İlk turist grupları havalimanlarında karşılandı

 İlk turist grupları havalimanlarında karşılandı 

Milas-Bodrum Havalimanı'na, sezonun ilk turist kafilesi Almanya’nın Frankfurt kentinden gelirken, Dalaman Havalimanı’na ise ilk kafile İsrail’den geldi. Gelen turistler havalimanlarında karanfillerle karşılandı.

Milas-Bodrum Havalimanı Dış Hatlar Terminali’ne, sezonun ilk turist kafilesi Almanya’nın Frankfurt kentinden geldi. Almanya’nın Tailwind Havayolları firmasına ait yolcu uçağı, 168 turistle Milas-Bodrum Havalimanı'na iniş yaptı. 
Turistler, itfaiye araçları ile uçağa su sıkılarak ve karanfillerle karşılandı. İlk kafilenin gelmesiyle, turizm sezonu erken başlamış oldu. 
Almanya’dan gelen turist kafilesini karşılamaya Milas Kaymakamı Eren Arslan da geldi. Kaymakam Arslan, bu yıl turizm sezonundan umutlu olduklarını ve şu ana kadar rezervasyonlarda yüzde 60 artış olduğuna dikkat çekti. 
TAV Milas Bodrum İşletme Koordinatörü İclal Kayaoğlu; Meeting Point Turkey tarafından Almanya’nın farklı şehirlerinden Bodrum’a düzenlenecek uçuşların turizm sezonunu dokuz aya kadar uzatacak olmasından dolayı mutluluk duyduklarını ve Bodrum’un hak ettiği yere ulaşması için aralıksız çalışmayı sürdüreceklerini açıkladı. 
Dalaman’a sezonun ilk charter uçağı İsrail’den geldi. İsrailli 160 turist Dalaman Havalimanı’nda düzenlenen törenle karşılandı. 
Türkiye’nin yaz sezonunda en yoğun olan havalimanlarından biri olan Dalaman Havalimanı’na sezonun ilk Charter uçağı indi. Telaviv’den gelen turistler törenle karşılandı. Havalimanına inen uçağa, alanda bulunan su tanklarının su sıkması ile turistlere görsel bir şölen sunuldu. Kırmızı halı ve çiçeklerle karşılanan turistleri, TÜRSAB Marmaris BYK Başkanı Ali Kırlı, Fethiye BYK başkanı Süleyman Kaya, Antalya BYK Başkanı Hakan Şahin’in yanı sıra YDA Dalaman Havalimanı idarecileri karşıladı. 
Marmaris BYK Başkanı Kırlı konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kırlı, “Geçen hafta ilk misafirlerimiz İran’dan gelmişti, dün Bodrum üzerinden Almanya’dan bugün İsrail’den ve İngiltere’den yarın da Ürdün ve Filistin’den geliyor. Sezonu gecen yıla göre erken açmış bulunuyoruz. Farklı ülkelerin, hatta savaşta olan, misafirlerini, aynı otelde, aynı masada yemek yerken, aynı havuzda birlikte yüzerken, aynı havayı teneffüs ettirmek biz turizmcilerin gücüdür, bölgemiz böylelikle, sevginin, hoşgörünün ve barışın merkezidir” dedi. 
Fethiye BYK Başkanı Kaya, "Fethiye'ye ilk turist grubunu bugün alarak sezonu açmış bulunuyoruz" diyerek sektöre hayırlı sezonlar diledi. Antalya BYK Başkanı Hakan Şahin ise, “10 yıl aradan sonra ilk kez geçen sene 2 uçakla başladığımız Dalaman operasyonumuzu 3 uçağa çıkaracağız. 14-15 bin İsrailli turist getirmeyi planlıyoruz” dedi. 
MUĞLA (İHA)

DİĞER HABERLER