GÜNAH KEÇİSİ SAYILAN ÖĞRETMENLER

 GÜNAH KEÇİSİ SAYILAN ÖĞRETMENLER

Hayatta hep bir suçlu ararız ya da hep bir günah keçisi.

Bu hep böyle değil midir?

Ben haklıyım derken karşıdakini suçlamak, karşıdaki haklı iken kendini suçlu görmek gibi. Ama düşünmeyiz belki de her iki tarafında düşüncesinin yanlış ya da doğru olduğunu.

Çünkü suçlamak daha kolay gelir bize. Suçlayıp işin içinden çıkmak hep kolay olmuştur da.

Topu başkasına atıp, sorumluluk almamak gibi, en çok ta sorumlu olduğumuz zamanda.

Açıkçası haziran-eylül ayları arasında öğretmenlerin yaşadıklarının üzerinde durmak istiyorum. Çevremde çoğu meslektaşımın yaşadığı, maruz bırakıldığı, söylemeye bile alacakları tepki sebebi ile sessiz kaldıkları sorunlara değinmek istiyorum.

Ben sessiz kalmak istemedim doğrusu. Bizler öğretmenden önce insanız. Elbet bizlerin de hataları olacak, üzüldüklerimiz, sevindiklerimiz, biliyorum deyip ısrar ettiklerimiz. Öğretmenlerin de her şeyden önce insan olduğunu hatırlamamız gerekiyor. Bizler muazzam varlıklar değiliz sadece elimizden geldiğince iyi bireyler yetiştirmeye çalışan insanlarız.

Ama öğretmenlerin yaşadıkları sorunların iş ahlakına, eğitim kurumlarına yakışmayacak şekilde olmasını duymak, birinci ağızdan bunları dinlemek bir eğitimci olarak üzüyor bizleri.

Kurumun karne günü işyerinde onunla devam etmeyeceğini öğretmenine söylemesi, okulun açılmasına iki hafta kala seninle anlaşmıştık ama küçülmeye gidiyoruz deyip sözleşmesini fesih etmesini hiç etik ve doğru bulmuyorum. Bizler yetiştirdiğimiz nesile yanındakini ötekileştirmemesi gerektiğini anlatarak, ahlaklı birer insan olarak doğru ve dürüst davranmasını, yalan söylememesini, yanlı davranmaması gerektiğini öğretmeye çalışan eğitimciler ve eğitim kurumları olarak bu söylediklerimizin dışında davranışta bulunmamız ne kadar doğru oluyor?

Ne kadar dürüst olabiliyoruz dürüst nesil yetiştirin diyen öğretmenlerimize?

Öğretmende aynı zamanda bir evlat, bir anne, bir baba, bir kardeş vs. bunları yaşatırken bir öğretmenin de mesleğinden ekmek yediğini, evine götürdüğü ekmeğini kendi çocukları ile paylaştığını unutmamalıyız. Çalıştığı kuruma paralar kazandırırken okulun son günü ya da açılmasına az bir zaman kala onu evine götüreceği ekmeğinden haksız yere mahrum etmek ne kadar doğru?

Haksızlık ettiğimiz öğretmenlerin yetiştirdiği hangi çocuk haklılığı savunabilir?

Eğitimin pahalı olduğu bir devirde neden düşünmüyoruz? Paranın bir şekilde kazanıldığını ama eğitimsizlikten kaybettiğimiz kaybın bir telafisinin olamayacağını?

Okulun veli ile yaşadığı en ufak sorunda öğretmeni suçlayıp, gözden çıkarması ne kadar yakışır bize? Yönetici, okul sahibi ya da eğitim kurumu olarak ne kadar yakışır?

Eskiden en değerli mesleklerden biri öğretmenlik iken, günümüzde öğretmenin kurum tarafından, velisi tarafından hırpalanmasını ve bu kadar değersizleştirilmesini asla doğru bulmuyorum.

Çocuğa, öğrenciye verilen emeğin ne olursa olsun karşılığı yoktur. Ama en azından bir öğretmene verdiği emeği karşılığında saygı göstermek bence fazla da sayılmamalıdır.

Her meslekte vardır zorluklar buna eminin ama öğretmenlik gerçekten çok emek isteyen bir iş ve zor yanları tabi ki var. Onca zorluğa göğüs geren öğretmenlerin en azından saygı duyulmaya hakkı var diye düşünüyorum.

Ortada bir günah varsa işlenen bu sadece öğretmenin suçu olmamalı hepimiz kurum, veli, öğrenci, yönetici olarak ta kendimizde suç aramalıyız. Suçu sadece öğretmenin üzerine itmek bizim yaptığımız işin hangi ahlaki kısmına uyar?

Öğretmenlere de onların değerini bilen, öğretmen olduğu için kendini değerli hissettiren kurum ve yöneticilerle çalışmasını tavsiye ederim.

Bizim meslek mutlu olmadığın sürece, değer görmediğin sürece yapılacak bir iş değil.

