"KAFALAR " DEĞİŞMEDEN DEMOKRASİ GELEMEZ

 Son yangın olayından sonra yapılan açıklamalara baktığımız zaman, bir anlayışın hiçbir zaman demokratik bir anlayış ve bakışa sahip olamayacağını görüyoruz. Her ne kadar  herkes kendini demokrasiden yana gösteriyorsa da gerçekte birilerinin asla yana olamayacaklarını görmek gerekir.

Bunlar yalancıktan demokrasiden yanadırlar. Yani öyle görünmek zorunda oldukları için yanaymış gibi görünürler .ya da oy alabilmek için kendilerini öyle göstermek zorunda olduklarından öyle görünürler. Bunlar kimler olabilir?  Yani yalancıktan demokrasiye bağlı olanlar kimler olabilir?

   Birincisi, davranış kaynağını herhangi bir inanç sisteminden olanların demokrasiye bağlı olması ve ona inanması mümkün değildir. Çünkü hiçbir inanç sistemi demokrasinin olmazları olan ANLAYIŞ, SAYGI, Hoşgörüye  izin vermez. İster tek tanrılı olsun ister çok tanrılı olsun hiçbir din kendisi gibi inanmayan ve düşünmeyenlere karşı anlayışlı, hoşgörülü, saygılı olmasına izin veremez. Ayrıca hiçbir dinde bir göreve yetkili olacak insanların ancak seçimle göreve getirilmesi mümkün değildir. Dinlerde seçime izin yoktur. Seçim bir türlü seçenekler arasında birine yönelme olanağı sağlar. Ama inançlar buna asla izin veremezler. O zaman bana inanmayın demek olur ki buna asla izin yoktur inanç sistemlerinde. Bundan başka etnik kökenli anlayışlar ve bakışlarda da demokrasiye izin yoktur. O zaman  başka etnikten olan insanlara da hak tanınmış olacaktır.. Bundan başka feodal yapı ve anlayışlarda da demokrasi anlayışları olamaz. Çünkü bir feodal anlayışların kendinden başka anlayışları kabul etmesi kendini yadsıması olacaktır bu da olamayacağı için feodal kültürün de insanları asla demokrasiden yana olamazlar.

   Referansı demokrasiyi yadsıyan anlayışlardan olanların siyasi anlayışları da elbette referans aldıkları anlayışa uygun olmak zorundadır.

       Son orman yangınından sonra açıklama yapan anlayışa göre sosyal medyada eleştirel bakışların adeta bir elden yönetildiği anlamı çıkıyor. Yani sosyal medyada çıkan önlemlerle ilgili görüşlerin sanki iktidara karşı girişilmiş bir karalama kampanyası g2ibi göründüğü anlaşılmaktadır. Hemen arkasından yapılan açıklamada da bu konuda suçlular hakkında işlemlere başlandığı söylendi. Suç neyi acaba diye düşündüm ke ilgili kişi anında yanıt verdi. Suç iktidarı kötülemek için bir merkezden talimat almak gibi bir şeymiş gibi. Demek ki eleştiri oyunca ille de iktidarı yıpratma amaçlı oluyor. Aynı zamanda sosyal medyada haber yazanların kendi akılları yok da ille de bir yerden talimat alıyorlar gibi bir anlam da veriliyordu.

  Olayın özü eleştiriye katlanamamak ve eleştirel anlayışlara" bak sizin için de böyle yapılır" uyarısı yapmak gibi görünüyor..

Bu kadar eleştiriye katlanamayanların hangi demokrasiden söz edebileceklerini açıklamak gerekir..

 

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI