ATATÜRK'ÜN YANI BAŞINDA

TURGAY   MUTLU                                                                                                  MUTLU  KÖŞE

                  ATATÜRK'ÜN YANI BAŞINDA

           30 Ağustos 2019 tarihinde Bodrum Yakaköy Dibeklihan Orhan Kemal Meydanında Mustafa Kemal Ulusu'nun derlediği ''Atatürk'ün Yanı Başında'' adlı kitabı için düzenlenen etkinliğine, sevgili arkadaşım Prof.Dr Suat Gezgin ve sevgili öğretmenim Nuran Yüksel ile birlikte katıldık. Güzel bir yaz akşamıydı. 30 Ağustos'un anlamına yaraşır bir sunum ve söyleşi gerçekleştiren Sayın Mustafa Kemal Ulusu'ya çok teşekkür ederiz. Şimdiye kadar duymadığımız, okumadığımız, görmediğimiz birçok belge, bilgi ve anıları bizlerle paylaştı. Mutlu olduk, hüzünlendik ve tarihi bilgilerle aydınlandık. Sunum bittikten sonra kitabını bizlere hediye ederek, imzaladı. Sağolsun. İki günde severek zevkle okudum. Çankaya Köşkü Kütüphanecisi Nuri Ulusu'nun hatıraları çok ilgi çekici.Nuri Ulusu, Atamız öldüğü anda da yanı başındaymış. Kitabın adı da buradan geliyor zaten. Atamız 5000'e yakın kitap okumuş. Ulusu, babası Nuri Ulusu'nun hatıralarından yola çıkarak hazırlayıp derlediği bu güzel kitabı okurken, sayfalar bitsin hiç istemedim. Bitince içime bir hüzün çöktü. Atamız bizler için neler yapmış neler.Bu kitabı alıp mutlaka okuyunuz. Pasifik Yayınevi tarafından basımı yapılan bu güzel kitabı, İnternet üzerinden de satın alabilirsiniz.

        Mustafa Kemal Ulusu, uzun yıllar ticaretle uğraştı. 1984-1985 yılları arasında Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığı yaptı. 1989-2000 yılları arasında Ulaştırma, Sanayi, Ticaret ve Spor Bakanlıklarında müşavirlik görevinde bulundu. Yazılarını Sözcü Gazetesi'nde zevkle her daim okurum. Halen İstanbul'da kendi kurduğu Yazar Evi'nde yeni kitap çalışmalarını sürdürmektedir.

       Kitabın daha iyi tanıtımı için arka kapak yazısından alıntıyla devam edelim:

       Nuri Ulusu, Atatürk'ün öldüğü anda da YANI BAŞINDA idi.

Nuri Ulusu,nun kim olduğunu biraz açmak gerekiyor; kendisi Atatürk'ün ''Kütüphanecisi'', böyle anılmak istiyor. Ancak Atatürk'ün hayatındaki yeri bu sıfatın içerdiği anlamın çok ötesinde, zira dile kolay, on iki yıl boyunca bilfiil onun YANI BAŞINDA, hatta SON NEFESİNDE dahi.

En sevdiği yardımcılarından biri olarak dil ve tarih çalışmalarında aktif görevlerde bulunmuş, tüm yurt gezilerinde, tatbikatlarda, manevralarda ona eşlik etmiştir. Hep derler ya, bir insan olarak Atatürk'ü tanımadık diye. İşte, elinizdeki sıcak kitap bu eksikliği gidererek, bizi adeta onun YANI BAŞINA götürüyor ve vaktinin büyük bir kısmını geçirdiği kütüphanesindeki dünyasına, o meşhur sofrasına, esprilerine, gezilerine, dostluklarına, kırgınlıklarına, rüyalarına, ideallerine ortak ediyor.

Ancak bununla da kalmıyor, Atatürk'ün din, laiklik, spor, Türk dili ve tarihi gibi önemli konular üzerinde düşüncelerine de birinci elden tanıklık ediyor.

         Atamıza en çok ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde bu güzel eseri mutlaka okuyalım. Nuri Ulusu'nun oğlu Mustafa Kemal Ulusu'nun, uzun yıllar süren araştırmalarıyla ilk kez gün ışığına çıkan yeni bilgiler, belgeler ve anılar bu kitapta yer alıyor. Bu kitap, bizlere Atatürk'ün ardındaki gerçek insanlığı anlatıyor. Keyifli okumalar dilerim.

   

         

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI