer almadığı için sendikasını suçlamasın..

   Geçmiş yıllarda sürekli bunlar yaşandığı için bu yıl da aynısının görüleceğini biliyoruz.Sendikaların hiç biri disk ile aynı cephede görünmek  gibi bir sonucu göze alamaz.Çünkü onlar DİSK’e karşı durdukları için   ayrı sendikalar olmuşlardır.Hele DİSK in sınıfsal bakışına dayalı bir sendika anlayışı içinde gösterilmelerine asla yanaşmazlar.çünkü onların sendika anlayışında sınıfsal öngörülere dayalı bir sendikacılığın asla yere olamaz.Böyle görünürlerse bilirler ki sermaye kendilerine karşı olacaktır.

  Bu karşı olma gerekçeleri bellidir. öteki sendikaların.yani ayrılık gerekçeleri yıllardır hep aynı olarak sunulmaktadır öteki sendikalar tarafından.Birincisi DİSK in Taksim kutlamalarına  Asla yanaşmazlar.Bu yüzden ilk ayrılıklarını burada koparırlar.Yani bu yer kavgası sendikaların ortaklaşa hareketlerine en büyük engeli getirmektedir.

     DİSK e bağlı olmayan sendikaların en büyük korkuları kendilerinin DİSK’le ortak eylem içinde olduklarının görünmesidir.Bunu önlemek için fırtınaları koparmaktadırlar ve DİSK’i yalnız bırıkırlar.

       1 Mayısı kutlama için nisan boyu gösterilen çabaların nisanın son günlerinde yavaş yavaş alacağını biliyoruz.Çünkü büyük konfederasyonlar kendilerini ayrı ayrı kutlama alanlar seçer o güne dek.Böylece adı birlik,mücadele ve dayanışma günü olarak kutlanan  gün, birlik sağlanmadan her konfederasyonun ayrı ayrı  gövde gösterisine dönüştürülür. Bu da birlik denilen amacın ne kadar uzağında ol unduğunu kanıtlar.

   Birliği zedeleyen başka görüntüler de gençlik hareketlerinin sendikalar içinde değil de kendi başlarına oluşturulması olmaktadır.Bunların işçi ile hiç bir ilgsi olmadığı halde,o bilinçle hareket etkilerini ama bu harektlerin birlike katkı sağlamadığını görüyoruz önceki yıllarda.. Ayrı ayrı gruplar halinde kendilerini kendi propagandalarını yapan gösteri grupları ortaya çıkmaktadır. Bunların ise prove edilmesi daha kolay olduğu için istenmeyen görüntüler oluşabilmektedir. Geçmiş  yıllarda  bunları çok örnekleriyle yaşamadık mı?

 

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI