ORHAN VELİ VE YAŞAMA BAKIŞI !?

 

                     ORHAN VELİ VE YAŞAMA BAKIŞI !?

Daha 36 yaşında iken aramızdan ayrılan ünlü şairimiz Orhan Veli Kanık; 1914'te doğdu, değişik tat ve lezzetteki birçok şiirini bizlere bırakarak, genç yaşta 14 Kasım 1950'de öldü. En yakın arkadaşları Oktay Rıfat ve Melih Cevdet Anday idi.

Sizleri bilemem, ama ben çocukluğumdan ve öğrenciliğimden, emekli oluncaya kadar defalarca okuduğum şiirlerinden hep çok etkilendim, hep en çok onu sevdim!.. 1937 yılında, daha 23 yaşındayken yazdığı şu "Pazar Akşamları" adlı şiirine bir bakınız: "Şimdi kılıksızım, fakat/ Borçlarımı ödedikten sonra/ İhtimal, bir kat da yeni esvabım olacak/ Ve ihtimal, sen/ Yine beni sevmeyeceksin!..// Bununla beraber, Pazar akşamları/ Sizin mahalleden geçerken/ Süslenmiş olarak/ Zannediyor musun ki ben de sana/ Şimdiki kadar kıymet vereceğim?"

Yıl 2019 olmuş, aradan 82 yıl geçmiş, gençlerimizin yaşamında değişen ne? Yine işsiz-güçsüzler, yine borçlular, yine üst-baş alacak paraları yok, yine kızlara karşı mahcuplar!..

1939 yılında yazdığı "Hayat Böyle Zaten" şiirinde bakın ne diyordu: "Bir evin bir köpeği vardı/ Kıvır kıvırdı, adı 'Çinçon'du, öldü!../ Bir de kedisi vardı 'Maviş'/ Kayboldu./ Evin kızı gelin oldu/ Küçük Bey sınıfı geçti/ Daha böyle acı-tatlı/ Neler oldu bir yıl içinde./ Oldu ya, olanların hepsi böyle/ Hayat böyle zaten."

Yine 1939 yılında Varlık Dergisi'nde yayımladığı ve kendi gibi şairleri eleştiren "Sabaha Kadar" şiiri de şöyleydi: "Şu şairler sevgililerden beter/ Nedir bu adamlardan çektiğim?/ Olur mu böyle, bütün bir geceyi/ Bir mısraın mahremiyetinde geçirmek?// Dinle bakalım işitebilir misin/ Türküsünü damların, bacaların/ Yahut da karıncaların buğday taşıdıklarını/ Yuvalarına// Beklemesem olmaz mı güneşin doğmasını/ Kullanılmış kafiyeleri yollamak için/ Kapıma gelecek çöpçülerle/ Deniz kenarına?// Şeytan diyor ki; "Aç pencereyi/ Bağır, bağır, bağır; sabaha kadar!.."

1940 yılında yazdığı "Güzel Havalar" şiirini çok severim!.. İçinden geldiği gibi yazmış, ne kafiyesi var, ne kıtası, ne de beyti!.. Ama unutulmaz bir eser olmuş! İşte şiir: "Beni bu güzel havalar mahvetti/ Böyle havada istifa ettim/ Evkaftaki memuriyetimden/ Tütüne böyle havada alıştım/Böyle havada âşık oldum/ Eve ekmekle tuz götürmeyi/ Böyle havalarda unuttum/ Şiir yazma hastalığım/ Hep böyle havalarda nüksetti/ Beni bu güzel havalar mahvetti!.."

Duydunuz mu bilmem, internette en çok okunan şairler taranmış, aramızdan ayrılalı tam 69 yıl olan şairimiz Orhan Veli'nin, bir İngiliz şairden sonra, dünyada en çok okunan şair olduğu ortaya çıkmış!.. En çok hangi şiiri okunmuş biliyor musunuz? "Anlatamıyorum?" adlı şiiri. İşte şu: "Ağlasam sesimi duyar mısınız/ Mısralarımda/ Dokunabilir misiniz/ Gözyaşlarıma ellerinizle?// Bilmezdim şarkıların bu kadar güzel/ Kelimelerinse kifayetsiz olduğunu/ Bu derde düşmeden önce!..// Bir yer var biliyorum/ Her şeyi söylemek mümkün/ Epeyce yaklaşmışım, duyuyorum/ Anlatamıyorum!.."

Üstadın 1946'da yazdığı en hınzır şiirlerinden biri olan "Sereserpe" ile yazımızı noktalayalım:

"Uzanıp yatıvermiş sereserpe/ Entarisi sıyrılmış hafiften/ Kolunu kaldırmış, koltuğu görünüyor/Bir eliyle de göğsünü tutmuş// İçinde kötülüğü yok, biliyorum/ Yok, benim de yok ama/ Olmaz ki/ Böyle de yatılmaz ki!.."  Bugünlük bu kadar Orhan Veli şiiri yeter, yarına Allah kerim, bakalım şansınıza hangi ünlü şairimiz çıkacak!?      Sakin KOŞAR.

YAZARIN DİĞER YAZILARI