Kim ya da hangi meslek çalışanı başkasının çocuğunun hayatına bu kadar karşılıksız yatırım yapar?

Çocuklarımıza bu kadar büyük yatırımlar yaparken biz öğretmeni ve öğretmenlik mesleğini bu kadar değersizleştiren yönetici ya da kurumlara yatırım yapmamalıyız veliler olarak.

Öğretmen olan, mesleğini hakkı ile yapan öğretmenlerimizin günah keçisi sayılmayacakları ve olmayacakları bir dönem diliyorum.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI
TÜM DERSLERDE TEK BİR KONU VEREBİLSEYDİK BELKİ DE BAŞARILI OLURDUK. KİM BİLİR? haberi

TÜM DERSLERDE TEK BİR KONU VEREBİLSEYDİK BELKİ DE BAŞARILI OLURDUK. KİM BİLİR?

TÜM DERSLERDE TEK BİR KONU VEREBİLSEYDİK BELKİ DE BAŞARILI OLURDUK. KİM BİLİR? İnsan olmak. Sadece insan olmak. Sıfatsız. İnsan kelimesinin önüne herhangi bir sıfat getirmeden sadece insan olabilmek.   Doğuyoruz, dünyaya geliyoruz. Doğar ...
TÜM DERSLERDE TEK BİR KONU VEREBİLSEYDİK BELKİ DE BAŞARILI OLURDUK. KİM BİLİR?
EĞİTİM SİSTEMİMİZİ TARTIŞABİLECEK CESARETTE MİYİZ? haberi

EĞİTİM SİSTEMİMİZİ TARTIŞABİLECEK CESARETTE MİYİZ?

EĞİTİM SİSTEMİMİZİ TARTIŞABİLECEK CESARETTE MİYİZ? Türkiye, Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF), “Eğitim Kalitesi 2018” başlığıyla yayımladığı listede 99’uncu sırada yer aldı. Ülkelerin eğitim sistemi kalitesine göre oluşturulan listede Katar, Male ...
EĞİTİM SİSTEMİMİZİ TARTIŞABİLECEK CESARETTE MİYİZ?
Çocuklarımıza Neyi Veremiyoruz? haberi

Çocuklarımıza Neyi Veremiyoruz?

Çocuklarımıza Neyi Veremiyoruz?   Eğitim toplumun en temel ihtiyacıdır. Aile olarak kendimize, eğitim veren kurumlara ya da eğitim programlarına yeri geldiğinde eleştirel de bakabilmeliyiz ki bir adım da olsa yol alabilelim. Eğitim önce ailed ...
Çocuklarımıza Neyi Veremiyoruz?
Heyecanla Uyandığımız Bayram Sabahlarımız Vardı Bizim haberi

Heyecanla Uyandığımız Bayram Sabahlarımız Vardı Bizim

Heyecanla Uyandığımız Bayram Sabahlarımız Vardı Bizim Haftaya bayram. Bayram sevinçti, el öpmeydi, aileydi, komşu ziyaretiydi ve bayram çok şeydi bizim için. Geçirdiğim o bayram sabahlarını unutamam ben. Alınan bir çift ayakkabı ve bir elbisenin s ...
Heyecanla Uyandığımız Bayram Sabahlarımız Vardı Bizim
En İyi Okul Mu? En İyi Öğretmen Mi? haberi

En İyi Okul Mu? En İyi Öğretmen Mi?

En İyi Okul Mu? En İyi Öğretmen Mi?   Okulların açılmasına bir ay kaldı. Bu süreçte anne babaların kafasını kurcalayan bir soru “En iyi okula mı yoksa en iyi öğretmene mi çocuğumuzu yazdırmalıyız?” sorusu. Eskiden okul sayısı bu kadar fazla d ...
En İyi Okul Mu? En İyi Öğretmen Mi?
YARATICILIĞI YOK MU EDİYORUZ? haberi

YARATICILIĞI YOK MU EDİYORUZ?

YARATICILIĞI YOK MU EDİYORUZ?   Ediyoruz. Biz yetişkinler çocukların yaratıcılığını yok ediyoruz aslında. Onların da bazen bizim gibi düşünmesini istiyor, bizim gibi hissetmesini bekliyoruz. Yeni neslin algısı, bakış açısı çok farklı. Bunu da ...
YARATICILIĞI YOK MU EDİYORUZ?
 GÜNAH KEÇİSİ SAYILAN ÖĞRETMENLER haberi

GÜNAH KEÇİSİ SAYILAN ÖĞRETMENLER

 GÜNAH KEÇİSİ SAYILAN ÖĞRETMENLER Hayatta hep bir suçlu ararız ya da hep bir günah keçisi. Bu hep böyle değil midir? Ben haklıyım derken karşıdakini suçlamak, karşıdaki haklı iken kendini suçlu görmek gibi. Ama düşünmeyiz belki de her iki tar ...
GÜNAH KEÇİSİ SAYILAN ÖĞRETMENLER