ERKEN SEÇİMİN NEDENİ DOLARDAKİ HAREKETLİLİK ÖNGÖRÜSÜ MÜYDÜ?

              ERKEN SEÇİMİN NEDENİ DOLARDAKİ HAREKETLİLİK ÖNGÖRÜSÜ MÜYDÜ?

    Nedensiz bir oluşum ve değişimin olmadığı evrende, Kasım ayında yapılması gereken seçimler 24 Hazirana çekilmişti. Çoğu insan bunun nedenini düşünemedi ve zaten kendine de olsa sormadı. Onlar için erken seçim kararı beklentilere en uygun yanıtın verileceği tarih olduğu için alınmıştı. Kimine göre nasıl olsa bir seçim olacaktı ha şimdi olmuş ha üç-beş ay sonra farketmezdi.. Erken se çim kararı alanlar neden buna ihtiyaç duymuş olabilir sorusunu sorabilen çok az insan çıkıyordu. BÜYÜK BİR ÇOĞUNLUK DA ERKEN SEÇİM GÖRÜNMÜYORDU UFUKTA..

     Seçimin beş ay önce yapılmış olmasının ekonomik ve siyasal öngörüleri vardı mutlaka. Herkes için değil ama bir kısım insanlar ve siyasiler içindi bu öngörüler.. Örneğin birincisi ekonomide beklenen bir hareketlilik ihtimali olabilirdi nedenlerden.. Yani bu gün yaşanan Dolar hareketliliğin yaşanma olasılığını görenler için  erken seçimin gündeme getirilmiş olma ihtimali yüksektir. Yani birileri bu hareketliliğin kaçınılmaz olduğunu ve ekonomiyi olumsuz etkileyeceğini düşünmüş veya görmüş olabilirdi. Onun için kaçınılmazdı erken  seçim.. Bu gün Doların yarattığı fırtınayı önceden tahmin etmiş olanlar seçimi kaçınılmaz olarak görmüş olabilir.. Bu ihtimallerden biri ve en kuvvetlisidir.

   Bin başka erken seçim kararının nedeni ise İYİ partinin gelişmesinin önünü kapatmak olamaz mı? Nitekim bu partinin seçime sokulmaması için iktidarın giriştiği oyunu görebilirsek bu ihtimalin etken olabileceğini de düşünebiliriz. Ancak CHP bu partiye oynanmak istenen oyunu bozarak onun seçime girebilmesini sağlıyordu. İktidar anlayışının hesaplamadığı  olay CHP’nin hesabıyla gerçekleşiyordu..

   Başka bir etken veya neden de Kürt oylarını alabilecek partinin kazanacağı vekillerin iktidar partisine aktarılması düşüncesi olabilir mi? Yani iktidar partisi Kürt partisinin barajın altında kalacağını düşünerk onun vekillerine hanesine yazdırmak  istemesi  gibi bir niyeti olabilir miydi? Bu tahmini de çürüten bir muhalefet partisi olmuştu, Tahmin edilen Kürt vekillerin iktidar partisine aktarılması mümkün olmuyordu

    İktidar gücünü kullanan anlayışın, seçimi kazanma,dışında öteki projelerinin tutmadığı görüldü. Oysa erken seçim kararı  bu projelerin gerçekleşebileceği düşünülerek alınmıştı. Seçim kazancı ortaya çıkmıştı ama henüz tam yerli yerine oturmakta iken her şey ülke dolar hareketliliği ile bir kriz ortamına sürüklenmişti. Bu ortamdan çıkabilecek donanımlı kadroları olmadığı da görülüyor ki krizin çözüm beklentisi henüz umut veren duruma gelmedi.. Çünkü iktidar kadrolarının kriz çözecek donanımlı kadroların yetersiz olduğu görülmektedir. Krizin nedeni olarak bir takım dış mihraklar kullanılıyor ama yavaş yavaş yönetim anlayışını da suçlamaya kalkışanlar varlığını arttırdığını görüyoruz.. Diyanetin bu ortamdan çıkış olarak üç dua önermesi de  bir büyük yanlışı getirmektedir. Yani krizin çözümünü  ne. Hele bu kriz ortamına tanrı inancını da katmak girişimleri inandırıcılığı  ortadan kaldırmak üzeredir.

Çünkü dünyada sadece ülkemizde yaşanmıyor bu kriz. Öteki ülkelerde de yaşandığına göre bunu tanrı ile açıklamak biraz tuhaf gelmiyor mu size?

   Hani Dolardaki hareketliliği GEZİ OLAYLARI yaratmıştı? Bu gün nerede bir GEZİ olayı var ki dolar hızlı yükseliyor?

 

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI