YALAN VE YANLIŞLARI ÇELİŞKİLERDEN HAREKETLE BULABİLİRİZ

 

                    YALAN VE YANLIŞLARI ÇELİŞKİLERDEN HAREKETLE BULABİLİRİZ

         Mantık diye bir bilim vardır. Eskiden FELSEFE Grubu dersleri içinde liselerde işlenirdi bu ders.Dil bilgisi kuralları gibi düşüncenin doğru ifade edilmesini sağlayan kuralları içerir ..

         Egemen anlayışların arzuladığı toplum” onların her dediğini doğru kabul eden. Sayan, söyleyeni de çok büyük adam olarak algılayan, onların aksini düşünemeyen ve istemeyen insanlardan oluşan” toplumdur. Böyle bir toplumun bilinçlenmesini, doğru düşünmesini, doğruyu istemesini asla istemezler. Onun için eğitim sistemlerini bu insanları yaratabilmek amacıyla düzenlerler.Onun için en çok felsefe dersleriyle oynamayı severler. Bu derslerin yaratmayı öngördüğü, duyan ,düşünen, sorgulayan insan yerine biat ve itata uygun davranan insandır.. Bu insanın asla çelişki diye bir şeyi bilmesini ve öğrenmesini de istemezler.Tüm gere kalmış toplumların özelliğidir bu..

      Mantık bilimine neden karşı çıkarlar.Çünkü bu bilimin öğrettikleri arasında çelişkileri anlamak ve kavramak vardır.Bu bilimin öğrettikleri arasında nerede bir çelişki varsa orada yalan ve yanlış vardır.anlayışı vardır.Örneğin diyor ki bu çelişki ilkesi:Bir yargıda çelişki varsa orada bir yanlışlık ,hata vardır..Bunu yakaladığınız yerde bilin ki size birileri yalan söylüyor yanlış yapıyordur..Bu ilkeyi herkes görür ve anlarsa o zaman yalanları da yanlışları da anlayacaktır.

     Geçtiğimiz günlerde  Japonyada   6,7 şiddetinde bir deprem yaşandı.Bu büyüklükte can kaybı bile yaşanmadı.Bizde olsaydı ne olurdu acaba/Önce  bu işin Allahın işi olduğunu söyleyeceklerdi.Bizim elimizden ne gelir diye savunurlardı kendilerini birileri..

Aynı  depremin olduğu yerin başka bir Allahı mı var  ki orada yıkım olmuyor?

Demek ki ortada bir yanlışlık var.Aynı günlerde bizde bir bölgemizde sel felaketi yaşandı.Ona yakın kişi öldü bu  felakette..Yetkililerin açcıklaması ise  bunun bir takdiri ilahi olduğu idi..Demek ki bizim allahımız bizlerinölmesini istiyor ama  Japonların tanrısı onların ölümünü istemiyor..

    Yaşananları tanrı ile açıklamak sorumluluktan kaçmak ve kurtulmak içindir.insanın alması gereken önlemleri almadığınız zaman bu görüntü kaçınılmaz olacaktır. Japoryada  tanrı oradakiulerin ölmesini istemiyor da bizdeki mi istiyor?

   Burada bir çelişki  var ,Bu çelişkiyi düşündüğümüz zaman birilerinin bizi kandırmak istediği ortaya çıkıyor.İşte bu tür kandırmacalar ortaya çıkmasın dilye bizde çelişkilerin öğrenilmesini istemiyor egemenlerimiz..

       ÇELİŞKİ  ilkesine yanlışlığın ilkesi de deniliyor.Çünkü çelişki varsa orada bir yanlışlık vardır.Siz doğada aynı zaman ve koşullarda bir çelişkinin varlığını görebilir misiniz?Göremezsiniz  çünkü olamaz bu..Zaten olmaya başlarsa hemen orada bir değişime gider doğa..

   Siz siz olun size söylenen yalanları ve yalan söyleyenleri tanımak-bilmek isterseniz  onların çelişkilerini yakalayınız hemen..

 

 

 

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI