“AH”LAR TUTSAYDI EĞER

 

                        “AH”LAR   TUTSAYDI   EĞER

  Çoğumuz  kızdığımız  zaman birilerine beddualar  yağdırırız. Bu şekilde öfkemizi gidermeye çalışırız.Kimi toplumlarda ise insanlar öfkelerini   küfürler  ederek yatıştırmaya çalışır.Bazı toplumlarda ise yediden yetmişe herkesin küfür ederek öfkelerini gidermeye çalıştıkları görülür. Psikolojide bile küfürün  bir boşalma aracı olduğunu kabul edenler vardır.Küfürün sınırlandığı yerlerde ise ahlar öne çıkarılır.Örneğin bizim çocukluğumuz da küfür en büyük günah olarak öğretilmişti,Ama bazı tanıdık ailelerde ise küfür herkesin  başvurduğu bir araç olarak kullanılabilirdi..Hatta çocukluğumuz da bazı küfürbaz aileler vardı çocuklarına önce küfürleri öğretirlerdi.Kimi aileler ise bedduaları bile küfür sayardı.

   Beddualar  gerçekleşseydi dünyada bir tek insan kalır mıydı dersiniz/Her kızdığımız zaman ilk yaptığımız şeylerden biri oluyor ahlar..

  Ailemde küfürler yasaktı ama bunun yerine beddualar serbest gibiydi.Büyükler varken kimseye beddua edemezdik ama içimizden gene de ahlar ederdik.Tek bayımıza olduğumuz  zaman rahatça ahları kullanırdık.Feodal bir yapıda feodal bir kültürle yetiştiğimiz  için ne açıktan küfürler edebildik ne de beddualarımızı yapabildik.Büyüklerimi bile çocukların önünde bu tür davranışlardan sakınırdı

    Ancak dedemin ünlü bir bedduası vardı ve bunu her fırsatta dile getirmekten kaçınmazdı.Çünkü ona göre bunu hak edenler vardı ve onlara karşı söylemek bir ayıp ve suç değil bir insanlık görevidir.Sürekli yazmaya başladığımız 2000li yıllarda sıkça dedemin ahını yazdım bu köşede.şöyle diyordu özet olarak..Başkalarının hakkını çiğneyen,başkalarına haksızlık  eden;hak edilmeyen kazançlarla evini besleyen,başkalarının emeğini saygı göstermeyen kim varsa yedi göbek sülalesinin ciğerlerinden kan damlaya..

     Bunu ilk okuyan arkadaşlardan aldığım tepki,kendisine yönelik olana evet ama yedi göbek sülalesi anlayışına hayır olmuştu  Evet doğru bir anlayış olamazdı ama hak çiğneyen  emeklere saygısı olmayan, kendisi için böyle söylenebileceğini düşünmek zorunda değil midir/Bunu düşünen başkalarına haksızlık yapabilir mi/O zaman bundan alınmaması gerekir.

   Kaldı kı haklarını çiğnediği insanların,haksız kazançlara konduğu yerdeki insanların haklarını düşünmeyenin elbette her türlü bedduaya layık olması gerekmez mi/Onun sülalesi sülale de haklarını çiğnediklerinin çocukları ve sülaleri sülale sayılmıyor mu/Haklarını çiğnediği çocukların ne günahı var acaba?

    Eğer b tür ahlardan korkan varsa o zaman herkesin emeğine saygı herkesini hakkına saygı göstermesi gerekir.hakedilmeyen kazançlarla çocuklarını haram lokma ile beslememesi gerekir .O zaman hiçbir sözümüz olamaz ona

   Keşke bu bedduadaki gibi bir sonuç ortaya çıksaydı da yeryüzünde hiç bir haksızlık yaşanmasaydı.Keşke bu bedduadaki gibi haksızlık yapanlar cezalandırılabilseydi de kimse bir daha haksızlık yapmasa

 Siz böyle bir düyada yaşamak istemez misiniz?

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI